گزارشی از ادامه‎ی دیدارهای غلامرضا شجاع با مسئولان عرصه‎ی فرهنگ و نشر

رایزنی‎هایی برای چاپ در جشن نشر

  • چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 10:54
  • منتشرشده در چاپ

 

یک هفته از آغاز نمایشگاه بین‎المللی کتاب می‎گذرد و مصلای تهران هر روز بیش از روز قبل میزبان میهمانان کتابخوان خود است. تنها روزهای اندکی به پایان نمایشگاه باقی مانده است و در این روزهای معدود علاقه‎مندان و فعالان عرصه‎ی چاپ و نشر می‎کوشند از اندک زمان باقی‎مانده بیشترین استفاده را برای پیگیری خواسته‎های خود ببرند. در چند روز گذشته غلامرضا شجاع (مدير عامل شركت تعاوني ليتوگرافان ايران و همچنین نمايندهی تشكلهاي صنعت چاپ استانهاي كشور به جز تهران) با بهره‎گیری از فرصت برپایی نمایشگاه کتاب در پی مطرح کردن مسائل صنعت چاپ و انجام رایزنی‎های متعدد برای حل بحران‎های این صنعت پایه و مادر است.

به گزارش چاپ و نشر، به روال روزهای سابق غلامرضا شجاع با شرکت کردن در جلسه‎های متعدد و تبادل بحث در تلاش برای گره‎گشایی از کار فروبسته‎ی صنایع چاپ و کاغذ است. در روز گذشته وی ميزبان محمودرضا برازش (مدير كل اسبق و مدير فعلی بنياد امام رضا (ع) ) بود و با يادآوري خاطرات و تجربه‎های چهار سال مديركلي دفتر امور چاپ در مورد مشكلات فعلي در همه حوزههای مرتبط با چاپ و نشر به بحث و گفت‎وگو نشستند.

 

همچنین وی در ملاقات با حجت‎الاسلام سید مصطفی ذوالقدر (نمايندهی مجلس و عضو كميسيون شوراها) توضیحاتی در باب مالیات ارائه کرد و خواستار حمایت نمایندگان مجلس از صنف چاپ شد.

 

در ادامه جلسه‎ای هم با حضور سردار احمد وحیدی (وزیر اسبق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) به همراه هیئت همراه برگزار شد و در طی این جلسه توكل صديق (مدیر انتشارات صابرین و نایبرییس اتحادیهی ناشران) توضیحات مبسوطی پیرامون چالش‎های ناشران ارائه کرد.

 

با بازدید عبدالحمید سیّاح (مدیر انتشارات اسلام) از نمایشگاه کتاب نیز امکان دیداری فراهم شد و نقاط قوت و ضعف نمایشگاه و موقعیت نشر در کشور بررسی شدند.

 

در ادامه‎ی روز ششم نمایشگاه بین‎المللی کتاب تهران حجت‎الاسلام کاظم صدیقی (امام جمعه‎ی تهران) نیز میهمان این رویداد فرهنگی بود. در جلسه‎ی هم‎اندیشی که برگزار شد توکل صدیق از جایگاه والای نشر و مشکلات گریبانگیر صنعت کاغذ سخن گفت؛ غلامرضا شجاع نیز از حال‎وروز آشفته‎ی چاپ و نشر و رکود دامنگیری که تعداد زيادي از واحدهاي چاپی را به تعطيلي کشانده است گزارش داد. واحدهای کوچک و بزرگ در بحران‎های پی‎درپی اقتصادی به سر می‎برند. شجاع خواستار این شد که با استفاده از تریبون نمازجمعه به مسائل نشر و کتابخوانی پرداخته شود و اذعان کرد زیبنده نیست ملتی که معجزه‎ی راستین پیامبرش کتاب است در چنین وضعیت بی‎ثمر و آشفته‎ی نشر به سر ببرد.

 

 

علاوه بر این، سید محمدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد) نیز در نمایشگاه کتاب حضور پیدا کرد و صحبت‎هایی پیرامون وضعیت نابه‎سامان چاپ و نشر با وی صورت گرفت تا شاید این بار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند کمی این وضعیت آشفته و ملتهب را به آسودگی برساند.

همچنین در جلسه‎ای با حضور حجت‎الاسلام موحدی کرمانی (نماینده‎ی ولی‎فقیه در سپاه پاسدار)، مهندس داریوش رضواني (مدیر کمیته تشریفات نمایشگاه کتاب تهران) گزارش جامعی از رونق نمايشگاه و حضور و همراهي بخش خصوصي ناشران ارايه داد. غلامرضا شجاع نیز مطالبی پیرامون وضيعت اسف‎بار كتاب و كتابخواني و مشكلات چاپ و نشر ارائه کرد.

در ادامهی دیدارهای دیروز شجاع ميزبان مدير عامل و رييس هيئت مديرهی تعاوني مطبوعات كشور به همراه مهندس طبقچي (بازرس تعاوني) و مهندس محمدي (از فعالين مطبوعات) بود و پیرامون فعاليتهای اهالی مطبوعات در ارتباط با گرفتن سهميهی طرح ترافيك خبرنگاران به بحث و تبادل نظر پرداخت.

از جمله‎ دیگر میهمانان روز ششم نمایشگاه کتاب تهران، امير سردار افخمي(فرماندهی برنامهريزي ارتش) با هيئت همراه بود. در این دیدار  مهندس داریوش رضواني اطلاعات كاملي از نمايشگاه، جايگاه و اهميت ارتش در حفظ نظام و ضرورت تبادل فرهنگي ارائه کرد و در خلال این جلسه برای کمک به کتابخانه‎های ارتش نیز اعلام آمادگی شد.

 

آخرين مهمان این روز پربازدید، علی قرباني (نمايندهی بجنورد در مجلس شوراي اسلامي) بود كه مذاكراتي درمورد حمایت از اهالي چاپ و نشر در زمان مطرح شدن بحث ماليات برارزشافزوده در صحن علنی مجلس انجام پذیرفت و قول همکاری گرفته شد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 10:04
  • اندازه قلم