گزارش نماینده صنعت چاپ به مجلس و فراخوان مشاوره

  • چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 08:41
  • منتشرشده در چاپ

 

غلامرضا شجاع نمایندهی اتحادیه‌های چاپ سراسر کشور(به جز تهران) در نامه‌ای به معاون فرهنگی وزارت ارشاد موضوع پيگيري و جلوگيري از افزايش تعرفهی واردات كاغذ چاپ و روزنامه و حمایت از حوزه توليد داخلي را مطرح کرد.

در نامه شجاع به دكتر محسن جوادي  آمده است: در سه سال گذشته جنگ پايان ناپذيري به نظر ميرسيد كه حمايت هاي هر سه وزير قبل آقايان علي جنتي ، صالحي اميري و خصوصا دكتر سيد عباس صالحي كه در اين سه سال هم معاونت فرهنگي بودند هم الان كه وزير هستند باعث دلگرمي و يكي از دلايل اصلي سست نشدن ارادهی اينجانب و ديگر عزيزان بوده است، ولي از زماني كه جناب همايون اميرزاده در چند ماه گذشته در كنار ما بوده‌اند نيرو، منطق و دلگرمي ما دو چندان شد.

در بخش دیگری از نامه شجاع به معاون فرهنگی ارشاد تصریح شده است: امروز با افتخار در كنار همديگر  از مواضع آنان در حوزه توليد داخلي حمايت مي‌كنيم.

در ادامه‎ی نامه غلامرضا شجاع از اشخاص حقیقی و حقوقی مانند اداره كل شيميايي و سلولزي و سنديكاي توليد كنندگان كاغذ و مقوا، اميرزاده ابراهيمي، نماينده معاونت مطبوعات جناب ملكي و جناب داوودي پور، استاد محمود آموزگار، اتحاديه شركت تعاوني  آشنا ، تعاوني مطبوعات كشور و ديگر انجمن هاي مطبوعات و اتحاديههاي چاپخانهداران استانهاي سراسر كشور بجزء تهران كه كتبا و شفاها همه جا حمايت و باعث تشويق و دلگرمي نماينده خودشان سپاسگزاری کرده است.

همچنین وی از همراهي دكتر سينكي و دكتر كلامي و مهندس كارگر در معاونت اقتصاد وبازرگاني تشکر کرده است.

شجاع همچنین توضیحاتی درباره‎ی گزارش خود به مجلس طی نامه ای مشروح نوشته است: در پي مشكلاتي كه براي تخصيص ارز مبادلاتي از سوي بانك مركزي و حرف حديث بابت تعرفه كاغذ در دي ماه شدت گرفت به عنوان نماينده تشكل‌هاي صنعت چاپ و مصرف كنندگان كاغذ استان‌هاي كشور بجزء تهران نامه اي براي رياست محترم مجلس شوراي اسلامي و معاون اول رييس جمهوري جناب دكتر جهانگيري نگاشته و ارسال كردم.

وی ادامه داده است : پيرو ارسال نامه بنده رياست مجلس دستور تشكيل جلسه در كميسيون ويژه حمايت از توليد را دادند كه اين جلسه به رياست دكتر قوامي نايب رييس كميسيون و نمايندگان اداره كل شميايي و سلولزي جناب مهندس اسفندياري و دفتر امور چاپ جناب مهندس ابراهيمي و جناب اقايان مهندس اعتماد مظاهري مدير عامل چاپخانه داران تهران به همراه مهندس فرشي فريد به عنوان نمايندگان اتاق تعاون تهران همچنين اين حقير به عنوان متقاضي تشكيل جلسه به همراه دو مشاور متخصص آقايان مهندس طاهري آشتياني و مهندس نبات چيان شركت كرديم و قرار شد هر چهار گروه دعوت شده علاوه بر توضيحاتي كه در جلسه دادند كتبا نظرات خود را تا يك هفته به مجلس بفرستند بنده چهار روز بعد گزارشي تهيه کردم و فرستادم كه ظاهرا به كميسيون ديگر رفته و به كميسيون حمايت از توليد نرسيده است روز شنبه دبير كميسيون جناب نجف زاده  از مجلس تماس گرفتند و از عدم ارسال مستندات مكتوب دلخور بودند و خواستار يادآوري شدند كه به عزيزان حاضر در آن جلسه تذكر داده شود.

