نگهداری از دویست نسخه نفيس خطی و چاپ سنگی از امام کاظم(ع) در کتابخانه آستان قدس

  • جمعه, 24 فروردين 1397 ساعت 07:31
  • منتشرشده در چاپ

مجموعه ارزشمندی افزون بر 200 نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس، مربوط به امام موسی بن جعفر(ع) در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که در این میان، قرآن منسوب به دستخط حضرت، می‌درخشد.

به گزارش آستان نیوز رییس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی، اعلام کرد: مجموعه ارزشمندی افزون بر 200 نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس مربوط به امام هفتم(ع) شامل تألیفات، احادیث و روایات، سرگذشت‌نامه، فضایل و مناقب و شرح و حاشیه در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که از مهم‌ترین آن، قرآنی منسوب به دستخط مبارک حضرت به خط کوفی است که بر پوست آهو کتابت شده است.

حجت‌الاسلام محمد حسن نوري‌نيا با این توضیح که این اثر ارزشمند دارای ترنج و سرترنج با نقش «خط مبارک امام مفترض الطاعه موسی بن جعفر» به رنگ سفیداب محرر در زمینه زر است، اضافه کرد: در صفحه نخست این قرآن نفیس، وقف‌نامه به دستخط و امضای شیخ بهایی در سال 1009 ق به چشم می‌خورد. دو صفحه اول و آخر دارای دو لوح زرین با نقوش هندسی، اعراب به نقاط شنگرفی و سیلو، اعجام به خطوط نازک به سیاهی و شنگرف، سرسوره آل عمران به قلم زر و محرر، پایان هر ده آیه، شمسه زرین و دارای نقش و سجع مهر و یادداشت‌های تاریخی و مهر متولیان وقت است.

وی به اثر ارزشمند «عیون اخبارالرضا» اشاره کرد که 70 نسخه نفیس از آن در گنجینه کتب خطی موجود است و ادامه داد: از جمله مسائلی که در عیون اخبارالرضا بدان اشاره شده، نصّ امام کاظم(ع) درباره امامت، وصیت امام کاظم(ع)، امام کاظم(ع) در عصر هارون الرشید و صحت وفات موسی بن جعفر(ع) است.

نوري‌نيا به دو نسخه دیگر با موضوع زندگانی امام موسی بن جعفر(ع) اشاره کرد که در قرن سیزدهم تألیف و کتابت شده و بیان کرد: «سرور المؤمنین» تألیف احمدبن محمد اردکانی یزدی و کتابت محمد تقی بن ابی الحسن یزدی به سال 1294 هجری قمری و «ذیل سرور المؤمنین» کتابت احمد بن حسن واعظ یزدی به سال 1267 هجری قمری است.

رییس اداره مخطوطات آستان قدس رضوی از شرح قصیده لامیه در مدح امام موسی بن جعفر(ع) یاد کرد و افزود: متن این اثر از عبدالباقی افندی و شرح آن از کاظم بن قاسم رشتی در قرن سیزدهم است و نسخه‌ای از آن با عناوین و نشان‌ها به شنگرف کتابت شده است.

وی در پایان به نسخه ارزشمندی با عنوان مسائل علی بن جعفر اشاره کرد که توسط رهبر معظم انقلاب به گنجینه کتب خطی اهدا شده و تصریح کرد: این اثر شامل پرسش‌های علی بن جعفر و پاسخ‌های موسی بن جعفر(ع) در موضوع فقه است که نسخه موجود در کتابخانه آستان قدس زضوی به خط محمود بن احمد کاشانی در سال 1309 هجری قمری در کربلا به خط نسخ بر کاغذ نخودی کتابت و بر روی برخی عبارات آن به سرخی خط کشیده شده است.

گفتنی است بیش از 23 هزار نسخه قرآن و جزوه قرآنی نفیس خطی و چاپ سنگی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که از این میان، قرآن‌های منسوب به دستخط مبارک ائمه اطهار(ع) از جمله امام علی(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) که بر پوست آهو به خط کوفی کتابت شده، از مهم‌ترین آثار قرآنی این مجموعه بی‌نظیر است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)