چاپگرهای سه بعدی درمانگر شدند

  • چهارشنبه, 22 فروردين 1397 ساعت 09:27
  • منتشرشده در چاپ

محققان دانشگاه کالیفرنیا برای بررسی دقیق تر دستگاه گوارش بدن انسان ابزار تازه ای ابداع کرده اند که قابل نصب بر روی شکم انسان است و با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی تهیه می شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران آنلاین بررسی و نظارت دقیق بر عملکرد دستگاه گوارش می تواند جلوی ابتلای انسان ها به بسیاری از بیماری ها را بگیرد و فناوری چاپ سه بعدی تحقق این هدف را ساده تر کرده است.ابزار یادشده فعالیت های دستگاه گوارش بدن را تحت کنترل قرار می دهد و با ثبت فعالیت های الکتریکی داخل شکم در بازه های زمانی ۲۴ ساعته و با استفاده از یک جعبه طراحی شده با چاپگرهای سه بعدی که متشکل از ۱۰ الکترود است، می تواند داده های دقیقی را در اختیار هر فرد و همین طور پزشک معالج او قرار دهد.

تا به حال کنترل دقیق و لحظه به لحظه فعالیت های دستگاه گوارش برای پزشکان ممکن نبوده، اما این ابزار درک بهتر اختلالات این بخش از بدن و یافتن روش های درمانی دقیق تر و موثرتر را ممکن می کند.

کار اصلی این دستگاه برآورد و اندازه گیری فعالیت الکتریکی ناشی از تحرک عضلات شکم به منظور دریافت و تجزیه و گوارش غذاست. اختلال در این فعالیت می تواند نشانه ای از مشکلات دستگاه گوارشی باشد. البته فعلا تنها یک نمونه آزمایشی از این دستگاه ساخته شده و تکمیل آن نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 22 فروردين 1397 ساعت 11:24
  • اندازه قلم