گفت و گو با جلیل غفاری رهبر

نمایشگاه چاپ و بسته بندی، بالاخره بین المللی می‎شود

  • شنبه, 24 تیر 1396 ساعت 09:21
  • منتشرشده در چاپ

*هانیه صراف زادگان

بیست و چهارمین نمایشگاه بینالمللی چاپ، بستهبندی و ماشین آلات وابسته تهران 24 تا 27 آذر ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار میشود، هرساله این نمایشگاه که بزرگترین اتفاق صنعت چاپ کشور است با حضور برندهای ایرانی و خارجی در تهران برپا شده است، متاسفانه چند سالی است که زمان برگزاری این نمایشگاه با تعطیلات کریسمس مقارن شده و به همین سبب کشورهای اروپایی در نمایشگاه حضوری کمرنگ داشتند، امسال مسئولان تلاش کرده‎اند تا تداخلی مثل سال های گذشته رخ ندهد و احتمال می رود حضور چشمگیری از برندهای اروپایی را شاهد باشیم. در همین راستا با جلیل غفاری رهبر رییس هیئت مدیره شرکت صنوف تولیدی و خدمات فنی تهران و رییس اتحادیه صحاف گفت و گویی انجام دادیم که در زیر می خوانید.

نمایشگاه چاپ و بسته بندی امسال قرار بود مرداد ماه برگزار شود، آیا به این وعده عمل کرده‌اید یا تاریخ دیگری را برای نمایشگاه در نظر دارید؟

 درست است، قرار بود این نمایشگاه در تابستان برپا شود ولی با توجه به نظر سنجیهایی که صورت گرفت بیشتر کسانی که در این نظر سنجی شرکت کرده بودند، با برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته بندی در فصل تابستان موافق نبودند و اکثرا اذعان داشتند که فاصله زمانی نمایشگاه جدید با سال قبل کمتر از یک سال و در حدود 6 ماه می‌شود و نمایشگاه بازدهی و کارایی کمتری خواهد داشت.

تولیدکنندگان سر رسید و تقویم هم با برگزاری نمایشگاه در مرداد ماه موافقت نکردند، زیرا کار اصلی این بخش از صنف چاپ در نیمه دوم سال رونق بیشتری دارد و حضور در نمایشگاهی که در فصل تابستان برگزار شود، برایشان مثمر ثمر نخواهد بود.

درحال حاضر تاریخ 24 تا 27 آذر ماه را برای این نمایشگاه انتخاب کرده‌ایم و در نظر داریم در دو سال آینده نیز نمایشگاه را با فاصله 10 روزه نسبت به نمایشگاه قبلی برگزار کنیم، در نهایت 5 آذر ماه تاریخ مشخصی است که می‌خواهیم هر ساله در آن زمان نمایشگاه را برپا کنیم.

آیا کماکان نمایشگاه چاپ بسته بندی از نمایشگاه بازاریابی و تبلیغات جدا است؟

بله، نمایشگاه تبلیغات و بازاریابی با فاصله زمانی تقریبا 20 روزه، بعد از نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی برگزار می‌شود.

بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته تهران، امسال علاوه بر تغییر تاریخ، تغییرات دیگری هم داشته است؟

متراژ امسال نمایشگاه امسال هم مانند سال گذشته است و هیچ تغییری در این بخش نداشتیم و سالنهایی که مرکز نمایشگاهی در اختیار ما گذاشته است مانند گذشته است. فقط سالن 5 نمایشگاه به تازگی افتتاح شده است و ما نیز برای افزایش متراژ درخواست داده‌ایم تا در اختیار نمایشگاه چاپ و بسته بندی قرار دهند.

متاسفانه برنامه ریزی امسال مرکز نمایشگاهی به گونه ایست که 40 نمایشگاه را در برنامه خود دارد و همزمانی نمایشگاه‌ها این فرصت را از ما می گیرد که کل سالن های نمایشگاه را تحت پوشش قرار دهیم.

برای حضور پررنگتر کشورهای خارجی در نمایشگاه چه برنامهای دارید و انتظار دارید، امسال چه کشورهایی در نمایشگاه حضور داشته باشند؟

یکی از دلایلی که سعی داریم تاریخ نمایشگاه را در اوایل آذر ماه ثابت کنیم، حضور بیشتر کشورهای اروپایی است، زیرا در چند سال اخیر به دلیل نزدیکی و یا مقارن شدن نمایشگاه با تعطیلات ژانویه حضور کشورهای اروپایی را کمتر داشتیم به همین منظور امسال تلاش کردیم در حدود 20 روز تا یک ماه از تعطیلات ژانویه فاصله بگیریم.

