تبدیل چاپ به یک رسانه در حال محو

  • یکشنبه, 21 خرداد 1396 ساعت 07:22
  • منتشرشده در چاپ

حالی که بازاریابی دیجیتال ممکن است یک ابزار موثر برای دست یابی به مشتریانی باشد که آنلاین هستند، قدرت سرسختانه چاپ را نمی توان انکار کرد.

 

در عصر امروز ما که به طور فزاینده ای بر روی کامپیوتر تمرکز کرده است، کمی فریب آمیز است اگر تصور کنیم چاپ به یک رسانه در حال محو شدن تبدیل شده است. دیجیتال به طور فزاینده ای به عنوان کانال پیش فرض برای ارتباطات در نظر گرفته می شود. حال این ارتباط ها چه در بخش اخبار باشد، یا شبکه های اجتماعی یا تبلیغ بیلبورد های تجاری و محصولات. از نظر بسیاری از علائم تجاری، فرآیند راحت کلیک کردن برای خریدن، نتایج و داده های مشتریان که به راحتی قابل محاسبه هستند، دیجیتال را به ابزاری کامل برای افزایش رشد و ساخت پروسه وفاداری به مشتری از طریق محتویات رسانه های اجتماعی همچون ویدئو تبدیل کرده است.

با این حال، برای بسیاری از تولیدکنندگان تجارت به تجارت اوضاع این قدر هم تیره و تار نیست. اگرچه رسانه های دیجیتال مبتنی بر نقاط لمسی همچون وبسایت می می توانند در تبلیغ کالاها و خدمات این تولیدکنندگان نقش مهمی ایفا کنند، ولی هنوز معاملات مربوط به تهیه و تحویل کالاها با کلیک بر روی یک آگهی انجام نمی شود، و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد در مورد محصولات جریان اصلی، تبلیغات نمایشی دیجیتالی موجود بر روی وبسایت ها و سایت های خبری تاثیر کمی بر روی  تصمیم گیری برای خرید مشتریان دارند. در حالی که تبلیغات آنلاین در وبسایت های هدف باعث می شوند برند تجاری در ذهن جایگاه مهمی داشته باشد، اما نادیده گرفتن این تبلیغات هم کار راحتی است. بنا به تحقیقات شرکت لومن (Lumen) که درباره تعقیب های چشمی تحقیق کرده است، تنها 9% تبلیغات دیجیتال موفق می شوند برای بیش از یک ثانیه توجه مصرف کننده را جلب کنند.

گزارش های اخیر هم که در اخبار منتشر شده اند بر روی این مساله تمرکز کرده اند که ظهور تبلیغات دیجیتالی چه مشکلاتی را در فرآیند کنترل کردن به وجود آورده است. حتی در سال 2017، برای ارائه دهندگان تبلیغات کار سختی است که به پیش بینی یا پیگیری این مساله بپردازند که تبلیغات آنلاین را کجا باید قرار داد. در اقدامی که به تازگی صورت گرفته، ظاهر شدن تبلیغات در سایت یوتیوب و در کنار تبلیغات افراط گرایان باعث اعتراض شدید چند شرکت عمده شده است، آن ها به دنبال بازپس گیری تبلیغات چند میلیون دلاری خود از این بستر هستند. هر دو مساله نشان می دهند که تبلیغات دیجیتال لزوما نمی تواند ارائه دهنده همان تاثیر یا اعتباری باشد که بیلبورد های تبلیغاتی امیدوارند در ذهن مشترهای بالقوه خود به وجود بیاورند.

معلوم شده است که از نظر بسیاری از شرکت ها و به ویژه کسب و کارهای کوچک، تبلیغات چاپی هنوز در ترکیب بازاریابی آن ها نقش مهمی ایفا می کند. فناوری های چاپ مدرن باعث شده اند که هزینه چاپ در تیراژ کم پست مستقیم یا اعلامیه ها در سال های اخیر کاهش چشمگیری پیدا می کند، برای کسب و کارهای محلی این می تواند یک ابزار بسیار بهینه و به صرفه برای دستیابی به مشتریانی باشد که عمدتا دوست دارند از خدمات آن ها استفاده کنند. پرینتر استرالیا گزارش داده است که کانال های بازاریابی آفلاین در سال 2017 در حال رشد هستند، آن هم بعد از این که آژانس بازاریابی سلمات (Salmat) متوجه شد سه کانال تازه برتر بازاریابان که در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در امسال هستند، همه از انواع مختف پست مستقیم چاپی بودند. بازاریاب ها در حال درک این مساله هستند  که زمانی که مصرف کننده ها در سیطره بسیاری از موارد اخلال گر دیگر هستند، بستر و ارتباط تنها کلید موفقیت است.

یک مقاله تازه از متخصصان بازاریابی خواسته است که پیش بینی های خود را درباره تبلیغاتی چاپی در مقابل دیجیتال مطرح کنند. بیش تر آن ها بر روی این مساله توافق کرده اند که اگرچه افت جدی در فروش روزنامه و مجله بر روی تبلیغات چاپی تاثیر گذاشته است، اما هنوز برای بیلبوردهای تجاری که می خواهند در سطی عیمق تر و مستقیم تر با مشتریان خود تعامل داشته باشند، این نوع تبلیغات اهمیت زیادی دارد، مخصوصا اگر تاکتیک هایی مثل پست مستقیم سفارشی را در نظر می گیرد. همان طور که یکی از مفسران اعلام کرده است: «چاپ یک نوع زمینه کم سروصدا فراهم می کند که در تبلیغات آنلاین نمی توان به طور کامل به آن دست یافت.»

این مساله در بخش "هفته بازاریابی" روزنامه ای بازتاب یافت که در سال گذاشته به تبلیغ پرداخته بود، و پیش بینی کرده بود که مخاطبان اصلی روزنامه به منظور فرار از دست "دیوانگی بدون پایان دنیای دیجیتال" در حال بازگشت به چاپ هستند، آن ها هم چنین برای سندیت محتویات چاپی ارزش زیادی قائل هستند. سم گانت، رئیس بخش رسانه لیدل (Lidl) اعلام می کند که: «مردم شاید وقت بیش تری با رسانه های دیگر صرف کنند، ولی در زمانی که صرف یک محصول چاپی می شود کیفیت هم مهم است، این جا جایی است که شانس منحرف شدن مردم کم تر است و فرصت های ارتباطی قدرتمندی در اختیار آن ها قرار می گیرد.»

در حالی که بازاریابی دیجیتال ممکن است یک ابزار موثر برای دست یابی به مشتریانی باشد که آنلاین هستند، قدرت سرسختانه چاپ را نمی توان انکار کرد. فناوری های چاپ تازه در حال کاهش هزینه برای کسب و کارهای کوچک هستند تا بتوانند از تاکتیک های تبلیغات چاپی بهره مند شده و تاثیر قدرتمندتری به جای بگذارند که یک بنر تبلیغات نمی تواند بر آن غلبه کند.

 

منبع: ایپینا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)