چاپ به عید دیدنی وزارت ارشاد رفت

  • پنج شنبه, 09 فروردين 1397 ساعت 08:27
  • منتشرشده در چاپ

غلامرضا شجاع، مدير عامل شركت تعاوني ليتوگرافان ايران و همچنین نماينده‎‌ی تشكلهاي صنعت چاپ استانهاي كشور (به جز تهران)، مورخ هشتم فروردین ماه (97) به عیددیدنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفت و با چند تن از مسئولان و وزیر این وزارتخانه، دكتر سيد عباس صالحي ملاقات کرد.

او به چاپ و نشر در مورد ملاقاتش چنین گفت: «باید بگویم که این بازدید در ابتدا به منزلهی احترام و تقديم شادباش عيد باستاني نوروز به مسئولان محترم بود و در خلال آن سعی شد از فرصت به دست آمده استفاده شود و گزارشهایی در مورد سختی كار تعاونيهاي حوزهی صنعت چاپ علیالخصوص تعاوني ليتوگرافان که خود بنده از نزدیک با مصائب آن آشنا هستم، به خدمت مسئولان ذیربط داده شود». وی در ادامه توضیح داد: « ترس از  مالیات بر ارزش افزوده سبب عدم تمایل خرید اعضاء از تعاونی خودشان شده است. آنها میدانند که همه فعالين اقتصادي از جمله تعاونیها طبق قانون می باید هر سه ماه یکبار گزارش خریدارانشان را به سازمان امور مالیاتی بدهند و این کار آنها را که با کسادی بازار و کسب و کار روبرو هستند مجبور میکند علاوه بر پرداخت نه درصد مالیات مصوبه، ماليات عملكرد را نیز پرداخت کنند. البته این کار به گونهای برخلاف قانون است، سازمان حق ندارد ماليات ارزش افزوده را مبناي محاسبه ماليات عملكرد قرار دهد اما متاسفانه در بعضي از حوزه ها این کار بر خلاف قانون انجام می‎شود، از این رو خریداران از تعاونیها كه فعاليتشان مطابق قانون است استقبال نمی‌کنند. در عوض بنگاههايي كه كالاي خود را با كارتهاي يكساله و بياعتبار وارد ميكنند به راحتي در سطح كشور كالاهاي وارداتي خود را به فروش میرسانند». غلامرضا شجاع از عدم فعالیت سه تعاونی از پنج تعاونی حوزهی چاپ در پایتخت خبر داد و افزود: «این روند باعث به تعطیلی کشیده شدن و اعلام عدم فعالیت بسیاری از تعاونیها در سراسر کشور شده است، نمايندهی استانها  ادامه داد: «پيگيري معافيت ماليات بر ارزش افزوده در مورد خدمات واحدهاي چاپي (ليتوگرافان، چاپخانهداران و صحافي) یکی دیگر از رئوس مورد بحث این دیدارها بود». شجاع صنعت چاپ در این مورد توضیح داد: «ناشران و مطبوعات که همکاری مستمر و  مستقیمی با صنعت چاپ دارند از معافیت مالیاتی بند ل بند ١٣٩ فقط بابت ماليات عملكرد برخوردارند و ما دست اندرکاران این صنعت هم که خود را آغشته به فرهنگسازی میدانیم انتظار بذل توجه به این مهم را داریم. معافيت ارزش افزوده ديده شدن در بستهی حمايتي كاغذ جهت ارايه به دولت و بعد مجلس از دیگر مطالبات دست اندرکاران صنعت چاپ است که در این دیدار به گوش مسئولان رسید» وی همچنین از نقش خوب نمايندگان ارشاد و ناشران  در اين جلسات كه در كارگروه تنظيم بازار كاغذ و مقوا اتفاق افتاد تشكر كرد. به گفتهی شجاع، درخواست کاهش ماليات بر ارزش افزودهی واحدهاي چاپي، ليتوگرافان، چاپخانهداران و صحافان از نه درصد به سه درصد  با رایزنی تعداد زيادي از نمايندگان مجلس و مدیران خدوم ارشاد در این عرصه از سری مسائلی بود که در این سلسله بازدیدها مطرح شد.

 نمايندهی تشكلهاي صنعت چاپ استانهاي كشور (به جز تهران) در ادامهی گفتوگو به موضوع تقلب در واردات گلاسه و سوء استفادهی برخی از واردکنندگان از آشفتگی بازار اشاره و تصریح کرد: «در سه سال گذشته برخی واردکنندگان بازار كاغذ و مقوا  با واردات ٤٠٠ هزار تن مقوا پشت طوسي و انواع ديگر مقوا با تعرفه‌ی گلاسه، حدود ٤٥ درصد سود به جيب زدهاند که این رقم به منزلهی عدم پرداخت بيش از دو هزار ميليارد تومان حق بيتالمال است و این گزارشی بود که برای روشنگری وضعیت بازار كاغذ  خدمت مسئولان تسلیم شد».

این مدیر خدوم در ادامه گفت: «تفاهمنامهی دو وزارتخانهی ارشاد و صنعت، معدن و تجارت بيش از اندازه طولاني شده و هماهنگي لازم بين این دو وزارتخانه مانند ماههاي گذشته وجود ندارد. این عدم هماهنگی برخی دوستان را که ماشینآلاتشان در گمرک منتظر ترخیص بود با مشکل روبرو کرد و دفتر امور چاپ براي كمك و حل مشكل همكاريهای لازم را به انجام رساند كه گزارش آن خدمت وزير تقديم و از تلاش های مهرزاد دانش، مدیر کل چاپ و نشر وزارت ارشاد اسلامی، تشکر و قدردانی شد».

 غلامرضا شجاع در ادامه اظهار داشت: «كل ديدارها و جلساتي كه داشتم مفيد و همراه با دريافت قول حمايت و هدايت بود. اميدوارم هر چه زودتر طرح مناسب همراه با مستندات و استدلالهاي قانوني در مورد ماليات بر ارزش افزوده، با همکاری كل اتحاديههای صنعت چاپ تنظیم شود و به صورت مكتوب و رسمی جهت پیگیری به ادارهی كل امور مجلس ارشاد تقديم شود.طرح بعد از آماده شدن و توافقات بین اتحادیهها در ادارهی كل حقوقي ارشاد بررسي شده و در صورت عدم مشکل به عنوان پيشنهاد وزارت ارشاد اسلامی در حمايت از صنعت چاپ به نمايندهی محترم دولت تسلیم میشود تا ایشان در زمان مطرح شدن موضوع ماليات در صحن علني مجلس، كه احتمالا در ارديبهشت ماه خواهد بود، بتواند حمايتهای لازم را از واحدهاي چاپي به عمل برساند».

وی در پایان گفت: «این جلسات به ترتیب و جداگانه با حضور دكتر محسن جوادي (معاونت امور فرهنگي)، مهندس مهرزاد دانش (مدير كل چاپ و نشر)، حجت السلام سيد علي حسيني (مديركل امور مجلس و تشكلها) و دكتر سيد عباس صالحي (وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي) برگزار شد و در مجموع بیش از سه ساعت به طول انجامید که در همینجا از سعهی صدر این بزرگواران که با گشادهرویی و بذل وقت گرانبهایشان شنوندهی صحبتهای بنده بوده و کمال دقت را به خرج دادنددادند تشکر و قدردانی میکنم. امیدوارم سال 1397 برای این عزیزان و اهالی شریف صنعت چاپ کشور سالی توأم با سلامتی، خشنودی و توفیقات کاری باشد».

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 14 فروردين 1397 ساعت 07:14
  • اندازه قلم