بنده به كمك مشاوران گرانقدرم مجددا نامه اي مفصل در چهار صفحه تهيه و روز سه شنبه، 15 اسفند ماه تقديم مجلس كردم كه پيشنهاد مي‎كنم عزيزان مطالعه كنند و راهنمايي بفرمايند.

شجاع همچنین نامه‌ای برای حمید رضا فولاد گر، رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی،  نوشته است  و آن را به اشتراک گذاشته تا اهالی صنعت چاپ در جریان گزارش او به مجلس قرار بگیرند و در صورت لزوم نظرات خود را به ایشان منتقل کنند. عین این نامه به شرح ذیل به  نظر مخاطبان گرامی می‌رسد.

 

باسمه تعالی

 

جناب آقای دکتر حمید رضا فولادگر

ریاست محترم کمیسیون ویژهی حمایت از تولید ملی

با سلام و عرض ادب

احتراما به استحضار می‏رساند پیرو نشست اوایل دی ماه جلسه‎ی کمیسیون ویژه‏ی حمایت از تولید ملی به ریاست دکتر هادی قوامی در باب ورود کاغذ و حمایت تعرفه‎ای که در صنایعی مانند صنعت چاپ و بسته‎بندی، آموزش، بهداشت، دارو و کشاورزی به عنوان کالای اساسی که مطمئنا بعد از غذا و دارو، کاغذ سومین کالای استراتژیک است، دو نکته‏‏‎ی بسیار مهم وجود دارد که هر دو نیازمند نگاه حمایتی و هدایتی دولت به خصوص مجلس محترم به این ابر صنعت است.

اهمیت کاغذ که یکی از صنایع مود مصرف چاپ و نشر است و به لحاظ اینکه فقط در این حوزه دارای حداقل ۱۵۰۰۰واحد کارگاهی کوچک، متوسط و بزرگ از تعدد و تکدد واحدها، کمبود کار در این حجم از سرمایه‎گذاری و ورود بی‎رویه‎ی ماشین‎آلات رنج می‎برد و بازار آنها را نرم‎افزارها، بلاگ‎ها و E-BOOKها روز به روز تنگ‎تر و محدودتر می‎کنند که جناب دکتر قوامی از خطرات حوزه‏‎ی فرهنگی و دیگر صنایع را در این روند فزاینده به خوبی مستحضر هستند و در نشست کمیسیون به درستی مطرح فرمودند که هم اکنون همت جمعی دستگاه‎های دولتی را از مجلس تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت،معدن و تجارت، وزارت بهداشت، وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش می‎طلبد تا اصلاح ساختاری در این روند مرموز و شوم صورت پذیرد که به تبع آن نجات فرهنگ و آینده‎ی فرزندان رقم می‎خورد و نیز در کنار آن بخشی از صنعت چاپ و نشر و دیگر صنایع به جریان تولید موثر وحیات مجدد باز خواهند گشت.

در طرف دیگر متاسفانه عدم حمایت‎های ناکافی از تولید کاغذ داخلی که باعث شده کاغذ تولیدی به حد کفایت کمی و کیفی با استانداردهای جهانی فاصله‎ی زیادی داشته باشد نوعی جبهه‎گیری و تضاد را در دو طیف صنعتگر داخلی ایجاد کرده است که در صورت عدم بازنگری علمی و کارشناسی این شکاف و عدم همکاری عمیق‎تر به تبعات جبران نا‎پذیری کشیده می‎شود. به واقع تولید کاغذ داخلی به حمایت‎ها و هدایت‎های به مراتب وسیع‎تر و گسترده‎تر این صنعت مهم نیاز دارد که در بخشی از شاخه‎های مصرفی مانند تولید کاغذ کارت و بسته‎بندی‎های کارتن کشور به مرز و سطح نسبتا خوب و نه قابل‎قبول رسیده و شایسته است که بیشتر از گذشته مود توجه قرار گیرد. همان طور که مستحضر هستید مقدار تقریبی تولید کاغذ در ایران ۷۰۰۰۰۰ تن است که تماما از محل بازیافت کاغذها و کارتن‎های مصرفی در کشور به دست می‎آید. لازم به ذکر است این نوع کاغذ به دلیل بازیافت‎های مکرر (بالغ بر ۱۵ بار) کاملا بی‎کیفیت بوده و به دلیل کوتاه‎تر شدن الیاف تمامی خواص فیزیکی خود را از دست داده و در نتیجه تولید‎کننده برای نیل به کیفیتی بالا ملزم به استفاده از حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد خمیرهای بکر چوب با الیاف بلند در مواد اولیه‎ی خود است، همین امر منجر به بالا رفتن قیمت تمام‎شده می‎شود. ( لازم به ذکر است اولین و کوتاه‎ترین راه جبران، به صفر رساندن تعرفه و معافیت مالیاتی خمیرهای بکر و دیگر مواد اولیهی وارداتی است که در کشور تولید نمی‎شوند.)

