بزرگترین تولید کننده مرکب جهان غرفه دار نمایشگاه ایران

  • دوشنبه, 27 آذر 1396 ساعت 07:22
  • منتشرشده در چاپ

در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران، به نامی بینالمللی در سالن 38 (موسوم به سالن آلمان) برخوردیم. مرکب سان کیمیکال (SunChemical) یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین برندهای جهان چاپ است که در این دوره از نمایشگاه ایران حضور داشت. گروه صنعتی بازرگانی آلتین نامآور نماینده رسمی‌سان کیمیکال در ایران است که در این نمایشگاه غرفه‌دار بود و ما برای تهیه گزارش به آنها مراجعه کردیم. محمود نام آور مدیر عامل این شرکت و آرنج آکتان مدیر عامل شرکت سان کیمیکال ترکیه که در غرفه حضور داشتند، طرف صحبت ما قرار گرفتند.

 

آرنج آکتان مدیرعامل شرکت سانکمیکال کشور ترکیه گفت: ما در ترکیه انواع مرکبهای پایه آب، مرکب فلکسو، کلدست و افست را تولیدکرده و به کل کشورهای اروپایی و کشورهای آسیای میانه (به غیر از کشورهای عربی) و روسیه صادر می‌کنیم. علاوه بر آن در توزیع و خدمات مرکب‌های دیجیتال، سیلک اسکرین، امنیتی و افست نیز فعالیت داریم.

وی ادامه داد: سانکمیکال سالیان سال در ایران حضور داشته است اما متاسفانه به دلیل تحریم‌ها مقداری عقب نشسته بود وچرا که در اصل این شرکت آمریکایی است و اجازه فعالیت نداشت. بعد از تحریم‏ها مجددا توسط نمایندهمان (شرکت آلتین نام آور) شروع به فعالیت کردیم. ما سال گذشته نیز توسط شرکت آلتین نام آور در نمایشگاه چاپ و بسته بندی حضور داشتیم اما امسال خود سان کمیکال در نمایشگاه غرفه گرفته است که این نشان دهنده اهمیت منطقه برای ما است.

از او در مورد وضعیت نمایشگاه پرسیدیم و جواب شنیدیم: این نمایشگاه بسیار شلوغ و پر بازخورد بوده و سان کیمیکال از حضور در این نمایشگاه بسیار راضی است و در آینده بسیار نزدیک، ادامه همکاری را با وسعت بیشتر و بهتر می بینیم او گفت: سومین بار است که به ایران آمده‌ام و صنعت چاپ ایران را رو به پیشرفت می‌بینم و به همین دلیل ایران را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌ایم.

از او خواستیم تا مقایسه ای بین صنعت چاپ در کشور ما و ترکیه داشته باشد؛ گفت: صنایع بسته بندی و چاپ ترکیه خیلی بزرگ و قوی تر و پیشرفته تر است و یکی از دلایل این جلو بودن مراوده داشتن با تمام دنیا است. در حال حاضر صادرات چاپی ترکیه یکی از ارزآورترین بخش‌های اقتصادی این کشور است. متاسفانه ایران بر عکس، بازار بسته‌ای دارد و روابط تجاری خوبی نمی‌تواند برقرار کند و این بزرگترین نقطه ضعف صنعت چاپ ایران محسوب می‌شود.

او دلیل حضور در ایران را پتانسیل ایران برای تجارت دانست و افزود: اگر بازار شما پتانسیل نداشت ما هم دلیلی نداشتیم که در نمایشگاه ایران حاضر شویم، الان پتانسیل ایران نصف ترکیه است. قبل از این محصولات چاپ شده بسیاری از ترکیه به ایران صادر می شد ولی الان این مساله کاهش پیدا کرده است و ایرانی ها در صنعت چاپ خودشان را به روز تر کرده‌اند و امروز بسیاری از کارها را خودشان انجام می‌دهند. واقعیت این است که در آینده خیلی نزدیک مسلما خیلی از کارهای چاپی کشورهای همسایه مانند سوریه، عراق و پاکستان را نیز به انجام خواهند رساند.

از مهندس نام آور، مدیر عامل شرکت آلتین نام آور وضعیت واردات سان کیمیکال را پرسیدیم، پاسخ داد: از اولین واردات ما دوازده سال گذشته است، وارداتمان در سال ابتدایی دو تن و 500 بود که به سرعت افزایش پیدا کرد و در سال پیش به بیش از هزار تن رسیده است.

او در پایان گفت: در این صنف همه با هم باید قوی شوند، اگر یکی ضعیف باشد یکی قوی کار به جایی نخواهد رسید، من و شما زمانی رشد می‌کنیم که رقیب قوی ای داشته باشیم و یک تیم باشیم. ما باید در جاهایی که امکان آن وجود دارد بیشتر تلاش کرده و از خروج ارز جلوگیری کنیم. در گذشته بخش های لیبل و فلکسو و رتوگراور و چاپ روی سلفون بیشتر در کشور ترکیه انجام میشد ولی الان اکثرا در ایران تولید می شود که این جای خشنودی دارد. امیدوارم این روند رو به جلو ادامه داشته باشد و روز به روز میزان واردات ما کمتر و صادراتمان بیشتر و بیشتر شود.

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)