صادرات فله ای، واردات آماده به مصرف

  • شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 07:32
  • منتشرشده در چاپ

هم اکنون صنعت چاپ نیازمند یک استراتژی و سند راهبردی است که بتواند چشم‌اندازی از توسعه را پیش روی فعالان این عرصه قرار دهد. این سند ارزشی اهدافی را مشخص کرده و زمینه را برای رشد و توسعه فراهم کند.  

به گزارش چاپ و نشر، یکی از مدیران چاپخانه 128 و استاد دانشکده چاپ گفت: چالش‏های مختلف صنعت چاپ نشان می دهد، هنوز نتوانسته ایم فلسفه وجودی چاپ را به مسئولان معرفی کنیم.

«احمد فروزیده»ادامه داد: در هر کشوری صنعت چاپ وابسته به تولید در آن کشوراست، پس کاهش تولید در کشورها تاثیر مستقیم بر حوزه چاپ دارد عدم موفقیت در تولید دیگر صنایع، سبب می‏شود تا صنعت چاپ نیز نتواند به رشد و تکامل برسد.

وی اظهار کرد: در هر کشوری صنعت چاپ وابسته به تولید در آن کشوراست، پس کاهش تولید در کشورها تاثیر مستقیم بر حوزه چاپ دارد عدم موفقیت در تولید دیگر صنایع، سبب می‏شود تا صنعت چاپ نیز نتواند به رشد و تکامل برسد.

این فعال عرصه چاپ بیان کرد: چرخه‏ی‏ اقتصادی و توسعه، زنجیره‏ای است که همه‏ی حوزه های تولید بازرگانی و خدمات را با خود به همراه دارد، لذا صدمه به هریک از واحدهای این زنجیره همه مجموعه را دچار نقصان و تنش می کند.

فروزیده افزود: بررسی ها نشان داده است، تولیدات فرهنگی، صنعتی، بسته بندی و تبلیغات حتی خدمات هر کدام درصدی معین از خدمات چاپ را به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: سهم کالاهای فرهنگی تنها بین 5تا 8 درصد از ظرفیت های چاپ را به خود اختصاص داده درحوزه تبلیغات و خدمات نیزسهم چاپ تنها  20درصد از توان این صنعت را با خود همراه می کند اما در حوزه تولید و بسته بندی کالاها، خصوصا موادغذایی بیشترین سهم از تولید به  صنعت چاپ اختصاص دارد.

این استاد دانشکده چاپ تصریح کرد: این نتایج در کشور ما گویای ابعاد مختلف و پتانسیل های فراوانی در صنعت چاپ بوده که نتوانسته تا بحال باالقوه شود و مهجور باقی مانده است.

فروزیده ادامه داد: حمایت از تولید داخلی زمانی می توان مورد تفسیر و بررسی بگیرد که ابتدا فاکتور ها و سرفصل های مناسبی از توان ظرفیت های داخلی در دست داشته باشیم.

وی اظهار کرد: در طی سال‏های گذشته، نبود اطلاعات کافی شکافی اساسی دربدنه توسعه بجای گذاشته نکته قابل تامل این است همچنان رویه‏های گذشته را در دستور کار قرار دارد و نتوانسته‏ایم برنامه‏ای مدون در این زمینه تهیه کنیم.

فروزیده به واردات بی رویه و بدون نظارت اشاره کرد و بیان کرد: هرگاه کالاهای آماده مصرف از تولید پیشه بگیرد آنگاه باید شاهد از بین رفتن اشتغال و رکود در صنایع نظارگر باشیم.

این آگاه به صنعت چاپ واردات کالاهایی همچون روغن یا شکلات از خارج از کشور وارد را چالش بر انگیز اعلام کرد و گفت: واردات کالاهای گوناگون با بسته بندی و لیبل های مخصوص سبب انجام می شود لذا صنایع مختلفی مانند چاپ دررکود قرار می‏گیرند و صدمات فراوانی را از این بخش می بینند.

وی ادامه داد: بیشتر کالاهای صادراتی و مرغوب تولید داخل ( زعفران، انار، خرما، پنبه و ....) که به خارج از مرزها صادر می شود بصورت فله ای عرضه شده و در مقابل واردات در کشور با بسته بندی جذاب انجام میشود. به بیان ساده تر، صادرات فله ای و واردات آماده به مصرف ضربه بزرگی را به صنعت چاپ وارد کرده است.

فروزیده تصریح کرد: در حوزه بسته بندی توان و پتانسیل های قابل توجهی را در کشور داریم که از نظر دور مانده است، هم اکنون عمده بسته بندی های های ایران در کشورهای چین، ترکیه و ایتالیا انجام می شود، ادامه این روند چیزی جز بیکاری و رکود را در صنایع برای کشور به ارمغان نخواهد داشت، لذا سیاستگذاری مناسب و اجرایی می تواند مشکلات را حل کرده و مسیر توسعه را جایگزین رکود کند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 ساعت 07:02
  • اندازه قلم