با توجه به ظرفیت اسمی بالغ بر دو میلیون تن تولید کاغذ در کشور و مصرف تنها ۷۰۰۰۰۰ تن ضرورت کارشناسی و تامل بیشتر کاملا محسوس است تا ضمن پایین نگه داشتن قیمت بتوانیم به کیفیت بالاتری دست یابیم و موفق شویم تولیدات کاغذ و بسته‎بندی کشور را به سطح مطلوب و استاندارد جهانی برسانیم.

با توجه به کیفیت بسیار بالای کاغذهای تولید شده از خمیر بکر می‎توان وزن هرمتر مربع کاغذ را به نسبت بالایی حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد با توجه به نوع بسته‎بندی کاهش داد که این امر علیرغم افزایش قیمت کاغذ در هر کیلوگرم به دلیل کاهش وزن در متر مربع کاهش قیمت تمام‎شده‎ی بسته‎بندی را به دنبال خواهد داشت.

لازم به ذکر است کاغذ بسته‎بندی در طول عمر خود از محل تولید کاغذ سازی، کارتن‎سازی، کارخانه‎ی تولیدکننده‏ی محصول، بنکدار، فروشگاه و نهایتا مصرف‎کننده‎ی نهایی بارها بارگیری و حمل می‎شود که کاهش ۲۰ درصدی در وزن کاغذ موجب کاهش ۲۰ درصدی مصرف سوخت در چرخه‎ی حمل این کالا در کشور شده که این امر به معنای میلیون‎ها دلار صرفه‎جویی است.

در حال حاضر کاغذهای داخلی با میانگین وزن ۱۳۰ گرم در متر مربع تولید میشوند در صورتی که این وزن در کشور ترکیه ۸۵ گرم در متر مربع است.

لذا قطعا با پایین آوردن تعرفه‎ی کاغذهای بکر (ویرجین کرافت لاینر) و بالاخص کاغذهای با وزن پایین‎تر از ۱۱۵ گرم در متر مربع، در فاز اول شاهد بالا رفتن کیفیت بسته‎بندی در کشور و همچنین بالا رفتن کیفیت کاغذهای باطله مورد استفاده در صنعت بازیافت خواهیم بود که این نتایج پایین نگه داشتن قیمت را برای مصرف‎کنندگان و صادرکنندگان محترم در پی دارد. همچنین پایین آوردن تعرفه در فاز دوم به بالا رفتن کیفیت کاغذهای داخلی منجر می‎شود که این خود به معنای استفاده‎ی بهینه از ظرفیت‎های خالی کارخانه‎های کاغذسازی است.

شایان ذکر است پایین آوردن کاغذهای ویرجین کرافت لاینر در وزن‎های کمتر از ۱۱۵ گرم نه تنها امتیازی برای تولید محسوب شده و موجب تولید بهینه و صرفه‎جویی در مصرف سوخت در سامانه‎ی حمل و نقل جاده‎ای می‎شود، بلکه تغییر فرهنگ مصرف کاغذ ئر بسته‎بندی و استفاده‎ی بیشتر از خمیر چوب را نیز سبب میشود که بی‎شک با گذشت چندین سال منجر به کاشت درختان بیشتر و افزایش بافت جنگل (به دلیل تقاضای چوب) می‎شود که این خود نوعی استفاده‎ی بهینه از منابع آبی کشور و ایجاد یک سیکل سلامت در محیط زیست است.

