سعید کلاری:

از زیر و بم‎های سالی که بر چاپ گذشت

  • دوشنبه, 13 فروردين 1397 ساعت 10:37
  • منتشرشده در چاپ

ساليان سال است وضعيت بازار صنعت چاپ نه تنها در تهران بلكه در كليه اقصاء نقاط كشور با ركود مواجه شده است به خصوص براي آن دسته از چاپخانهداراني كه توليد چاپ انواع كتاب اعم از كمك درسي و آموزشي و ... را برعهده داشتند. البته بخش بزرگی از آن به رونق بازار مرتبط نبوده بلكه چاپ ديجيتال بسته به ميزان سفارش دهنده و توليد آن توسط بسياري از ناشران نقش بسيار مهمي را در اين میان بازي كرده است.

از سوي ديگر چاپخانهداران و سرمايهگذاران اين حرفه در طول سال ۱۳95 به سختی و در ركود بازار گذراندند و به تغيير و تحولات سياسي و اقتصادي ايران بعد از انتخابات رياست جمهوري در اوايل سال ۱۳۹۶  امید داشتند، اما به دلايل خاصي اين ركود نه نتها نتوانست در همان پله بماند بلكه به پله‏هاي پايين تر هم سقوط كرد كه عللی از جمله افزايش نرخ ارز، تأثيرات عمده در تورم مواد اوليهی چاپي اعم از كاغذ و مركب و... تاثیرگذار بودند.

علاوه بر اینها برخي از اختياراتي كه ساليان سال در حوزه‎ی صنعت چاپ در دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بود به وزارت صنعت و معدن انتقال پیدا کرد و از آنجايي كه اين تغيير و تحولات جهت شكل گرفتن كامل از زمان مکفی بی‎بهره‎ ماند روند منفي گردش اقتصادي در اين صنعت ادامه پیدا کرد.

 مورد ديگري را كه ميتوان به ان اشاره کرد اخذ مالياتهاي هنگفت از بنگاههاي كوچك اقتصادي مثل چاپخانه و صنايع وابستهی آن در بخش خصوصي بود كه منجر به بسته شدن و يا از فعاليت باز داشتن تعداد بسياري از آنها شده است كه با ادامه اين روند اميد سرمايهگذاري نوين از سرمايهگذاران اين صنعت گرفته است .

تحول بسيار بد و منفي ديگري كه در طول سال گذشته رخ داد منحل شدن رشتهی صنعت چاپ بخاطر عدم حمايت مالي و نداشتن امكانات كافي علمي پژوهشي و اساتيد مجرب بوده است حدود بيست سال پيش كه اين رشته در دانشگاه افتتاح شد كارشناسان مربوطه اميد به آن داشتند كه بعد از گذشت دو دهه اين رشته از نظر ارزشيابي به سطح ديگر رشتههاي دانشگاهي معتبر كشور برسد، كه نه تنها چنين نشد بلكه در اخر هم رشته دانشگاهي صنعت چاپ در ايران منحل شد .

مورد اخر هم از دست دادن دوست هم دانشگاهيام مهندس شهاب عليمحمدي مدير چاپخانهی نقش و نگار پاسارگاد بود كه از خداوند منان براي خانواده محترمش طلب صبر وشكيبايي می‎کنم.

كلاً از ديدگاه بنده سال ۱۳96 سال بسيار بدي براي اين صنعت بوده است. صنعتي كه در میان صنايع كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه جزء يكي از مهمترين و باارزشترين صنایع به حساب ميآيد.

اینکه در سال پیش‎رو شاهد چه رویدادهایی خواهیم بود سوالي است كه در ذهن اكثر افراد غوطه ميخورد و هر كسي هم بسته به شواهد زمان حال پيشبيني خودش را دارد. متاسفانه اين پيش‏بيني ها در ايران معمولاً از پنجاه درصد تا صددرصد غلط در ميآيد. من هم ميتوانم با توجه به شواهد و عینیات، برآوردی تقریبی از شرایط اقتصادی روز داشته باشم و حدس بزنم در آينده چه اتفاقاتی روی خواهد داد.

با توجه به ثبات نسبي ارز طي يك ماه اخير اگر اين روند حفظ شود و يا حتي به رقم قبل خود در زمان انتخابات اخير رياست جمهوري برگردد ميتوانيم با توجه به يك سري آيتمهاي موجود گامهاي قابل ملاحظهاي را در سال آينده برداريم .

توجه داشته باشيم كه در زمان تحريمها ايران نميتوانست از طريق يوزانس با بسياري از كشورهاي مطرح و صنعتي تعامل تجاري داشته باشد. در طول سال ۱۳96 کشور ما در سایه‎ی رايزنيهاي انجام شده با بانكهاي بين المللی توانست مجدداً به اين مهم دسترسي پيدا كند.

از سوي ديگر درست است كه قيمت هر بشكه نفت در مجلس جهت بودجهی سال آينده با رقم بشكهاي 50 دلار بسته شد ولي ماههاست كه نفت اوپك بشكه اي  بيش از ۶۳ دلار فروش می‎رود كه اگر اين روند ادامه پيدا كند سرمايه حاصل از آن نه تنها پوششدهندهی هزينههاي داخلي خواهد بود بلكه مازاد بودجه هم براي دولت خواهد داشت هميشه شاهد این بودهايم كه دولت در صورت داشتن بودجهی مازاد بانكها را مجبور به پرداخت تسهيلات مناسب به واجدين شرايط در بخش صنعتي و توليدی مي كند كه اين تسهيلات مي تواند نقش بزرگ و مهمي را در ساختار نيمه فرسودهی صنعت چاپ ايران بازي كند و در برداشتن گام‎های موثر کمکمان کند تا جایی كه بتوانيم از طريق صادرات چاپي به خارج از كشور نه تنها ارز بري داشته باشيم بلكه ارزآوري را هم تجربه کنیم.

مورد ديگر تشکیل فراکسیون چاپ در مجلس است که با همت و پیگیری روسای اتحادیههای چاپ تهران انجام گرفته و باعث می‎شود پیگیری مطالبات صنفی و صنعتی ما به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد و اميدهای زیادی را در دل  بسياري از دست اندركاران اين صنعت بخصوص جوانان را زنده كند تا به جاي تعديل و يا تعطيل كردن توليديهاي خود به فكر گسترش و نواوري آنها باشند. مسئله‎ی بعدی د اقداماتیست که در جهت بهبود فضای کسب و کار در صنعت چاپ  از طریق اتحادیه و با حمایتهای رئیس محترم اتحادیه جناب علینقی و به صورت تیمی پیگیر آن هستیم که بعضا مراحل نهاییشان را طی میکنند و بعضی دیگر در دست اقدامند. امیدواریم هر چه زودتر به مراحل نهایی این مهم نزدیک شویم..

عید فرخنده نوروز را به تمامی همکاران گرامی و دوستان عزیزم تبریک عرض میکنم‌ ، امیدوارم سال پیش رو سالی پر از موفقیت و شادکامی برایتان باشد.

چون لاله به نوروز قدح گیر بدست

با لاله‌رخی اگر تو را فرصت هست

می نوش به خرمی که این چرخ کهن

ناگاه تو را چو خاک گرداند پست

ایام به کامتان گوارا.

سعید کلاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 فروردين 1397 ساعت 11:08
  • اندازه قلم