راه نجات صنعت چاپ توجه آموزش، پژوهش و انتقال فناوری است  

  • شنبه, 22 مهر 1396 ساعت 06:28
  • منتشرشده در چاپ

 

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران درهمایش بین المللی توسعه صنعت چاپ، بسته بندی با تاکید بر حمایت از صنعت چاپ بیان داشت: راه نجات صنعت چاپ توجه آموزش، پژوهش و انتقال فناوری است.

 

مهندس محمد بیطرفان در سخنرانی تخصصی خود درهمایش بین المللی توسعه صنعت چاپ و بسته بندي که در نمایشگاه شهر آفتاب برگزار شد توجه به امر پژوهش و آموزش را یادآور شد و خاطرنشان کرد: صنعت چاپ کشورمان از نیرو های با تجربه فراوانی برخوردار است که باید ضمن استفاده از این تجارب ارزشمند به دانش روز و تربیت نیرو های کارآمد نیز بیش از پیش توجه کنیم.

وی با تصریح اینکه زمان آسیب شناسی و عارضه یابی ها گذشته و زمان تعیین راهکارها و استراتژی ها برای صنعت چاپ فرا رسیده است یادآور شد: زمان آن رسیده جایگاه واقعی ارتباط بین دانشگاه و صنعت، تربیت نیروی توانمند و مجهز به دانش روز و صنعتگران فعال در کنار آموزش و پژوهش در صنعت چاپ مورد توجه واقعی قرار بگیرد.

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با تاکید بر هم افزایی و اجرای مدل های مدیریت دانش در این صنعت تاکید کرد و عنوان داشت: امروز صنعت چاپ باید با مدیریت تغییر آشتی کند، سازمان یادگیرنده و یاددهنده را جدی بگیرد، هم افزایی را یک اصل بداند و دست از تخریب و فعالیت های مخرب بردارد تا بتواند همگام با بازار جهانی و هماهنگ با فناوری و بازار جهانی حرکت کرده و سهم خود را از این بازار به دست گیرد.در این راستا دانش بدون تجربه و تجربه بدون دانش راه به جایی نمی برد.

وی با اشاره به اینکه از ماه های گذشته صنعت چاپ زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته خاطرنشان کرد: صرف این انتقال نمی تواند برای ما خوشایند باشد بلکه باید به بحث مهم مدیریت منابع انسانی در صنعت چاپ توجه کنیم چرا که این صنعت به مدیریت و بازرگانی، بازاریابی و فروش و ابزار های جدید توسعه نیاز دارد و نمی توان با نگاه دهه شصت به اهداف مورد نظر به این ماموریت دست یافت.

مهندس بیطرفان با اشاره به اینکه این صنعت در دنیا گردش مالی فراوان دارد و در داخل کشور نیز 150 تا 200 هزار نفر در این صنعت شاغل هستند با انتقاد از شرایط این صنعت عنوان داشت: هنوز اطلاعات آماری درستی از گردش مالی، وضعیت نیروی انسانی و سایر شاخص های مورد نیاز برای برنامه ریزی در این صنعت وجود ندارد!

وی با تاکید بر سخنان رهبر معظم انقلاب و توجه به اقتصاد مقاومتی  گفت: اساسی ترین موضوع در بحث توسعه اقتصادی و توسعه صادرات می تواند توجه به صنعت چاپ و بسته بندی باشد و اگر به صنعت چاپ توجه نکنیم توفیقی در عرصه های اقتصادی پیدا نخواهیم کرد.

وی به تاسیس انجمن طی سه سال گذشته و فعالیت های خوب آن به عنوان یک نهاد علمی و تخصصی و دانشگاهی اشاره کرد و افزود: توجه صنعتگران و دانشگاهیان به همکاری با این انجمن در سطح ملی و بین المللی حاکی از موفقیت و ماموریت صحیح آن است.

گفتنی است انجمن علمی و فناوری چاپ ايران در حال حاضر علاوه بر همکاری های ملی با طرف های خارجی در آلمان و همچنین یونسکو وارد رایزنی و همکاری شده است.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)