سبقت صنعت چاپ از سینما

  • دوشنبه, 22 خرداد 1396 ساعت 06:40
  • منتشرشده در چاپ

*هانیه صراف زادگان

مسئولان قول مساعد برای پیگیری مسایل مالیات صنعت چاپ را دادهاند و قرار است برای اولین بار قبل از سینما، تئاتر و دیگر مسایل فرهنگی، اولین کارگروهی که تشکیل می‌شود به صنعت چاپ اختصاص داشته باشد.

 

غلامرضا شجاع نماینده تشکل‏های صنعت چاپ در گفت و گو با خبرنگار چاپ و نشر با اعلام این مطلب و با اشاره به صحبتهای وزیر ارشاد در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب تهران که اعلام کردند به زودی شاهد امضای تفاهم نامه‌ای با وزیر اقتصاد مبنی بر معافیت مالیاتی نشر، چاپ و هنر خواهیم بود گفت: قرار بود در تفاهم‌نامه‌ای که نوشته می‌شود، به حذف مالیات چاپ نیز پرداخته شود ولی متاسفانه در تفاهم نامه مذکور اسمی از چاپ برده نشد. من و اهالی صنعت چاپ را شوکه کرد.

شجاع در ادامه می‌گوید: زمانیکه اسمی از چاپ در تفاهم نامه برده نشد من به عنوان نماینده تشکل‌های کشور به وزیر ارشاد، رضا صالحی امیری اعتراض خود را بیان کردم و در پاسخ اعلام داشتند که جای نگرانی نیست و قرار شد با آقای کاراندیس معاون برنامه‌ریزی و توسعه جلسه‌ای گذاشته شود.

به گفته وی هفته گذشته این جلسه با حضور بنده، رییس اتحادیههای چاپ تهران (ایرج استاد علینقی)، مشهد (علی مغانی)، اصفهان (محمدعلی انصاری پور) و رییس اتحادیه لیتوگراف (احمد ابوالحسنی) و مدیرکل حقوقی وزارت ارشاد سرکار خانم حیدری جلسهای گذاشته شد، در این جلسه مجددا استدلال‌هایمان را بیان کردیم و مورد تایید قرار گرفت.

وی با اظهار تاسف عنوان کرد: استدلال وزارت دارایی برای حذف نکردن مالیات این صنعت  تجاری بودن بخش اعظم کارهای چاپی است تا فرهنگی. ما نیز از این مطلب مطلع هستیم ولی صنعت چاپ مستحق حمایت است باید به نقش کلیدی چاپ در تمام صنایع نیز تاکید داشت. زیرا هر کالای تولیدی اگر چاپ در آن نباشد قطعا به راحتی به فروش نمی‌رسد. موارد بسیاری ازجمله مواد دارویی و غذایی نیازمند صنعت چاپ هستند و چاپ در تمام صنایع نقش اساسی دارد.

 

شجاع در انتهای صحبتهای خود اعلام کرد: خوشبختانه مسئولان قول مساعد برای پیگیری مسایل مالیات صنعت چاپ را دادهاند و قرار است برای اولین بار قبل از سینما، تئاتر و دیگر مسایل فرهنگی، اولین کارگروهی که تشکیل می‌شود به صنعت چاپ اختصاص داشته باشد. این کارگروه با حضور نمایندههایی از وزارت ارشاد، دارایی، معاونت فرهنگی، دفتر امور چاپ، اتحادیه‌های کشوری و اتحادیه چاپ تهران تشکیل خواهد شد. امیدواریم به موضوع چاپ عنایت بیشتری نشان داده شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 خرداد 1396 ساعت 10:11
  • اندازه قلم