ارسال مقاله به سمینار «روابط ایران و روسیه از دریچه صنعت چاپ»

  • شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 09:07
  • منتشرشده در چاپ

  سمینار «روابط ایران و روسیه از دریچه کتاب و صنعت چاپ» را 10 اردیبهشت سال 1397 برگزار می‌شود.

به گزارش  چاپ و نشر روس‌ها در تاسیس و گسترش صنعت نشر ایران نقش بسیاری داشته و آن سرزمین در 200 سال گذشته از مهمترین کانون های انتشار متون فارسی بوده و یکی از مهمترین زوایای ایرانشناسی روسی، بازخوانی، تصحیح و نشر گنجینه های ادبی و تاریخی فارسی زبان بوده است.

پرفسور اولیمپیادا شگلوا (1936-2017) نسخه پژوه، کتب شناس و ایرانشناس برجسته روس سهم مهمی در توسعه مناسبات ایران و روسیه از منظر کتاب و صنعت نشر با تاکید بر بررسی تاریخ صنعت چاپ سنگی متون فارسی در ایران و جهان داشته و آثار ارزشمندی به خصوص در زمیننه فهرست نگاری مجموعه های چاپ سنگی از خود به یادگار گذاشته است.

خانه کتاب با همکاری تعدادی از موسسات داخلی و خارجی از جمله انستیتو نسخ خطی شرقی آکادمی علوم روسیه در سنت پترزبورگ و موزه ارمیتاژ روسیه اولین سمینار «روابط ایران و روسیه از دریچه کتاب و صنعت چاپ» را برگزار می کند.

علاقه مندان می توانند برای شرکت در این سمینار، چکیده مقاله های خود را در محورهای «کارنامه علمی و فعالیت های ایران شناسی اولیمپیادا پاولونا شگلوا»، «نقش کتاب و صنعت چاپ در روابط تاریخی ایران و روسیه»، «فهرست نگاری اسناد، نسخ خطی و کتابهای چاپ سنگی و سربی ایرانی - اسلامی در روسیه»، «پژوهش های سندشناسی و نسخه شناسی فارسی در روسیه»، «چهره های موثر روسی در تاریخ صنعت نشر ایران»، «ادوار مهم روابط تاریخی دو کشور از منظر کتاب و صنعت چاپ»، «ترجمه های آثار ایرانی به زبان روسی و بالعکس» و «تاریخ چاپ کتاب های فارسی و عربی در روسیه» تا 15 اسفند سال جاری به آدرس الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.

همچنین، مهلت ارسال اصل مقالات به اولین سمینار «روابط ایران و روسیه از دریچه کتاب و صنعت چاپ» 15 فروردین سال 1397 است.

برگزاری «نمایشگاهی از آثار اولیمپیادا پاولونا شگلوا»، «رونمایی از ترجمه فارسی چند کتاب اولیمپیادا پاولونا شگلوا»و «رونمایی از مجموعه مقالات همایش» از جمله برنامه های جانبی این سمینار است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 09:09
  • اندازه قلم