یادداشت غلامرضا شجاع در مورد اخبار اخیر زینک

تماماً کذب و تهمت

  • دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 07:37
  • منتشرشده در چاپ

در گفت‎و گو با چاپ و نشر مطرح شد: اخيراً مصاحبه‌هایی توسط خبرگزاري ایبنا، تسنيم و کسب‌وکار نیوز انجام گرفته كه تماماً كذب و تهمت هستند. منشأ این اخبار افرادی بدون اطلاعات درست هستند که با تحريك دو دلال و واردكنندگان دسته دوم و سوم زينك تن به مصاحبه داده‌اند. دلالانی که به رئیس اتحادیه لیتوگراف اطلاع‌رسانی کرده‌اند، از آن دست واردکنندگانی بوده‌اند که نتوانستند در ماه‌های پايانی سال قبل برای واردات زينك ارز دولتي و نيمايي بگيرند. این در صورتي است كه همه واردكنندگان به وزارت ارشاد مراجعه و پروفرماهاي زينك را ارائه داده‌اند. پروفرمای ارائه شده حدود ٨٠ عنوان می‌شد که در كميته بررسي زينك به رياست مديركل چاپ و نشر و معاونت و شش نفر از بخش خصوصي و كارشناسان ارشاد بررسي شد. بر همین اساس پروفرماها با توجه به كيفيت زينك كه از درجه‌یک تا درجه‌سه بودند، بررسي و ارزيابي شد.

در روزهای پايان سال با همت رئیس اتحاديه ليتوگراف جناب آقای ابوالحسني و لطف معاونت بازرگاني وزارت صمت جناب دكتر قبادي كه از هردوی ايشان جاي تشكر وجود دارد، زينك‌هاي نيمايي از گمرگ ترخيص شد. این زینک‌ها مربوط به سه يا چهار واردكننده بود که به‌جز شركت ايران روتاتيو كه انصاف را در قيمت فروش رعايت كرد، بقيه واردکنندگان زينك‌ها را در اختيار اتحاديه قرار ندادند. در پی این عملکرد اتحادیه هم نتوانست زينك را با قيمت مناسب در اختیار اعضای خود بگذارد. دراین‌بین فقط به واردكننده زینک خدمت شد تا او هم مانند واردکنندگان گلاسه و مقوا ٢٥٠ تا ٣٠٠ درصد سود ببرد و اجناس خود را با قیمت‌های گزاف در اختیار ليتوگرافان، چاپخانه‌داران، ناشران و مطبوعات بگذارد. نمونه این گران‌فروشی در مورد حميد غفاري مدیر چاپخانه نورحکمت اتفاق افتاد، زينكي كه ١٦ الي ١٨ هزار تومان تمام شده بود با قیمتی معادل ٥٥ هزار تومان به ایشان فروخته شد.

به‌هرروی زينك با بی‌انصافی به فروش گذاشته شد و اکنون واردكننده سودجو، بی‌تدبیری خود را به عهده كساني كه زينك را با ارز دولتي آورده‌اند، می‌اندازد. دراین‌بین رئیس اتحاديه لیتوگراف نیز بدون اطلاعات لازم از تجارت خارجي و تسهيل بين ارزي قيمت جهاني آلومینیوم و كلاس آلومینیوم (درجه‌یک بوده يا درجه چهار چراکه در همان چين تفاوت درجه‌یک و چهار در هر تن هزار يوان تفاوت دارد)، حرف دلال‌ها را تكرار می‌کند. گناه‌ها نیز به گردن تعاونی لیتوگرافان می‌افتد، این در حالی است که اگر از اول اردیبهشت زينك تعاوني نرسيده بود فاجعه‌ای در قيمت آن رخ می‌داد و کشور در این مورد با کمبود و احتکار مواجه می‌شد.

 دروغ ديگري نیز راجع به گران خريدن قيمت ارزي مطرح‌شده كه از بی‌اطلاعی و بی تخصصي در تجارت خارجي نتیجه شده است. شما می‌خواهید چه كلاسي از كالا را بخريد؟ درجه‌یک يا سه؟ ضمن اينكه شش ماه از مسدود شدن پول واردکننده می‌گذرد و او نمی‌تواند بدون اجازه ارشاد زينك را بفروشد، آن‌هم با ملاحظه ماليات و با سود حدود ١٠ درصد. كدام تاجري حاضر است این‌گونه كاسبي كند؟ از اول خرداد با تدبير معاونت مطبوعاتي و هدايت جناب دكتر دربندي مدیرکل مطبوعات، نزديك به ٩٠ درصد نشريات كشور از این بابت تأمين شدند. در این میان نباید تدبير معاونت امور فرهنگي و زحمات جناب مهندس كمالي نژاد و تعاوني آشنا با نزديك به ٥٥٠ ناشر (با بيش از ٥٨٠٠ عنوان كتاب نوبت چاپ اول) را نادیده گرفت. زينك موردنیاز ناشران احصا و در سه ليست به تعاوني داده شد و اکنون منتظر چهارمين ليست ارشاد هستيم. بقيه عزيزان ناشر كه در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند به‌نوبت زينك‌هايشان را توسط ليتوگرافان و چاپخانه‌هایی كه در سامانه خود انتخاب کرده‌اند مراجعه کرده و سي دي كتابشان را ارائه دهند. لازم به ذکر است که هيچ ناشري نمی‌تواند از ليتوگراف و چاپخانه‌دار تقاضاي زينك خام كند و يا بابت زینک اختصاص داده شده، تقاضاي مبلغ نقدی کرده و دست به فروش آن بزنند.

شركت تعاوني ليتوگرافان ايران آمادگي دارد راستي آزمايي ناشران را نيز به عهده بگيرد. طبق تعهدي كه از دریافت‌کننده زينك گرفته شده (همانند كميته راستي آزمايي معاونت مطبوعاتي كه در محل تعاوني ليتوگراف انجام می‌شود) تحویل‌گیرنده زينك بعد از ارائه كپي فاكتور صادر شده‌ای كه مورد تائید سازمان امور مالياتي قرار گرفته يك نمونه كتاب (كه خداي نكرده چاپ ديجيتال نشده باشد) هم به همراه فاكتور می‌فرستد. با این حساب هم قيمت زينكي كه براي ناشر مصرف شده كنترل می‌شود و از گران‌فروشی جلوگیری شده و هم از صحت کار اطمينان به عمل می‌آید. شایان‌ذکر است که در صورت تخلف دارنده‌ی زينك كه ليتوگراف و یا چاپخانه‌دار است، مجموعه‌ی خاطی به تعزيرات معرفي می‌شود.

غلامرضا شجاع

مدیرعامل شركت تعاوني ليتوگرافان ايران

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 04 مرداد 1398 ساعت 08:29
  • اندازه قلم