نگاه اساسی به ساختار چاپخانه

  • شنبه, 28 مرداد 1396 ساعت 09:11
  • منتشرشده در چاپ

 

یک شاعر خواستار نگاه اساسی به ساختار چاپخانه ها شد و گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چتر حمایتی این وزارتخانه را بر سر کل ادبیات کشور گسترده کند.

 

کمال شفیعی از شاعران کشورمان ضمن تبریک به آقای صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انشاءالله حضور آقای صالحی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باعث پویایی و بالندگی عرصه فرهنگ و هنر به خصوص ادبیات شود. آقای صالحی به فضای فرهنگی آشنا هستند و این یک نکته قوت محسوب شود. با شناختی که هنرمندان از ایشان دارند، توقعات شان بالا می رود که البته این توقعات نابجا نیست بلکه به حق است.

 شفیعی با بیان اینکه بسیاری از هنرمندان در سال های اخیر در محاق ماندند، عنوان کرد: بازار ادبیات در این سال‌ها معمولا بین بخشی از هنرمندان ادبیات تقسیم شده است. چتر وزارت فرهنگ و ارشاد بر سر بخش عمده ای از ادبیات گسترده نیست و فقط عده ای را پوشش داده است. بسیاری از هنرمندان استان ها غریب هستند و فرصت دیده شدن برایشان مهیا نیست. سرانه ادبی در این سال ها توزیع متوازنی نداشته است.

 وی تصریح کرد: امیدوارم آقای صالحی بتوانند برای تمام نویسندگان و شاعران به اندازه توانایی آنها فرصت دیده شدن فراهم کنند. سالهاست که جشنواره شعر فجر به عنوان نماد و الگو در حد یک جشنواره کوچک برگزار می شود. این جشنواره عنوان بین المللی دارد اما فقط سهمی از شاعران را در خود جای می دهد. جشنواره شعر فجر باید نماد ملی ادبیات ما باشد و جریان سازی و فرهنگ سازی کند.

 شفیعی بیان کرد: گرفتن جایزه از این جشنواره باید برای هر شاعری افتخار باشد، همچنان که گرفتن جایزه از جشنواره فیلم فجر برای هنرمندان سینما یک افتخار بزرگ محسوب می شود. در جشنواره فیلم فجر حتی کسانی که در بخش های مختلف کاندید می شوند به این امر افتخار می کنند اما می بینیم که در جشنواره شعر فجر چنین نیست. جایزه کتاب سال با شعر فجر یکی شده است. ما می بینیم یک جایزه به شعر داده می شود. نه تنها قدر و قیمت این جایزه افزایش نیافته بلکه کمتر هم شده است.

 وی خاطر نشان کرد:  یکی از دغدغه ها این است که ظرفیت ادبیات ما بسیار بالاست. ما باید در بخش ادبیات خردسال، کودک و نوجوان یک جایزه مجزا از بخش بزرگسال داشته باشیم. بخش ادبیات کودک و نوجوان ظرفیت بالایی دارد برای همین باید جدا از ادبیات بزرگسال به آن نگاه شود. حتی ما می توانیم جشنواره شعر فجر کودک و نوجوان داشته باشیم. این موارد کاستی هایی در حوزه ادبیات است که مانع جاری و ساری شدن تفکر در این حوزه می شود.

 شفیعی با انتقاد از داوری ها در جشنواره های ادبیات به خصوص شعر بیان کرد: در حوزه شعر بزرگسال غزل، سپید و شعر نیمایی همه با هم داوری می شوند در صورتی که هر یک ساختار کاملا جدایی دارند. من نمی دانم معیارهای داوری چگونه است. فقط می دانم که نه علمی است و نه منطقی.

 وی با بیان اینکه وزیر ارشاد باید یک نگاه اساسی به انتشاراتی ها داشته باشد، عنوان کرد: میزان خرید کتاب هایی که از تازه های ادبیات صورت می گیرد با یک سلیقه است. بسیاری از آثار خوب و نویسندگان و شعرای جوان از سوی ارشاد خریداری نمی شوند، بسیاری از کارهای خوب از حمایت وزارت ارشاد محروم هستند. اگر قرار است که سرانه مطالعه را به شکل متوازن تعریف کنیم، نیازمندیم از آثار خوبی که تولید می شود حداقل در کتابخانه های عمومی داشته باشیم. در این صورت از نویسندگان، شعرا و همینطور ناشران حمایت صورت می گیرد.

 شفیعی خواستار نگاه اساسی به ساختار چاپخانه ها و انتشاراتی ها شد و افزود: برخی از ناشران برای چاپ آثار شاعران جوان، آنها را استثمار می کنند. علاوه بر این در حوزه ممیزی نیز نیازمند یک تعریف هستیم. بسیاری از کارها صرفا به خاطر رعایت وزن و قافیه و دقت در خطوط قرمز چاپ می شوند اما وقتی دقیق نگاه می شود بسیاری از مسایل را رعایت نکردند. زیبایی شناسی و بهداشت روانی کودکان باید حتما لحاظ شود، تصورم این است که باید برای بخش کتابخوانی و توسعه کتابخانه ها بخصوص در شهرستان ها فکر اساسی شود. ما شهرستانی با 40 هزار نفر جمعیت داریم که فقط یک کتابخانه دارد. از طرفی ساختار داوری ها در جشنواره به تکرار رسیده است و یک سلیقه برای انتخاب برگزیده ها اعمال می شوند. این مسئله مخاطبان را از جشنواره دلزده می کند زیرا آنها می دانند چه آثاری برگزیده خواهند شد.

 

منبع: خبرگزاری شبستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)