بازار چاپ سه بعدی پزشکی تا سال 2027 به 6 میلیارد دلار خواهد رسید

اسمیترزپایرا طی مطالعۀ اخیری که داشته نشان داده است تا 10 سال آینده، چاپگرهای پزشکی سه بعدی و تولید داروها به این روش رشد سریعی خواهند داشت و از 400 میلیون دلار از سال 2016 به 6 میلیارد دلار در سال 2027 خواهد رسید.

 فناوری چاپ سه بعدی در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی و مراقبت های بهداشتی بکار رفته است تا بتواند مدل های آناتومیکی منحصر به هر فرد ارائه نموده و ابزار جراحی بسازد که مناسب آموزش باشد و همچنین امر جراحی های پیچیده را تسهیل نماید. این فناوری می تواند در ساخت ایمپلنت و پروتزهای مناسب با هر فرد بسیار کارآمد باشد.

اسمیدرز راپرا (Smithers Rapra) طی مطالعۀ اخیری که داشته نشان داده است تا 10 سال آینده، چاپگرهای پزشکی سه  بعدی و تولید داروها به این روش رشد سریعی خواهند داشت و از 400 میلیون دلار از سال 2016 به 6 میلیارد دلار در سال 2027 خواهد رسید.

اسمیترز طی مطالعه ای با عنوان آیندۀ چاپ سه بعدی در حوزۀ پزشکی دارویی تا سال 2027 اشاره می کند که عامل کلیدی که باعث می شود تا این فناوری انطباق سریعی با مراقبت های پزشکی داشته باشد پتانسیل بالای این فناوری در ارائه‎ی روندهای درمانی مدرن و منحصر به هر فرد است. با تکیه بر این موفقیت ها، دانشمندان و صنعتگران در حال حاضر شروع به ارائه‏ی برنامه های کاربردی در زمینه‎ی بیوپرینت سه بعدی و ساخت داروها نموده اند.

انتظار می رود که در 5 تا 10 سال آینده، با استفاده از این فناوری بتواند مدل های جدیدی برای تست داروها و ایمنی آنها و همچنین ارزیابی تأثیر آنها بر روی بیماران را پیش از مصرف ارائه نمود.

تأییدیه سازمان FDA بر اولین داروی خوراکی تولید شده به روش چاپ سه بعدی، نقطه عطفی برای به رسمیت شناختن پتانسیل واقعی چاپ سه بعدی در تولید دارو به شمار می رود. یکی دیگر از مزیت های قابل توجه فناوری سه بعدی و ساخت دارو به این روش این است که در مورد بیماری های خاص، صنعت دارو از ساخت داروهای مولکولی تخریب کننده عبور کرده و به سمت ساخت داروهای تخصصی و هدفمند حرکت می کند.

صنایع دندانپزشکی و سمعک سازی بیشترین سهم استفاده از فناوری را دارند تا بتوانند دستاوردهای بالینی خود را بهبود بخشند. امروزه به لطف وجود فناوری چاپ سه بعدی، تقریبا همه سمعک ها متناسب با ساختار گوش فرد ساخته می‏شوند. فناوری سه بعدی به سرعت در حال تغییر دادن حوزه صنعت دندانپزشکی بوده و موجب شده تا دندان های مصنوعی بسیار مناسب ساخته شود و همچنین ایمپلنت و زیباسازی دندان را تقویت نموده و مدت زمان لازم برای پروتز دندان را به کمتر از چند ساعت کاهش دهد. در روش قدیم، فرد بارها باید به دندانپزشک مراجعه کند و بیش از شش هفته روند اندازه گیری، طراحی، ساخت و تعبیه این پروتزهای دندانی طول می کشد.

کیفیت و انطباقپذیری بخش های متداول از مدل های تشریحی و مصنوعی در طول دوره های پیش بینی شده بهبود خواهند یافت و عملکرد این بخش ارتقاء چشمگیری خواهد یافت. برای مثال، سازمان FDA هر سال بیش از 3000 داروی پزشکی را تأیید می کند و کمتر از 100 دارو که به روش چاپ سه بعدی تولید شده اند را تأیید می کند و این نشان می دهد که پتانسیل تبدیل روش کنونی در داروسازی به روش چاپ سه بعدی بسیار بالا است.

به نظر تحلیلگران، آیندۀ چاپ سه بعدی در حوزۀ پزشکی دارویی تا سال 2027 روشن بوده و پیش بینی می‌کنند که رشد بسیار بالایی در این حوزه شاهد باشیم. این مطالعه همچنین بیانگر کارآمد بودن این فناوری در شخصی سازی روند درمان های پزشکی بوده و با استفاده از آن می توان راه حل های کارساز و جدیدی ارائه نمود.

 

 منبع: ایپینا

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)