بالا بردن توان تولید با کمک دورهای آموزشی چاپ در استان ها

  • دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 ساعت 11:41
  • منتشرشده در چاپ

دوره‌های آموزش چاپ در سال ١٣٩٦ به درخواست استان‌ها با موضوعات مرتبط با هدف تقویت آموزش چاپ در استان‌ها از سوی دفتر چاپ و نشر برگزار شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، به نقل از معاونت آموزشی دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی از وجوه حمایت از صنعت چاپ کشور برگزاری دوره‌های آموزشی با هدف رشد و توسعه ی این حوزه است و برای تقویت صنعت چاپ کشور در سال ١٣٩٦، همچون سال­‌های گذشته با همکاری مراکز فرهنگ و ارشاد اسلامی استان­‌ها، دوره‌های آموزشی در استان­‌های چهارمحال و بختیاری و قم با حضور فعال علاقه­مندان برگزار شد. همچنین به درخواست علاقه‌مندان درنمایشگاه چاپ، بسته بندی و ماشین آلات چاپ نیز از دوره‌ه­ای شامل پنج سرفصل آموزشی حمایت شد.

دوره آموزشی استان قم از تیرماه تا پایان مرداد ماه در ٨ جلسه­ ٦ ساعته با شش مدرس اعزامی از تهران در محل مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر قم برای ١٨ تن از ناشران استان برگزار شد. در این دوره استادان به تدریس دروس «مدیریت نشر و استراتژی»، «مهارت­ های کسب و کار»، «بازاریابی»، «تولید فرهنگی، فنی، چاپ» «فروش» و «قوانین و مقررات بیمه، مالیات، نشر و مالکیت فکری» پرداختند و در پایان نیز گواهینامه شرکت در این دوره با امضای دو مدیرکل «چاپ ونشر» و «کتاب و کتابخوانی» به شرکت­ کنندگان اعطا شد.

با توجه به این که در برخی استان‌­ها همچون استان چهارمحال و بختیاری صنعت چاپ رشد چندانی نداشته و برگزاری دوره‌های آموزشی در این استان­ از الزامات است، در آبان ماه سال گذشته بنا به درخواست این استان یک دوره «آماده‌سازی فایل‌‌های چاپی» در ١٦ ساعت  با حضور ٤٠ دانشجو برگزار و در پایان دوره پس برگزاری آزمون گواهینامه اعطا شد.

همچنین برگزاری دوره­ای نیز بنا به درخواست علاقه‌­مندان با همکاری «مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد٥ تهران» در بیست و چهارمین نمایشگاه چاپ، بسته ­بندی و ماشین ­آ­لات وابسته در آذرماه ١٣٩٦ از سوی این دفتر برگزار شد. این دوره با پنج سرفصل آموزشی ٢ ساعته، شامل: ١. فرایند تولید ورق، کارتن و شناخت کیفی آن؛ ٢. کاغذشناسی در چاپ افست؛ ٣. مبانی یووی و مرکب در صنعت چاپ؛ ٤. تأثیر مدیریت رنگ بر بهره­وری چاپخانه­ ها؛ ٥. روندهای در حال تغییر در چاپ یووی بوده است. در پایان نیز گواهینامه دوره با دو امضای مدیرکل چاپ و نشر و شرکت آروین مهر فجر، برگزار کننده این نمایشگاه، به شرکت­کنندگان اعطا شد.

قرار است سیاست برگزاری دوره­‌های آموزش چاپ، در سال ١٣٩٧ در صورت دریافت بودجه مصوب، به شکل تخصصی و متناسب با نیازسنجی‌­های صورت گرفته، ادامه خواهد یافت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)