لازم به یادآوری است سرانه‎ی مصرف کاغذ بسته‎بندی در کشور حدود ۹ الی ۱۳ کیلوگرم است که در مقایسه یا کشور عربستان (۲۲ کیلوگرم) و یا کشور فرانسه (۶۵ کیلوگرم)، نشان از کیفیت بسیار پایین بسته‎بندی در کشور دارد که دلیل اصلی صادرات‎های ارزان و فله‎ی محصولات ایرانی و همچنین از دست دادن بازارهای پر سود صادراتی برای کالاهای مرغوب ایرانی است. رفع این نقیصه کارشناسی، بررسی فنی و و دقیق و نیز کاهش تعرفه کاغذهای بسته‎بندی کرافت لاینر بکر را می‎طلبد.

اما تامین کاغذ جهت صنعت چاپ و نشر (به عبارتی انواع کاغذهای چاپ و تحریریه) به رغم تلاش‎های فراوان و سرمایه‎گذاری‎های متعدد هنوز مساله‎‏ی اصلی است و بخش کثیری از اهالی چاپ ونشر کشور دغدغه‎مند تامین کاغذی هستند که بتواند فرزندان این کشور را در فرآیند آموزش و تعیلیم پوشش دهد و در اعتلای فرهنگ و علوم کشور موثر واقع شود. (در حدود ۹۵ درصد این نوع کاغذ وارداتی است.)

دوم صنایع وابسته‎ی نیازمند به کاغذ در گروه چاپ و بسته‎بندی که به جد می‎توان گفت صنعتی جوان، پویا، با سرمایه‎گذاری‎های سنگین در راستای خودکفایی کشور از واردات بسته‎بندی جهت صنایع دارویی، تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی و تبدیلی و کشاورزی شروع به کار کرده است متاسفانه به دلیل جوان بودن این بخش از صنعت هنوز عارضه‎یابی نشده  و در بالا دست آن سرمایه‎گذاری جهت تامین نیاز کاغذ بسته‎بندی مشاهده نمی‎شود. میلیون‎ها سرنگ، سر سوزن، دستکش جراحی، باند و گاز استریل، پاکت‎های شیر و آبمیوه و... که نمونه‎هایی در کمیسیون آورده شده بود و مشاهده فرمودید امثالهم در بسته‎بندی‎هایی متشکل از انواع کاغذ عرضه می‎شوند که در این بخش علیرغم آنکه حجم واردات درصد کمی از کاغذ وارده به کشور است (مقداری قریب به پنج درصد) اما هیچگونه سرمایه‎گذاری برای تامین آن صورت نگرفته است و صنعت چاپ در بخش بسته‎بندی (Flaxible Packaging) کاملا و مطلق وابسته به واردات است. جا دارد علاوه بر نگاه حمایتی به این بخش در خصوص تعرفه‎های در حال اعمال به سرمایه‎‎گذاری و ترغیب صاحبان و علاقه‎مندان صنعت کاغذسازی با حمایت‎های خاص و ویژه پرداخته شود. چرا که در صورت هر گونه خطای حمایتی از صنعت تولید کاغذ ممکن است صنایع بسته‎بندی داخل را که رقبای توانمند خارجی دارند که بازار بزرگ ایران را به راحتی رها نخواهند کرد از بین بروند به گونه‎ای که قابل احیا و امداد نباشند.

لذا از کمیسیون محترم تقاضا داریم موانع رشد، تولید مواد اولیه و صادرات محصولات فوق‎الذکر با حذف مالیات بر ارزش افزوده جهت کمک به تولید کاغذ داخلی و دیگر حمایت‎های بیمه‎ای تسهیلات کم‎بهره و طولانی مدت و همچنین در حوزه‎ی صنعت چاپ کاهش مالیات بر ارزش افزوده از نه به سه درصد و فقط از خدمات چاپ مالیات اخذ گردد و نه کالای آماده شده که بخشی از مواد اولیه آن معاف از مالیات بر ارزش افزوده است مورد درخواستمان است.

پیشاپیش از بدل توجه حضرتعالی کمال سپاسگزاری را داریم.

غلامرضا شجاع

نماینده‎ی تشکل‎های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ استان‎های کشور به جز تهران

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 19 اسفند 1396 ساعت 10:59
  • اندازه قلم