بیان چالش‌های صنعت چاپ از زبان رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران زنجان

  • پنج شنبه, 21 شهریور 1398 ساعت 06:29
  • منتشرشده در چاپ

رسانه های استان زنجان در این هفته موضوعات مختلفی را در سرخط خبرها و صفحات نخست خود انعکاس دادند که از جمله آنها می توان به مسائل و مشکلات صنعت چاپ در استان اشاره کرد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از پایگاه خبری مردم‌نو آنلاین در مطلبی به چالش های حوزه صنعت چاپ پرداخت  و نوشت: شاید امروز که به صندلی خود تکیه داده‌ایم و با چند اسکرول و کلیک ساده صدها صفحه را به راحتی آب خوردن جابه‌جا می‌کنیم درک زحمتی که همین چند ده سال قبل بر دوش چاپخانه‌داران بود برایمان دشوار باشد.

بیایید چند لحظه به دنیای بدون چاپ فکر کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ بی‌شک یکی از مهم‌ترین رخدادهای تاریخ بشر، اختراع حروف چاپی مستقل و دستگاه چاپ ‌است. نخستین‌ بار، یوهانس گوتنبرگ آلمانی در سال ۱۴۵۶ میلادی چاپ را اختراع کرد اما در حقیقت اختراع فن چاپ به قرن‌ها پیش از گوتنبرگ باز می‌گردد، شاید وقتی به کتیبه حقوق بشر کوروش هخامنشی نگاه می‌کنیم نشانه‌هایی از این صنعت قابل مشاهده باشد.

بنا به گفته رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران زنجان در حال حاضر این اتحادیه ۱۷۰ عضو فعال دارد که شامل۲۲ واحد چاپ افست و ملخی،  ۲۴واحد چاپ دیجیتال، ۴ واحد  لیتوگرافی و ۷ واحد صحافی می‌شود. البته رسته های صنفی مهرسازی ،جعبه‌سازی، چاپ بنر و هم زیر نظر همین اتحادیه فعالیت می‌کنند.

 حسین ندرلو مشکلات این قشر را به دو بخش تقسیم می‌کند: بخش اول مربوط به افزایش قیمت چندین برابری اقلام مصرفی است و بخش دوم مربوط به ارگان‌های دولتی نظیر سازمان تامین اجتماعی و اداره امور مالیاتی و سامانه مناقصات ستاد و است.

وی ادامه داد:  با کمک سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و سازمان  بسیج اصناف مرکز استان زنجان تامین کاغذ چاپخانه‌داران و مشاغل مرتبط درحد متعارف آن هم فقط دو نوع کاغذ ۳‌A و ۴‌A  محقق شد، ولی در مورد کاغذ در ابعاد بزرگ وبندی هیچگونه کمکی از طرف هیچ نهادی دریافت نشده ‌است.

ندرلو ضمن گلایه از تصمیم مسئولان به اختصاص کاغذ به ناشران تاکید کرد: به اعتقاد ما کاغذ باید تحویل چاپخانه‌داران شود.

وی با یادآوری اینکه بیش از ۸۰ درصد اقلام مصرفی چاپخانه‌داران وارداتی است،گفت: در حال حاضر فقط یک نوع مقوا پشت طوسی با نام  تجاری «اترک» در ایران تولید می‌شود که آن هم به اندازه کافی تولید نشده و پاسخگوی نیاز کشور نیست.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران زنجان ادامه داد: یکی دیگر از گلایه‌ها ومشکلات صنف ما خروج سفارشات چاپی از داخل استان است.

حسین ندرلو ادامه داد: در این حوزه برخی نهادها بدون توجه به رسته پروانه کسب و زمینه تخصصی به افرادی که گاها در زمینه های دیگر فعال هستند سفارش کار می‌دهند که صحیح نبوده و یکی ازایرادات سامانه ستاد است که باید مورد توجه عوامل ذیحسابی قرارگیرد.

ندرلو افزود: با جلوگیری از سپردن کار به افراد غیر متخصص و همچنین خروج کار و سفارشات از استان توسط ارگان‌های دولتی ،شغل‌های مرتبط و غیرمرتبط با صنف چاپخانه‌داران زنجان بیشترفعال خواهند شد.

وی با با بیان اینکه طی یک سال گذشته ۶ الی ۷ مورد ابطال پروانه کسب و جمع‌آوری واحد صنفی به‌خاطر مشکلات اقتصادی اخیر در زنجان اتفاق افتاده است، گفت: تعدیل نیرو نیز در واحد چاپی رخ داده و در حال حاضر وضعیت معیشتی برای این قشر به دلیل کاهش حجم کاری سخت ‌شده است.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران زنجان اضافه کرد: واحدهای صنفی این صنف بین ۳ تا ۱۶ کارگر مستقل دارند و  معیشت نزدیک به ۷۰۰ خانوار به صورت مستقیم با صنعت چاپ ارتباط دارد.

حسین ندرلو با یادآوری اینکه درپایان سال۹۷و اوایل سال جاری قیمت زینک به ۵۰ هزار تومان هم رسیده بود، گفت: در حال حاضر زینک در بازار آزاد ۲۹ تا ۳۲ هزار تومان، بسته به برند به فروش می‌رسد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)