چاپ اسکناس ۵۰۰۰ ریالی با تصویر قدح سفالی

  • شنبه, 21 بهمن 1396 ساعت 11:34
  • منتشرشده در چاپ

مدیر موزه بزرگ خراسان گفت : تصویر قدح سفالی مربوط به قرن هشتم هجری که بر روی اسکناس ۵۰۰۰ ریالی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است. 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا پهلوان مدیر موزه بزرگ خراسان گفت : قدح سفالی یکی از آثار موزه‌ای ارزشمند تاریخ ایران در دوره اسلامی است و گویای بخشی از هنر، تاریخ و تمدن غنی ایران در دوره اسلامی بویژه قرن هشتم هجری است.

پهلوان افزود: این قدح سفالی که لعابدار است و منقش شده، متعلق به سلطان آباد منطقه کنونی اراک است در دایره وسط و کف این قدح، نقش یک غزال در چراگاه را نشان می‌دهد و بدنه اثر با نقش چهار مرغ خیالی در حال پرواز تزیین شده و در زیر لبه خارجی این اثر، یک ردیف به خط ثلث، نگارش شده است.

وی ادامه داد: بدنه ظرف تا نزدیک پایه با گلبرگ‌ها تزیین شده است که در مجموع گویای هنر، تاریخ و فرهنگ غنی ایران دوره اسلام را نشان می‌دهد.

پهلوان گفت: این اثر موزه‌ای به صورت امانت از موزه ملی ایران به این موزه انتقال یافته است و اکنون در موزه بزرگ خراسان در کنار ۱۸۰ اثر موزه‌ای ارزشمند از موزه‌های ایران است و تا پایان اردیبهشت ماه ۹۷ در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)