با چاپ، هر چیزی ممکن است

  • سه شنبه, 05 دی 1396 ساعت 09:23
  • منتشرشده در چاپ

مفهوم تزئین به آثار هنری دوران باستان باز می گردد و در دوران مدرن و به لطف فناوری، به شخصی سازی و سفارشی سازی وسایل و تجهیزات تبدیل شده است. شرکت رولند (Roland) و دیگران در مورد این موضوع در نمایشگاه Print4All صحبت خواهند کرد و شرکت آنها تعداد زیادی راه حل مناسب برای ارائه در نظر گرفته است.

 پدیدۀ دکوراسیون و تزئین یک هنر قدیمی است که به رفع نیازهای بشر می پردازد و همه وسایلی که اطراف او را احاطه کرده اند به خصوص اشیاء را تزئین می کند. در طول زمان رابطۀ بین نشانه و معنای تزئین تغییر کرده است، با اینکه تکنیک ها و فناوری های تزئینی تکامل یافته اند ولی هنوز غریزۀ زیبایی  شناختی به قوت خود باقی مانده است. امروزه اشیاء را تزئین می کنند تا زیباتر و جذاب تر شوند، احساسات خرج آنها می کنند، آنها را با یک سمبل خاص یا کد خاصی علامت گذاری می کنند و از لحاظ بصری و لمسی به یک محصول ارزشمند تبدیل می کنند. با این وجود حداکثر تجلی تزئین در قرن 21 به امر شخصی سازی خلاصه می شود و یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم به شخصی سازی انبوه.

ایده ارزش آفرینی یکی از ابعاد کاملا جدید در قرن حاضر است. مصرف کنندگان می توانند محصول مناسب با نیازها و سلائق خود را انتخاب نمایند و آن برای تولید سفارش دهند. بدین طریق امروزه تمرکز تولیدکنندگان از پدیده "ساخت محصول" به سمت "ساخت محصول مورد نظر من" تغییر نموده است.

در این زمینه چگونه می  توان از فناوری و صنعت چاپ بطور مناسب استفاده کرد؟

بحث دکوراسیون قبل از این، به سرعت و در همۀ ابعاد رشد داشته است و می‎توانیم دادههای زیادی در این مورد جمع آوری و پردازش نماییم. این امر ما را قادر می  سازد تا یک بینش روشن در بین مصرف‎کنندگان در مورد نیازها و خواستههای آنها ایجاد نماییم، تا هر آنچه که میخواهند را بخوبی درک نموده و محصولات و خدماتی مطابق با علاقمندی‎های‎شان در اختیار داشته باشند.

به همین دلیل ممکن است بتوان تمایل مصرف کننده به فرآیند شخصی سازی اشیاء را پیش بینی نمود که این تمایلات در ظاهر منحصربفرد و اختصاری هستند. صنعت چاپ بدنبال نشان دادن معیارهای برتر در تزئین و تصحیح ساختاری اشیاء می باشد. تکمیل این روند به ما اجازه می دهد تا افق های فکری خود را گسترش دهیم. از چاپ سیلک اسکرین (Silk-screen) و چاپ دیجیتال بصورت مجزا یا در کنار هم برای دست یابی به اثرات دقیق و روشن از چندین ماده و سطوح مختلف در تمامی اندازه و ابعاد استفاده می شود و به تدریج موجب افزایش قدرت خلاقیت در افراد می گردد. بخصوص با استفاده از چاپ اینک جت، علاوه بر ارائۀ خلاقیت­های بالا می توان نسخه های مختلفی در ابعاد بسیار کوچک از اشیاء را تولید کرد و مطابق با پدیدۀ شخصی سازی آنها را به عموم ارائه نمود.

شرکت رولند قبلا حضور خود در نمایشگاه Print4All را تأیید نموده است. این شرکت یکی از بازیگران اصلی در صنعت شخصی سازی است. شرکت رولند طیف وسیعی از راه حلها را مطرح می کند که امر شخصی سازی را ممکن می سازند. این راه حل ها عبارتند از برش های پلاتری برای چاپ و برش های پلاتری سری TrueVis تا چاپگرهای سری ورسا (Versa)، طراحی مستقیم اشیاء و مواد برای چاپ مانند لوازم جانبی تلفن، کالاهای فنی مهندسی، محصولات عکاسی، یادگاری ها، سوغاتی ها، لباس های ورزشی، مد و خیلی چیزهای دیگر. هدف از این کار چیست؟

ارائه دهندگان چنین خدماتی بتوانند خود را از دیگران تمایز داده و توانمندی خود در شخصی  سازی را به عنوان عامل برتری خود نسبت به دیگر رقبا معرفی نمایند.

 

منبع: ایپینا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)