یک بام و دوهوای واردات تجهیزات چاپی

  • چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 07:40
  • منتشرشده در چاپ

سامانه ثبت سفارش مجوزهای ورود صادر شده از سوی وزارت ارشاد مورد تایید وزارت صنعت نیست و برای ثبت سفارش نیاز به مجوزهای وزارت صنعت وجود دارد، هم اکنون 22 مجوز در انتظار تایید قرار دارد و در گمرگ باقی مانده اند

به گزارش چاپ ونشر عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و آلمان (افشین قنبری منفرد) گفت: پس انعقاد تفاهم نامه ه‏ایی  بین سازمان صنعت ، معدن،  تجارت و وزارت ارشاد اسلامی مبنی بر انتقال بخشی از رویکردها و وظایف صنعت چاپ به سازمان صنعت و نظارت وزارت ارشاد بر محتوا اکنون زمزمه هایی از سر در گمی برخی از واحدها چاپخانه ای به گوش می رسد.

وی ادامه داد: با امضای این تفاهم‌نامه بخش سخت‌افزاری صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار می‌شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر کار محتوای آثار چاپی نظارت خواهد داشت.

عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و آلمان افزود: هنوز قانون مشخصی برای مجوز واردات کالاهای و تجهیزات چاپی در نظر گرفته نشده و تفکیک و مجزا سازی وظایف به درست مشخص نشده است لذا برخی وارد کنندگان با چالش روبه رو هستند.

وی ادامه داد: تغییرات صورت گرفته مشکلات متعددی برای واردکنندگان ایجاد کرده است زیرا مجوزهای ورودی که در آن برهه زمانی به نام بازرگان و برای چاپخانه یا صحافی ها صادر شد همگی تا امروز بلاتکلیف مانده است.

منفرد افزود: اکنون سامانه ثبت سفارش مجوزهای ورود صادر شده از سوی وزارت ارشاد را قبول نمی‌کند و اینگونه اعلام شده که برای ثبت سفارش نیاز به مجوزهای وزارت صنعت وجود دارد، بر همین اساس ماشین آلات وارد شده در گمرک مانده و خاک می‌خورد.

 این عضو اتاق بازرگانی بیان کرد:  سوی دیگر قانون جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که هر واحد صنعتی باید به نام خود و با کارت بازرگانی موردی ماشین های چاپ یا برش یا صحافی و غیره را وارد کند. در چنین شرایطی با وجود مشکلات پیش آمده در موارد متعدد شاهدیم که حتی کارشناسان وزارت صمت قصد کمک دارند، اما متاسفانه این سامانه‌ها امکان چنین کاری را نمی‌دهند.

منفرد اظهار کرد: این واردکننده همچنین متذکر شد:مشکل دیگری که در قانون جدید مشاهده می‌شود بحث نیاز به ارائه معرفی‌نامه واحدهای چاپخانه از سندیکا است در حالیکه بسیاری از چاپخانه‌های تهران تنها پروانه وزارت ارشاد را در اختیار دارند. از سوی دیگر وزارت صمت آشنایی کافی با ماشین‌آلات چاپی نداشته و بر این اساس واردات برخی دستگاه‌های قدیمی را ممنوع کرده، در حالیکه تمام چاپخانه‌ها توان واردات ماشین‌آلات به روز و جدید را ندارند، جالب آنکه حتی وامی برای واردات تجهیزات جدیدتر هم ارائه نمی‌شود و همین مسئله برای بسیاری همکاران ما ایجاد مشکل کرده است.

وی ادامه داد: در گذشته این امکان مهیا بود که بازرگان ماشین‌آلات مربوطه را وارد کند و در گمرک این تجهیزات تحویل خریدار یعنی واحدهای چاپخانه داده شود، اما اکنون این امکان از بین رفته و این رویکرد می‌تواند موجبات نوعی‌ رانت‌خواری و سوء استفاده را بوجود آورد که با این شیوه چاپخانه‌داران متضرر خواهند شد.

قنبری منفرد در پایان گفت: مشکل دیگری که این روزها پیش روی صنعت چاپ وجود دارد آن است که بسیاری از واردکنندگان این بخش بازرگان بوده و تخصصی در زمینه چاپ ندارند که همین مسئله نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 08:08
  • اندازه قلم