چاپ سه‌بعدی جوهر باکتری برای درمان سوختگی

  • دوشنبه, 13 آذر 1396 ساعت 09:53
  • منتشرشده در چاپ

محققان در مطالعه‌ای جدید، یک جوهر قابل چاپ سه‌بعدی درست کرده‌اند که از باکتری ساخته شده است. این جوهر می‌تواند بسته به باکتری‌ای که از آن ساخته شده، برای درمان سوختگی یا زخم مورد استفاده قرار گیرد.

 

محققان می‌گویند: «چاپ جوهر با استفاده از هیدروژل‌های حاوی باکتری، کاربردهای بسیاری خواهد داشت زیرا این باکتری‌ها کارهای مفید زیادی می‌توانند انجام دهند».

دانشمندان نام این ماده را «فلینک» به معنی سریع نامیده‌اند و ادعا می‌کنند که این جوهر، یک «جوهر زندگی عملکردی» است. این ماده از مخلوطی از باکتری و مواد مغذی مورد نیاز برای زنده ماندن باکتری‌ها تشکیل شده است و می‌تواند با کمک چاپگر سه‌بعدی به هر شکلی درآید اما چالش اصلی استفاده از آن بافت و ساختارش است. زیرا اگر ساختار این جوهر بیش از حد سفت باشد، باکتری‌ها قادر به حرکت نخواهند بود ولی در عوض به‌راحتی می‌توانند شکل مورد نیاز کاربر را به خود بگیرند. در صورتی که ساختار آن بیش از حد هم نازک باشد، نمی‌توانند اشکال خود را حفظ کنند.

دانشمندان می‌گویند: «این جوهر باید چسبناکی‌ای نظیر خمیردندان داشته باشد و غلظتی به اندازه غلظت کرم دست نیوآ».

این تحقیقات فعلا در مراحل ابتدایی خود قرار دارد اما جوهر مبتنی بر باکتری آن می‌تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد و به طرق مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

در این تحقیق، دانشمندان با کمک نوعی از یک باکتری نشان دادند که جوهر می‌تواند یک ماده شیمیایی سمی را که به عنوان یک محصول جانبی در صنایع شیمیایی تولید می‌شود، از بین ببرد. نوع دیگری از باکتری نیز توانست در ابزار پزشکی و در درمان زخم و سوختگی پوست مورد استفاده قرار گیرد.

دانشمندان قصد دارند از این جوهر و انواع دیگر باکتری‌ها در اهداف دیگری از جمله تمیز کردن نشت نفت، شناسایی مواد سمی در آب آشامیدنی یا مطالعه در مورد نحوه تولید بیوفیلم‌های باکتری بهره ببرند.

 

منبع: آنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)