درحال حاضر با کشور چین صحبت کرده‎ایم و قرار است با متراژ بالایی در نمایشگاه حاضر شوند، با کشور ترکیه و کشورهای اروپایی نیز صحبتهایی انجام شده و امیدواریم از کشورهای اروپایی متراژ قابل قبول و چشمگیری در نمایشگاه حضور داشته باشند. تاکنون استقبال خوب بوده است و فاصله زمانی از تعطیلات کریسمس تاثیر خود را گذاشته است.

بیشتر خواسته ما از کشورهای اروپایی حضور برندهای معروف و فعال در زمینه ماشین آلات و  تامین کننده مواد اولیه صنعت چاپ است.اینکه چه دستگاه و مواد اولیه‎ای را در نمایشگاه ارایه دهند، بستگی به سیاست شرکتها دارد. نظرما این است که ماشین آلات و مواد اولیه جدید تولید شده را در نمایشگاه عرضه کنند.

از میان کشورهای اروپایی احتمال دارد کدام کشورها در نمایشگاه حضور داشته باشند؟

با چند انجمن چاپ کشورهای اروپایی هماهنگیهایی انجام شده است، درخواست جلسه ای با مسئولان برگزاری نمایشگاه داشتند ما نیز خواستیم که این جلسه را به چندماه آینده موکول کنند تا زمان ثبت نام نمایشگاه آغاز شود. تمرکز بیشتر ما بر روی کشورهای ایتالیا، آلمان، اتریش و فنلاند است که در بخش کاغذ ومقوا، ماشین آلات و مواد اولیه چاپ فعالاند.

سال گذشته بعضی از شرکتکنندگان از کاهش بازدیدکنندهها نسبت به سال های گذشته گله‎مند بودند، برای این مورد چه کردهاید؟

به اعتقاد من دو بخش بازدیدکننده داریم، بخش اول بازدیدکننده تخصصی هستند و بخشی هم غیر تخصصی. برخی از شرکت‎کنندگان برایشان تفاوتی نمیکند که بازدیدکننده تخصصی باشد و مشتری واقعی یا مشتری غیر تخصصی و مشتری کاذب باشد، تنها شلوغی و خلوتی نمایشگاه را می‌بینند. در صورتی که ممکن است نمایشگاه خلوت باشد ولی 10 مشتری واقعی به غرفه مراجعه کنند. ما در نظر داریم بر مشتریان تخصصی این نمایشگاه بیافزاییم.

صنعت چاپ به تولید هر کشوری گره خورده است اگر کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی مانند لوازم خانگی، لوازم آرایشی بهداشتی و هر چیزی که در کشور تولید میشود رونق بگیرند در کنار آن هم صنعت چاپ از این رونق، بهرهمند خواهد شد ولی مشکلی که هم اکنون این صنعت با آن رو به رو شده این است که تولید داخل کشور کاهش و یا تعطیل شده است و کسب و کار ما هم به طبع آن حجم بالایی از کار را ندارد. مسلما صنعت چاپ نیز بی بهره میماند و با کاهش کار رو به رو شده است. امیدواریم تغییر و تحول در کل اقتصاد کشور رخ دهد و کارخانههای بزرگ شروع به کار کنند تا از آن طرف صنعت چاپ هم رونق بگیرد. نشر کتاب 8 تا 10 درصد صنعت چاپ را دربر دارد و بیشتر صنعت چاپ با صنایع دیگر آمیخته است.

برای جذب بیشتر بازدیدکننده تخصصی چه برنامه‌ای برای نمایشگاه بیست و چهارم دارید؟

قرار است در شهرکهای صنعتی که نیاز به صنعت چاپ دارند، تبلیغات داشته باشیم و با روابط عمومی شهرکهای صنعتی تهران و حتی شهرستانها برای جذب بازدیدکننده تخصصی ارتباط برقرار کنیم و به واسطه روابط عمومی شهرکها بتوانیم هرچه بیشتر نمایشگاه چاپ و بستهبندی را معرفی کنیم. تا کسانی‌که نیاز به کارهای چاپی دارند در نمایشگاه حضور پیدا کنند.

برنامههای جانبی نمایشگاه به چه شکل است؟

هنوز تصمیمی برای اینگونه برنامهها نگرفتهایم. سال گذشته در این بخش عملکردی ضعیف داشتیم، کارهایی انجام شد ولی متاسفانه مثبت نبود. قصد داریم امسال حداقل تور نمایشگاهی بازدید از یک کارخانه‌ مستقر در شهرک صنعتی اطراف تهران را داشته باشیم.

ثبت نام در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بستهبندی از چه زمانی آغاز میشود؟

 

در حال حاضر تا یک ماه آینده فراخوان داریم. سه ماه مانده به برگزاری نمایشگاه تا نزدیک یک ماه به برپایی نمایشگاه ثبت نام خواهیم داشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 28 تیر 1396 ساعت 05:56
  • اندازه قلم