توقف چاپ تا رسیدن به ثبات

  • شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 09:17
  • منتشرشده در چاپ

مدیر انتشارات دهقان گفت: وضعیت نشر باعث شده است که چاپ قرآن را متوقف کنیم تا بازار به ثبات برسد. ناشران قرآن به حمایت سازمان دارالقرآن و وزارت ارشاد نیاز دارند تا بتوانند ادامه حیات دهند.

به گزارش چاپ و نشر؛ رضا دهقانی، مدیر انتشارات دهقان، در گفت‌وگو با ایکنا؛ درباره وضعیت بازار نشر گفت: حدود ۴۰ سال است که در حوزه کتاب و نشر فعالیت داریم، اما اکنون وضعیت نشر به گونه‌ای است که در طول سال‌های گذشته سابقه نداشته است و ما هم مانند بسیاری از ناشران دیگر چاپ کتاب را متوقف کرده‌ایم تا وضعیت بازار به ثبات برسد، زیرا گرانی کاغذ و سایر ملزومات چاپ اجازه فعالیت نمی‌دهد.

وی افزود: قیمت کاغذ نسبت به سال گذشته پنج برابر شده، اما قیمت کتاب به همان اندازه افزایش نداشته است. با وجود این باز هم استقبال از خرید کتاب وجود ندارد و شاید طرح تابستانه کتاب بتواند در این زمینه مؤثر باشد. در مجموع با توجه به وضعیت بد اقتصادی در کشورمان، رغبتی برای خرید و مطالعه کتاب وجود ندارد، زیرا مسائل درجه یک و ضروری مردم مانند مسکن، تأمین معاش و هزینه‌های دیگر افزایش بسیاری یافته است و کسی فرصت و انگیزه مطالعه ندارد.

دهقانی ادامه داد: قرآن‌هایی که چاپ می‌کنیم با کاغذ معمولی است و با وجود اینکه برای دریافت کاغذ دولتی ثبت‌نام کرده‌ایم، هنوز کاغذی دریافت نکرده‌ایم و میزان کاغذ توزیع‌شده نیز بسیار محدود است و کفاف نیاز ناشر را نمی‌دهد. بنابراین سعی می‌کنیم کتاب‌هایی را که در انبار داریم، به فروش برسانیم و تصمیم به چاپ جدید نداریم.

وی در ادامه گفت: علاوه بر دفتر انتشارات، کتابفروشی هم داریم، اما در کتابفروشی هم وضعیت فروش خوب نیست و اغلب کتابفروشی‌ها به همین دلیل تغییر کاربری داده‌اند. در گذشته نه چندان دور از میدان بهارستان تا مخبرالدوله حدود ۳۸ کتابفروشی وجود داشت، اما اکنون چند کتابفروشی بیشتر نمانده است و همه آن‌ها بسته شده یا تغییر کاربری داده‌اند.

دهقانی افزود: اکنون تیراژ کتاب‌ها نیز کاهش بسیاری داشته و همین امر هم قیمت را بالا می‌برد، زیرا زمانی که یک کتاب در تیراژ بالا منتشر شود، می‌تواند هزینه‌های گوناگون مانند تألیف، ترجمه، تصحیح، چاپ، لیتوگرافی، بسته‌بندی و تخفیف پشت جلد کتاب را پوشش دهد و این موضوع اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد نشر دارد.

این ناشر درباره احتمال کمبود قرآن بیان کرد: کاهش فروش کتاب فقط مربوط به کتاب‌های عمومی نبوده، بلکه فروش قرآن نیز با کاهش همراه بوده و باعث شده کتاب‌های بسیاری در انبار‌ها بماند؛ بنابراین تصور نمی‌کنم کمبودی در رابطه با کتاب قرآن وجود داشته باشد.

دهقانی در پایان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه سازمان‌ها و نهاد‌هایی می‌توانند ناشران قرآن را در این شرایط حمایت کنند، گفت: به تبع گران شدن کاغذ و هزینه‌های چاپ، هدیه قرآن نیز افزایش یافته و ممکن است بسیاری از مخاطبان از عهده خرید آن برنیایند. بنابراین سازمان دارالقرآن و وزارت ارشاد می‌توانند در این زمینه با کمک‌های مالی، ناشران را مورد حمایت قرار دهند تا قرآن با هدیه ارزان‌تر به دست مخاطبان برسد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)