در روز بزرگداشت فردوسی انجام می‌شود؛

نمایش چاپ‌های دستی بابک گرمچی با موضوع شاهنامه

  • دوشنبه, 25 ارديبهشت 1396 ساعت 08:30
  • منتشرشده در چاپ

آثار چاپ دستی بابک گرمچی با موضوع شاهنامه فردوسی از فردا در گالری موسسه اکو به نمایش گذاشته می‌شوند.

 

به گزارش خبرگزاری چاپ و نشر، به مناسبت فرا رسیدن روز بزرگداشت حکیم فردوسی توسی، مجموعه چاپ های دستی بابک گرمچی از دوشنبه ۲۵ اردیبهشت در گالری دیپلماتیک اکو در معرض دید عموم قرار می گیرد.

این نمایشگاه که عنوان آن شاهنامه به روایت بابک گرمچی نام دارد، شامل ۶۳ اثر از این هنرمند است که ۵۶ تابلوی آن با تکنیک چاپ دستی و سیلک است و ۷ اثر دیگر از مینا و مس است.

گرمچی درباره چگونگی خلق این آثار به مطالعه تمامی نسخ نقاشی و چاپ های سنگی که در ادوار مختلف با موضوع شاهنامه کار شده بود، پرداخت و با تمرکز بر نمونه نسخه های خطی چاپ سنگی میرزا علی اکبر که از نگاه او به لحاظ شخصیت ها و فضاسازی مجالس موفق بود، نسبت به بازسازی و بازخوانی این آثار اقدام کرد.

بابک گرمچی متولد ۱۳۳۸ در شهر اردبیل و تحصیل کرده رشته نقاشی و گرافیک در دانشکده هنرهای تزیینی تهران است. وی هنرمند خلاقی است که تکنیک‌های گرافیک و چاپ دستی را به اوج خود رسانده و خالق هنر نوپدید مس و میناست. او با کاویدن در کتاب‌های ادبی و هنری و آثار قدما در آثار چاپی و دکوراتیو خود از نمادهای فرهنگ و هنر ایرانی به بهترین شکل ممکن بهره می‌گیرد و آثاری می‌آفریند که صاحب داستان و روایت اند. آثار او سال‌هاست که زینت‌بخش‌موزه‌ها، مراکز و سازمان‌های بزرگ فرهنگی هنری و گردشگری شده است.

 او ۴ دوره برگزیده صنعت چاپ بوده و در کارنامه فعالیت های خود علاوه بر برگزاری نمایشگاه های انفرادی داخلی و خارجی، ۲۷ سال مدرس و خالق آثار هنری به وسیله چاپ های هنری بوده است.

این هنرمند ۱۶ سال گذشته را به کار با مس و مینا پرداخته است. تجربه های او در این زمینه باعث شد تا دست به طراحی و اجرای شاهنامه فردوسی به ابعاد ۱۴۳ متر مربع در برج میلاد بزند که یکی از آثار ارزنده کشور محسوب می شود.

نمایشگاه شاهنامه به روایت بابک گرمچی از فردا دوشنبه ۲۵ اردیبهشت مصادف با روز بزرگداشت فردوسی افتتاح و به مدت ۱۰ روز از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در گالری دیپلماتیک اکو واقع در خیابان موحد دانش (اقدسیه)، خیابان نیلوفر، شماره ۳ برپا است.

موسسه فرهنگی اکو یک نهاد بین المللی و مقر اصلی آن در تهران است و با هدف تحکیم قرابت های فرهنگی، هنری، پژوهشی، ادبی و ایجاد پیوندهای معنوی و روابط دوستانه میان ملل کشورهای عضو اکو از سال ١٩٩٥ فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

منبع: مهر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)