گلایه‌های رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان:

کجای دنیا 2 نوع مالیات از صنعت چاپ گرفته می شود

  • چهارشنبه, 15 فروردين 1397 ساعت 06:51
  • منتشرشده در چاپ

رئیس اتحادیه صنف چاپخانه‌داران اصفهان با بیان این که کجای دنیا 2 نوع مالیات از فعال اقتصادی دریافت می‌شود، گفت: در ایران و به خصوص در اصفهان مشکلات عدیده‌ای در زمینه مالیات وجود دارد.

به گزارش چاپ ونشر، صنعت چاپ یکی از قدیمی‌ترین صنایع جهان است و این صنعت آن قدر مهم بوده است که در هر دوره تاریخی و متناسب با رشد فناوری، توانسته است خود را با آن وفق دهد.

اهمیت صنعت چاپ در آنجاست که می‌تواند مجموعه‌ای مفاهیم و معانی را به مخاطبان خود ارائه دهد، مخاطبانی که حتی می‌توانند در فاصله چند صد سال و حتی چند هزار سال پیامی را از یک دوره خاص تاریخی دریافت کنند.

حک نشانه‌ها بر دیواره غارها، سنگ نوشته‌ها، انگشترهای خاتم و ... همگی قدم‌های نخست برای شکوفایی صنعت چاپ بوده است، تلاشی که توسط چینی‌ها ادامه یافت و با نوشتن فرمان‌ها و تصاویر بودا روی یا کاغذ نازک و چسباندن آن روی یک قطعه چوب، سپس حکاکی متن روی چوب و استفاده از آن برای چاپ تداوم یافت.

تلاشی که باعث شد تا کره با اختراع حروف چاپ فلزی، تحولی عظیم در صنعت چاپ ایجاد کند، ابداعی که باعث شد تا بعدها شخصی به نام گوتنبرگ با الهام‌گیری از آن، دست به اختراع ماشین چاپ بزند، اختراعی که باعث شد تا رشد تولید کتاب و مطبوعات به صدها هزار برابر برسد.

پس از آن بود که با رشد یک‌باره فناوری در قرن 20، روش‌های متعدد چاپ پدید آمد تا هم چنان به یکی از صنایع پررونق و با سابقه طولانی باقی بماند، صنعتی که در ایران نیز سابقه طولانی دارد اما امروز مانند بسیاری از صنایع دیگر دست به گریبان با مشکلات متعددی است.

مشکلاتی که حل همه آن‌ها بیش از همه نیازمند همت و عزم مسؤولان است، محمدعلی انصاری‌پور رئیس اتحادیه صنف چاپخانه‌داران اصفهان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص وضعیت صنعت چاپ و چاپخانه‌داران در سال 96 اظهار کرد: من فکر می‌کنم اگر مصاحبه نکنم خیلی بهتر باشد چرا که تا به امروز هر چه از مشکلات گفتیم، فایده نداشته است و مشکلات و درد دل‌های صنعت چاپ به صورت یک کلیشه درآمده است.

وی با گلایه از این که وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر دو متولی امر چاپخانه‌داران شده‌اند، بیان کرد: این دو بخشی شدن متولیان صنعت چاپ به جای آن موجب بهتر شدن اوضاع شود منجر به بدتر شدن شرایط شده است، وقتی یک مجموعه متولی خاص نداشته باشد موجب عدم پیگیری مشکلات آن مجموعه می‌شود.

تاثیر مالیات بر ارزش افزوده بر چاپ

انصاری‌پور با اشاره به مشکلات مالیات افزود: وقتی خدمات می‌خواهند سریعاً متولی امور چاپخانه‌داران می‌شوند اما زمانی که لازم شد از آن‌ها خدمات بگیریم هیچ کجا قبول نمی‌کند که متولی چاپخانه‌داران است، مهم‌ترین مشکلی که امروز بر سر راه چاپخانه‌داران و به طور کلی تولیدکنندگان کشور است مسأله مالیات و مالیات بر ارزش افزوده است.

وی ادامه داد: هر چه می‌شنویم این است که از فعالان اقتصادی حمایت می‌شود و طرح‌های تشویقی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود اما در ایران و به خصوص در اصفهان که همیشه بدعت‌گذار هستند و طرح‌های آزمایشی خود را از اصفهان آغاز می‌کنند مشکلات عدیده‌ای در زمینه مالیات وجود دارد.

