بررسی وضعیت قیمت لوازم‌التحریر

  • دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 08:47
  • منتشرشده در چاپ

اگرچه کمتر از سه هفته تا بازگشایی مدارس فرصت باقی است و خرید لوازم‌التحریر به‌عنوان یکی از دغدغه‌های خانواده دانش‌آموزان تبدیل‌شده، اما با گذری در بازار لوازم تحریر متوجه می‌شویم که قیمت برخی اقلام لوازم‌التحریر پس از افزایش قیمتی که در بازار کاغذ رخ داد، به‌صورت هیجانی افزایش یافته است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایلنا، در آخرین ماه تابستان و در آستانه سال تحصیلی جدید، روزهای پرفروش لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار دوباره روی کار آمد، اما بازار لوازم‌التحریر امسال متفاوت تر از سال‌های گذشته است. افزایش قیمت‌ها بارزترین تفاوت بازار لوازم‌التحریر امسال است که در طیف گسترده این بازار از کیف و جامدادی تا دفتر و خودکار را شامل می‌شود.

گزارش میدانی ایلنا از فروش لوازم‌التحریر در سطح شهر گویای این موضوع است.

(رضایی) یکی از خریداران وسایل مدرسه است که با مقایسه قیمت‌ها نسبت به سال گذشته می‌گوید: قیمت‌ها نسبت به پارسال چند برابر شده و حتی بی‌کیفیت‌ترین وسایل هم گران شده است.

وی می‌گوید: خودکار، مداد و دفتر، اقلام ضروری هر دانش‌آموزی است که قیمت آن نسبت به سال گذشته چند برابر شده است. به گفته رضایی امسال به‌سختی می‌شود حتی وسایل ضروری را به‌صورت محدود تهیه کرد؛ مثلاً قیمت یک مداد «اتد» ۵ هزار تومانی الان بیشتر از ۲۵ هزار تومان شده است!

 

افزایش قیمت در لوازم‌التحریر تولید داخل و وارداتی

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌التحریر و کتاب‌فروشان شیراز در خصوص قیمت و بازار لوازم‌التحریر در سطح شهر شیراز می‌گوید: بیش از ۴۰۰ فروشگاه در سطح شهر فروش لوازم‌التحریر دارند که در طول سال اقلام موردنیاز را ارائه می‌دهند.

محمدعلی زعفرانی در خصوص قیمت انواع نوشت‌افزار به ایلنا می‌گوید: ازآنجاکه لوازم‌التحریر تقسیم‌بندی و تولید داخلی و خارجی دارد، به‌طورکلی در هر دو حالت افزایش قیمت داشته‌ایم.

به گفته وی، بسیاری از لوازم‌التحریرها وارداتی است و بخشی هم که وارداتی نیست مواد اولیه آن وارداتی است که درنتیجه با تحریم‌ها و قیمت ارز نسبت به سال قبل افزایش قیمت در بخش لوازم‌التحریر داریم.

زعفرانی با بیان اینکه عمدتاً لوازم تحریر پایه وارداتی دارد، عنوان می‌کند: اگر هم این اقلام تولید داخل باشد مواد اولیه به‌صورت وارداتی است، به‌ویژه در دفتر سازی؛ و به دلیل وارداتی بودن کاغذ، این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد.

 

بازار لوازم‌التحریر در رکود به سر می‌برد

در حالی قیمت لوازم‌التحریر افزایش چند برابری داشته است که دراین‌بین لوازم‌التحریر «لاکچری» با قیمت چند برابری نسبت به دیگر لوازم بازار فروش این محصول را در برگرفته است.

زعفرانی پیرامون توزیع و خرید لوازم‌التحریر لاکچری می‌گوید: در خصوص واردات لوازم‌التحریر لوکس اخیراً پویشی به وجود آمده است که شهروندان از دفاتر و جامدادی با نمادهای ایرانی - اسلامی خریداری کنند و تولیدکنندگان نیز چنین طرح‌هایی را تولید می‌کنند که کیفیت خوبی هم دارد. به گفته وی، این نمادها برای جامعه جدید و درعین‌حال زیبایی دارد که جایگزین نمادهایی مانند باربی و ... می‌شود.

زعفرانی با بیان اینکه در مجموع قیمت لوازم‌التحریر تحت تأثیر گرانی‌ها و تحریم‌های ارزی است، عنوان می‌کند: با توجه به گران شدن کاغذ، کاغذ با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی مبادله شد و در حد نیاز و حتی اضافه خواهیم داشت.

 

 توزیع دفاتر دانش‌آموزی با قیمت مناسب

وی با بیان اینکه توزیع دفاتری که با عنوان دولتی و تعاونی اعلام‌شده است به این صورت وجود ندارد، خاطرنشان می‌کند: این دفاتر تحت عنوان دفاتر دانش‌آموزی به‌صورت چاپ و طراحی ساده هستند که از کیفیت خوب برخوردار و نسبت به دفاتر فانتزی و سیمی که وارداتی هستند قیمت کمتری دارند. به گفته زعفرانی، دفاتر دانش‌آموزی در همه مراکز عرضه می‌شود.

وی تأکید می‌کند که دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از شروع سال تحصیلی خرید کنند که با دقت بیشتر و قیمت منطقی و مناسب‌تر خریداری داشته باشند.

 

 توزیع کتب درسی اول متوسطه توسط ۲۰۰ عامل توزیع در شیراز

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌التحریر و کتاب‌فروشان شیراز همچنین پیرامون توزیع کتب درسی می‌گوید: کتاب‌های دوره اول متوسطه و پایه هفتم در روزهای هشتم و نهم شهریور توزیع می‌شود و دانش‌آموزان دوره اول و دوم ابتدایی و دوره دوم متوسطه باید کتب درسی خود را از طریق مدارس و یا سایت آموزش‌وپرورش دریافت کنند.

وی می‌افزاید: بهای اعلامی بدون احتساب هزینه‌های جانبی همچون نایلون و منگنه کتاب است و تنها خرید کتاب را شامل می‌شود.

 

 افزایش ۸ درصدی قیمت کتب درسی نسبت به پارسال

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و کتاب‌فروشان شیراز با بیان اینکه قیمت کتب درسی نسبت به پارسال تنها ۸ درصد افزایش قیمت داشته، عنوان می‌کند: اگر دولت یارانه کتب درسی را تأمین نمی‌کرد، قیمت‌ها حداقل دو برابر می‌شد.

به گفته زعفرانی، فروش اجباری لوازم‌التحریر و یا الزام خریداران به جلد گرفتن و یا منگنه کردن کتب ممنوع است و در صورت مشاهده با واحدهای صنفی متخلف برخورد خواهد شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)