انتقاد رئیس اتحادیه لیتوگرافان از قیمت تعیین شده برای زینک دولتی

  • یکشنبه, 23 تیر 1398 ساعت 10:25
  • منتشرشده در چاپ

رئیس اتحادیه لیتوگراف تهران با انتقاد از قیمت تعیین شده برای زینک دولتی گفت: مشخص نیست برای چه تعرفه زینک دولتی را ۳۰ تا ۳۵ درصد گرانتر کرده‌ و زینک را با قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ عرضه می‌کنند.

به گزارش چاپ و نشر؛ احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به کاهش قیمت زینک در بازار طی هفته‌های گذشته گفت: دلیل اصلی بالا رفتن قیمت زینک در بازار ورود زینک به فهرست کالاهای اساسی بود. با خروج زینک از این فهرست قیمت‌ها نیز کاهش داشته و اکنون هر ورق زینک زیر 30 هزار تومان است که البته هنوز برای کاهش قیمت جای دارد.

وی ادامه داد: پیش از اختصاص ارز دولتی به زینک،‌ زینک با ارز نیمایی وارد می‌شد و هیچ مشکلی هم وجود نداشت‌، اما دولت با این اقدام اشتباه نظم بازار را به هم ریخت واکنون نیز کارگروه زینک با اشتباه طی کردن مسیر،‌ وضعیت بازار را نامتعادل کرده است.

ابوالحسنی با انتقاد از قیمت‌هایی که برای زینک دولتی تعیین شده است،‌ گفت:‌ قیمت زینک در بازار جهانی در سه سال گذشته زیر 20 درصد گران شده است،‌ پیش از این زینک با ارز 4200 تومانی بین پنج تا شش هزار تومان و با چک شش ماهه عرضه می‌شد.

وی ادامه داد: اکنون زینک دولتی با نظارت دولت به قیمت 12 هزار و 500 تومان عرضه شده است،‌ در صورتی که باید زیر 10 هزار تومان عرضه شود. این وسط چه اتفاقی افتاده است که زینک دچار این افزایش قیمت شده است،‌ نمی‌دانیم؟

ابوالحسنی تصریح کرد: طبق تعرفه گمرکی هر متر مربع زینک بین 2.6 تا 3 دلار وارد کشور می‌شده است،‌ اما اکنون زینک دولتی با ارز 3.7 یورو و 4 دلار وارد شده است،‌ این افزایش قیمت هیچ دلیل موجهی تاکنون نداشته است. ما اعتراض خود را به وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ای رسمی اعلام کردیم. دو هفته پیش احمدی مشاور وزیر، جلسه‌ای با ما داشت و وعده داد که به زودی جلسه‌ای با حضور وزیر برگزار می‌کند که علت این افزایش قیمت مشخص شود،‌ اما دوهفته گذشته و هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است.

 رئیس اتحادیه لیتوگرافان مدعی شد که زینک دولتی 40 تا 50 درصد گرانتر از نرخ معمول وارد شده و افزود: تعرفه واردات زینک را 30 تا 35 درصد بالا برده‌اند. کارگروه مجوز واردات این زینک را داده است،  وزارت صمت تأیید کرده و گمرک آن را وارد کرده است. این سه نهاد باید پاسخ دهند که چرا تعرفه را 30 تا 35 درصد بالا برده‌اند؛ در حالی که در واردات زینک با ارز نیمایی این تعرفه بالا نرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که شاید کیفیت زینک‌های وارداتی با یکدیگر متفاوت است،‌ گفت: نه چنین نیست، زیرا ما امتحان کردیم. هر دو زینک در تیراژ یکی هستند‌، برفرض که زینک درجه یک آورده باشند،‌ چه دلیلی دارد برای شمارگان نهایت پنج هزار نسخه‌ای کتاب در ایران ما زینکی با توانایی 30 هزار نسخه‌ای آن هم با پول بیت‌المال وارد کنیم؟

ابوالحسنی همچنین از ارسال رونوشت نامه خود به وزیر ارشاد به وزرات صنعت،‌ معدن و تجارت و وزارت اطلاعات خبر داد.

منبع:
خبرگزاری تسنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 07:53
  • اندازه قلم