چاپ اسکناس طی نه ماه منتهی به آذر ۱۳۹۶

  • شنبه, 21 بهمن 1396 ساعت 07:26
  • منتشرشده در چاپ

۴۶۳ میلیون قطعه انواع اسکناس چاپ و ۲۱۴ میلیون قطعه انواع مسکوک طی نه ماه منتهی به آذر ۹۶رایج ضرب و۸۳۰ میلیون قطعه اسکناس و ایران چک فرسوده امحاء شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از  روابط عمومی بانک مرکزی، در ادامه انتشار عملکرد بانک مرکزی به مناسبت دهه فجر امروز به مهم ترین اقدامات و عملکرد در حوزه ریالی و نشر و سازمان تولید اسکناس و مسکوک اشاره می‌شود.        

اجرای تکالیف مقرر در ماده‌ی ۹۴ قانون برنامه پنجم مبنی بر انتقال و ساماندهی حساب‌های دولتی در شبکه‌ی بانکی کشور و ایجاد تمرکز لازم در بانکداری دولت توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف تامین مصالح ملی کشور در احصای صحیح درآمدهای دولت، دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق و به‌موقع حساب‌های درآمدی دولت، کنترل مناسب گردش حساب‌های هزینه‌ای، کنترل هرچه بیشتر نقدینگی، ممانعت از استفاده نادرست از منابع دولتی، شفاف‌سازی و ایجاد امکان نظارت برخط برکلیه‌ی حساب‌های دستگاه‌های اجرایی و کاهش اثرات منفی عملیات مالی دولت بر نظام بانکی کشور؛ که طی بند "ب" ماده ۱۷ قانون برنامه ششم و بند "الف" ماده ۲۰ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ی کشور ادامه‌ی اجرای آن مورد تاکید قرار گرفت.

- تدوین دستورالعمل "بند (ب) ماده ۱۷ قانون برنامه پنج ساله ی ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و بند (الف) ماده ی ۲۰ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۶ به تایید شورای پول و اعتبار رسید.

- ادامه‌ی روند اعمال تغییرات و اصلاحات در سامانه‌های ملی پرداخت به منظور تسهیل، تسریع و تدقیق در وصول بی‌وقفه‌ی درآمدهای دولت به حساب‌های مفتوحه نزد این بانک از جمله: پایانه فروشگاهی، پایانه فروشگاهی مبتنی بر کامپیوتر، درگاه پرداخت اینترنتیو خودپردازو ساتنا، پایا و چکاوک. 

- ارتقا و بهبود سامانه‌ی متمرکز قبوض به منظور تسهیل در جمع‌آوری درآمد دستگاه‌هایی که از طریق صدور قبض مبادرت به دریافت وجوه می‌کنند.

- ایجاد بسترهای لازم به منظور تخصیص به‌موقع منابع مورد نیاز به بخش‌های مختلف و طرح‌های دولتی؛ 

- تعمیم ابزار الکترونیک بانکواره به خزانه معین استان‌های باقیمانده که این امر گام مهمی در تجهیز دولت به ابزار برداشت الکترونیک و ارتقا عملکرد معاونت مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی است که به نمایندگی از دولت نسبت به تخصیص بودجه‌های جاری و عمرانی کشور مبادرت می‌ورزند.

- بهره‌برداری از طرح "صیاد دولتی" با خصیصه‌های امنیتی ممتاز و ویژه برای چک‌های دولتی و متعاقب آن، ارایه‌ی ابزار برداشت چک به دارندگان حساب نزد بانک مرکزی

- استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات برخی از بانک‌های دولتی که دارای بیشترین فراوانی و پراکندگی شعب بوده و سابقه‌ی آشنایی با امور حساب های دولتی را داشته‌اند، به عنوان بانک کارگزار برای ارایه‌ی برخی خدمات حضوری شعبه‌ای و تسهیل در هزینه‌کرد چک صیاد دولتی در اقصی نقاط کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 21 بهمن 1396 ساعت 08:03
  • اندازه قلم