انصاری‌پور افزود: در مالیات شغلی از دولت مطالبات قانونی و حقوقی چاپخانه‌داران را داریم اما موفق به اخذ آن نشدیم، بر اساس بند "ل" ماده 139، کلیه فعالان اقتصادی که مجوز لازم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت می‌کنند از پرداخت مالیات معاف هستند اما این قانون تفسیر به رأی می‌شود و بر اساس سلایق خود با این بند صریح قانونی برخورد می‌کنند.

مالیات بر ارزش افزوده گریبان‌گیر صنعت چاپ کشور

رئیس اتحادیه صنف چاپخانه‌داران اصفهان اظهار داشت: مالیات بر ارزش افزوده  گریبان گیر صنعت چاپ کشور شده است، در طی چند سال اخیر حدود 20 واحد صنفی چاپ تعطیل شده است و به صورت میانگین در هر چاپخانه حدود 5 نفر از کار بیکار شدند در حالی که در اصناف هزینه ایجاد اشتغال بسیار پایین است اما آن طور که باید از اصناف حمایت نمی‌شود.

انصاری‌پور در خصوص مشکل مربوط به تأمین اجتماعی افزود: برای ایجاد اشتغال به ازای هر نفر در یک کارخانه به چند صد میلیون تومان هزینه احتیاج است در حالی که در اصناف این هزینه‌ها بسیار کم‌تر است اما به جای حمایت و طرح‌های تشویقی از اصناف، مسائل مالیاتی و این اواخر هم مشکلات تأمین اجتماعی گریبان‌گیر صنعت چاپ شده است.

وی ادامه داد: اگر شخصی پدربزرگش زمانی در چاپخانه فعالیت داشته و پس از مدتی هم تسویه حساب کرده و رفته است امروز پس از گذشت چندین سال فرزندان او برای دریافت بازنشستگی پیش از موعد و مشمول قانون سختی کار شدن از کارفرما شکایت می‌کنند و پس از شکایت نیز تأمین اجتماعی، کارفرما را جریمه می‌کند.

نوسانات مداوم ارز باعث عدم به روز رسانی تجهیزات چاپخانه‌ها می‌شود

رئیس اتحادیه صنف چاپخانه‌داران اصفهان به صنعت چاپ به عنوان یک صنعت نگاه نمی‌شود اشاره کرد و ادامه داد: وسایلی را از صنعت چاپ می‌خواهند که تهیه آن مشکل و سخت است چرا که وسایل مورد استفاده در صنعت چاپ بسیار گران است و با این نوسانات مداوم ارز، خرید این ماشین آلات ممکن نیست.

با وجود همه مشکلات، چند واحد صنفی چاپخانه در استان توانسته‌اند تجهیزات خود را به روز کنند و مسؤولان نیز از آن‌ها حمایت کردند اما با این وضع چاپخانه‌های مجبور به کوچ و تعطیلی هستند، قیمت کاغذ نیز یکی دیگر از مواردی است بر صنعت چاپ تأثیر گذاشته است.

انصاری‌پورگفت: سیاست‌های غلط و سلیقه‌ای عمل کردن در خصوص کاغذ نیز خود مشکل و معضلی است، کاغذ از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است، بخش عمده هزینه مشتریان چاپخانه‌ها مربوط به مواد اولیه آن است، سود ناشی از خرید کاغذ 3 درصد است اما مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد است و چنین معادله‌ای چگونه قابل حل است؟

تولید داخلی کفاف بیش از 15 درصد نیاز کاغذ کشور را نمی‌دهد

وی افزود:  تلاش شده تا تعرفه کاغذ بیشتر از حد فعلی آن نشود، وقتی تولید داخلی کفاف بیش از 15 درصد مصرف داخلی را نمی‌دهد مجبور به واردات کاغذ هستیم و بالا رفتن تعرفه واردات هم باعث افزایش قیمت می‌شود، افزایش جهانی نرخ کاغذ و البته نوسانات ارزی در ایران موجب افزایش قیمت کاغذ شده است.

تعرفه گمرکی کاغذ افزایش نداشته است و این مورد نمی‌تواند عامل افزایش قیمت کاغذ باشد، کاغذ یکی از ملزوماتی است که تقریباً همه اعم از دانش‌آموزان، کارمندان و مطبوعات با آن سروکار دارند و باید تلاش شود تا قیمت کاغذ افزایش پیدا نکند./ فارس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 18 فروردين 1397 ساعت 08:01
  • اندازه قلم