رهایی چاپ از گمرک

  • دوشنبه, 14 اسفند 1396 ساعت 13:18
  • منتشرشده در چاپ

به گزارش چاپ و نشر مهرزاد دانش، رئیس اداره کل چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ درباره انتقال صنعت چاپ به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: ما با وزارت صنعت معدن و تجارت همچنان در حال مذاکره هستیم تا مفاد قانونی و حقوقی که در آیین‌نامه‌ها و شرح وظایف این صنعت وجود دارد،‌ مثل تأسیس چاپخانه، خرید و فروش ماشین‌آلات چاپ، جابه‌جایی معافیت و ... را در یک پروسه تدریجی به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل کنیم.

وی ادامه داد: ما با کمیسیون فرهنگی دولت و وزارت صنعت نامه‌نگاری کردیم، این پیشنهادات باید در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب برسد،‌ بعد از تصویب به مجلس شورای سلامی ارائه شود تا به تصویب نهایی برسد، به هر حال این انتقال مرحله تدریجی و گام به گام است،‌ ما سعی می‌کنیم نکته‌هایی که ممکن است در فرایند گذار به عنوان ریزش‌ها و چالش‌ها وجود داشته باشد را برطرف کنیم.

دانش در پاسخ به این پرسش که تکلیف دستگاه‌های چاپ مانده در گمرک چه شد؟ گفت: با نامه‌نگاری‌‌های انجام شده 35 دستگاه مانده در گمرک که به دلیل تاریخ ساخت بیش از پنج سال گذشته امکان ترخیصشان فراهم نشده بود، ترخیص شدند. از این به بعد نیز صنایع چاپ که از نظر صنعتی مجوز ندارند، می‌توانند از اتحادیه‌ها و اصنفا خود مجوز دریافت کنند و بر اساس قانون اصناف سال ساخت دستگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود.

وی درباره تغییرات در این اداره کل گفت: تغییرات تدریحی خواهد بود،‌ بخشی از نظارت‌ها که تا به حال انجام داده و می‌دهیم و هم‌چنان هم موظف به انجام هستیم. به موازات ما مکلف هستیم آیین‌نامه‌های جدیدی را تهیه کنیم و اصلاحاتی در انجام دهیم، نظارت بر محصولات چاپی نیاز به تدوین آیین‌نامه جدیدی دارد، سعی می‌کنیم قدم به قدم پیش رویم و عجولانه و شتابزده اقدام نکنیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)