تجار زینک از وارداتشان پشیمانند

  • شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 07:42
  • منتشرشده در چاپ

 

مدیرعامل تعاونی لیتوگراف تهران با اعلام توزیع ۸۰ درصد از زینک‌هایی که با ارز دولتی وارد شده‌اند‌، گفت: با وجود گذشت ۵ ماه از واردات این زینک‌ها هنوز ۱۰ درصد سود واردکننده واریز نشده و این موجب ضرر و پشیمانی آنهاست.

به گزارش چاپ و نشر؛ غلامرضا شجاع، مدیرعامل تعاونی لیتوگراف تهران، در گفت‌وگو با تسنیم،‌ از خروج زینک از گروه کالایی یک خبر داد و گفت: با وجود اصرار صنف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مخالف بودن زینک در گروه کالایی یک بود و درخواست کرد که زینک از ارز نیمایی بهره‌مند شود، در نتیجه دولت زینک را نیز به مانند کاغذ از فهرست کالاهای اساسی خارج کرد.

وی با اشاره به توزیع زینک‌های وارد شده با ارز 4200 تومانی گفت: با توزیع این زینک‌ها خوشبختانه زینک مورد نیاز 90 درصد مطبوعات تأمین شد، در بخش ناشران نیز فهرستی هفته گذشته از سوی وزارت ارشاد در اختیار ما قرار گرفت که بر این اساس 219 لیتوگراف به ما معرفی شده‌اند تا کار بالغ بر هزار ناشر را به سرانجام برسانند. توزیع زینک‌ها برای استفاده ناشران با نظارت کامل انجام می‌شود،‌ هر ناشر به شرط اینکه کتاب چاپ اول داشته باشد،‌ به اندازه مورد نیاز می‌تواند از زینک دولتی بهره‌مند شود.

بیشتر بخوانید:

 

راه‌حلی کوچک برای مشکلی بزرگ

 

کاغذ با ارز دولتی مشمول نشر و مطبوعات می‌شود

 

شجاع قیمت مصوب برای زینک‌ها را 11 هزار و 400 تومان عنوان کرد و گفت:‌ سامانه توزیع زینک‌، تعداد دقیق صفحات و شمارگان را محاسبه کرده و مقدار زینک را مشخص می‌کند‌، ناشر لیتوگرافی را تعیین و لیتوگراف با مراجعه به تعاونی و پرداخت پول زینک‌، آن را تحویل می‌گیرد. تاکنون بالغ بر 80 درصد زینک‌های وارداتی توزیع شده است.

وی با اشاره به قیمت زینک در بازار آزاد گفت:‌ هر ورق زینک در بازار آزاد حدود 35 تا 40 هزار تومان است،‌ البته پیش از این تا 55 هزار تومان نیز رفته بود. البته واردات زینک با شرایط فعلی چندان جالب نیست و حتی برخی تجار نیز پشیمان شده‌اند چون 5 ماه است که از واردات می‌گذرد اما هنوز 10 درصد سود تاجر پرداخت نشده است‌، وزارت ارشاد باید هر چه سریع‌تر اقدام کند تا تجار ضرر نکنند و پشیمان نشوند.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)