فراکسیون چاپ بزودی ایجاد می شود

  • دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 08:07
  • منتشرشده در چاپ

تجربه نشان داده، همفکری و همکاری در یک رسته،  صنف و یا اتحادیه می تواند زمینه را به منظور توسعه و پیشرفت برای اعضا فراهم کند این مهم در حوزه چاپ نیز بار ها مطرح شده به همین منظور ایجاد یک تشکل و فراکسیون چاپ برای فعالان این حوزه امری ضروری است.

ایجاد فراکسیون زمینه را به منظور پیشبرد اهداف و برنامه های فعالان عرصه چاپ و جذب اعتبارات و امکانات لازم از وزارتخانه های ارشاد و صنعت، معدن و تجارت فراهم می کند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایبنا، سراغ علی مغانی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان‌رضوی گفت: در دوره‌های مختلف پیشنهاد تشکیل فراکسیون چاپ از سوی فعالان صنعت چاپ و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد، اما به دلیل اینکه در میان صنف همفکری و همراهی وجود نداشت به نتیجه نرسیده بود، اما خبری که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد که بالاخره عزم جدی برای این کار به وجود آمده است.

وی ادامه داد:‌ در طول سال‌های مختلف صنعت چاپ هیچ حامی در کار نداشت و تنها بود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیشتر به عنوان نیروی بازدارنده با ما برخورد کرد و وزارت صنعت، معدن و تجارت اما نسبت به چاپ کاملا بی‌طرف و بدون برنامه‌ بود.

مغانی با اشاره به حجم گسترده ماشین‌آلات دست دوم چاپ به کشور، عنوان کرد:‌ اینروزها ماشین‌های زیادی به کشور وارد می‌شود که اغلب آن‌ها دست دوم هستند، البته بسیاری از فعالان این حوزه به دنبال دستگاه‌های نو و مدرن هستند اما وقتی پول ندارند مجبور هستند که ماشین‌آلات دست دوم خریداری کنند.

وی درباره پیگیری‌های نائب رئیس کمیسیون امور شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی برای تشکیل فراکسیون چاپ، یادآور شد:‌ با این اقدام می‌توان امیدوار بود که مشکلات صنعت چاپ به مرور کمتر شود اما در کنار آن نباید فراموش کنیم که اتحاد و همدلی چاپخانه‌داران می‌تواند در دستیابی به خواسته‌ها و مطالبات کمک کند.

مغانی بیان کرد:‌ اغلب ماشین‌های چاپ وارداتی و دست دوم است و باید ببینیم با این وضعیت چگونه می‌خواهیم صنعت چاپ را بازسازی و نوسازی کنیم. با توجه به قیمت بالای ارز مشخص نیست که در آینده نزدیک دستگاه‌های این صنعت چه سرنوشتی پیدا می‌کنند، ما اگر به فکر صادرات کالاهای چاپی هستیم باید ناوگان صنعت خود را به روز کنیم، زیرا ماشین‌های مدل پایین و دست دوم نمی‌توانند در این زمینه کمک کنند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان‌رضوی همچنین درباره اولویت خواسته‌های صنعت چاپ، گفت:‌ طبق بند ل ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم، تمام اصنافی که پروانه خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گیرند، از پرداخت مالیات معاف هستند اما متاسفانه به این قانون عمل نمی‌شود و بسیاری از همکاران ما هر سال بر سر این موضوع مشکل دارند.

 

به گفته وی، تنها مرجعی که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند فراکسیون چاپ و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که می تواند لایحه‌ای در این زمینه تنظیم کند، به مجلس بدهد ومصوبه بگیرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)