گزارشی از ادامه‎ی دیدارهای غلامرضا شجاع با مسئولان عرصه‎ی فرهنگ و نشر

رایزنی‎هایی برای چاپ در جشن نشر

  • دوشنبه, 17 ارديبهشت 1397 ساعت 09:05
  • منتشرشده در چاپ

 

نمایشگاه بین‎المللی کتاب تهران بیش از هرچیز فرصتی مغتنم برای تعامل و گفت‎وگو میان دوستداران کتاب و دست‎اندرکاران صنعت نشر است. از آنجایی که نمی‎توان نقش انکارناپذیر صنعت چاپ را در پیشرفت و توسعه‎ی نشر نادیده گرفت؛ نمایشگاه کتاب می‎تواند  برای اهالی چاپ و دست‌اندرکاران کاغذ نیز زمینه‎ی مناسبی برای طرح مسائلشان با مسئولان باشد. غلامرضا شجاع (مدير عامل شركت تعاوني ليتوگرافان ايران و همچنین نمايندهی تشكلهاي صنعت چاپ استانهاي كشور به جز تهران) در ادامه‎ی دیدوبازدیدهای خود در نمایشگاه کتاب همچنان پیگیر مسائل و درخواست‎های اهالی این صنف است.

به گزارش چاپ و نشر غلامرضا شجاع در روز چهارم نمایشگاه با تنی چند از مسئولان به گفت‎وگو نشست. وی با دكتر علي ساري (نمايندهی مردم اهواز در مجلس) در ارتباط با موضوع ماليات بر ارزش افزوده، بحران كاغذ و نقش نمايشگاه كتاب در اقتصاد نشر به تبادل نظر پرداخت. وی همچنین در جلسه‎ای با حضور دكتر علیرضا كاظمي (معاونت وزارت آموزش و پرورش)، دكتر محسن جوادي (معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی و یکمین نمایشگاه کتاب) و دكتر نیکنام حسين پور (مدير عامل خانه كتاب) پيرامون فرهنگ كتابخواني خصوصا در دورهی ابتدایی، تفاهمنامه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور كتاب و كتابخانه و مشكلات صنعت چاپ و نشر توضيحات مبسوطي ارائه کرد.

وی در ديداری با دكتر حمیدرضا طيبي (رییس جهاد دانشگاهی) به موضوع توليد كاغذ در كشور و تحقیقات جهاددانشگاهی در باب تولید کاغذ از سنگ اشاره کرد و در مورد عدم موفقيت در این طرح تولید، وجود پلاستیک در محصول، مشکلات زیست محیطی و قیمت گران محصول نهایی اشاره کرد و خواستار آن شد تا پیش از سرمايهگذاري از کارخانه‎ی توليد كاغذ در يزد بازدیدی داشته باشند.

همچنین در جلسهای طولاني در حضور حجتالسلام هادی صادقي (معاون فرهنگی قوه قضائیه)، دكتر محسن جوادي و دكتر امیرمسعود شهرامنيا (قائم مقام نمايشگاه کتاب) توضيحات كاملي بابت نمايشگاه ارائه دادند و از آنجا که خود حجتالسلام  هادی صادقي به کار نشر مشغول بوده‎اند به گفت‎وگو درباره‎ی حوزهی نشر، صنعت چاپ، گراني کاغذ، توقف تولید کاغذ چاپ و تحریر در داخل پرداختند و غلامرضا شجاع موضوع تقلب مقواي پشت طوسي با تعرفهی گلاسه را بیان کرد و معاون فرهنگی قوه قضائیه خواستار ارسال گزارشی از این موضوع شد.

 در ادامه‎ی بازدید غلامرضا شجاع از نمایشگاه کتاب تهران، وی با عباسعلی کدخدایی (سخنگوي شوراي نگهبان) نیز به طرح مسائل پرداخت. در جلسه‎ای، دكتر محسن جوادي و همايون اميرزاده (سخنگوي نمايشگاه کتاب تهران) گزارش كاملی از نكات قوت نمایشگاه، همكاري دولت و بخش خصوصي و حضور موثر هيئت مديرهی اتحاديهی ناشران و ديگر تشكلهاي نشر ارائه دادند. غلامرضا شجاع نیز با تاکید بر مساله‎ی مالیات بر ارزش افزوده و مطرح شدنش در صحن علنی مجلس از عباسعلی کدخدایی خواست با توجه به اينكه چاپ و نشر حال و روز خوبي ندارد در صورت حذف نشدن قانون مالیات بر ارزش افزوده شوراي نگهبان عكسالعمل نشان دهد.

در پایان این روز پربازدید در جلسه‎ای با حضور هیئت بلندپايهای از معاونين اداره كل ديوان محاسبات، مهندس داریوش رضواني (مدیر کمیته تشریفات نمایشگاه کتاب تهران) گزارش مبسوطي از مساحت نمايشگاه، جمعيت بازديدكنندگان، تعداد غرفهها و كشورهاي خارجی شركتكننده در نمايشگاه ارائه داد. غلامرضا شجاع در پایان تصریح کرد امیدوار است آیین ده‏روزه‎ی برپایی نمایشگاه کتاب تهران فرصتی برای بازاندیشی در باب مسائل صنایع چاپ و نشر باشد و از مجموع این جلسات، گره‎گشایی حاصل شود.

.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)