سرنوشت انتقال چاپ در ابهام

  • چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 12:47
  • منتشرشده در چاپ

تکاپوی اتحادیه برای رسیدن به شرایط بهتر در صنف چاپ سبب شد تا با انتقال صنعت چاپ به وزارتخانهی صنعت موافقت شود.

نقل و انتقال صنعت چاپ نتوانست دستاورد موردنظر صنف چاپ را فراهم کند. اجرای ناقص این برنامه سبب شد تا مشکلات فراوانی برای این صنف ایجاد شود. وعده‌های فراوانی برای رفع نواقص داده شد اما هنوز تصمیمات کارگشایی در این زمینه اتخاذ نشده است. 

پیش از این سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، دربارهی انتقال صنعت چاپ به وزارت صنعت و معدن و تجارت خبر داده بود. قرار بود دو وزارتخانهی فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت تا آخر دی ماه، گزارش اجرایی برای اصلاح مادهی 16 بند دو ارائه دهند تا توافق حاصل شود، اما هنوز گزارشی ارسال نشده است. 

 کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی به صورت جدی پیگیر درخواست تشکل‌های صنعت چاپ کشور مبنی بر رفع بلاتکلیفی وضعیت چاپ بین دو وزارتخانه است تا مشکلات این حوزه به حداقل برسد. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که با ارائهی گزارش دو وزارتخانه و تصمیمات و نظرات کارشناسی عملا انتزاع این دو حوزه به سرانجامی نرسیده است. 

نامهنگاری‏ها نیز پابرجاست ولی انتقالات همچنان در رکود قرار دارد. رایزنی‌های نمایندگان صنف برای روشن شدن وضعیت چاپ با مجلس نیز نتوانست تغییراتی به دنبال داشته باشد. 

هم اکنون صنعت چاپ در هزارتوی کاغذبازی اسیر شده و نمی‌تواند دوشادوش دیگر صنایع به تولید بپردازد. 

بسیاری از فعالان صنعت چاپ به صراحت می‌گویند اگرچه وزارتخانهی صنعت بخشی از بار مسئولیت حوزهی چاپ را برعهده‌گرفته است اما ابهامات فراوانی در مسئولیت‌های واگذارشده وجود دارد و دست‌اندرکاران این بخش نتوانسته‌اند بار مسئولیت خود را به دوش بکشند. 

همکاری همهجانبه در فضای اداری 

مدیر کل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه می‏گوید: برای رسیدن به یک ایستایی و نتایج مطلوب در صنعت چاپ نیازمند همکاری و همراهی همهجانبه در فضای اداری و حقوقی هستیم. 

مهرزاد دانش با اشاره به مراحل اجرایی این انتقال می‌افزاید: این تحول نیازمند پیشنهادتی است که به کمیسیون فرهنگی دولت ارائه می شود. در این کمیسیون مسئله مطرح و مورد بررسی قرار گرفته و در صورت موافقت در قالب لایحه به مجلس ارسال میشود و چنانچه تصویب شود اعتبار حقوقی پیدا میکند، با تایید این لایحه، قانون جدید ابلاغ و به صورت آییننامه و یا دستورالمعلهایی ارائه می‌شود. 

وی ادامه می‌دهد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه پیگیری‏های لازم را انجام داده است با توجه به این امر در شش ماه دوم سال 96 جلسات متعددی دراین وزارتخانه به منظور مشخص کردن پیشنهادات و برنامه‌ها برگزار شد و مکلف شدیم پیشنهادات را با ادبیاتی متفاوت تنظیم و آخرین نسخه به وزیر ارائه شود. در سازمان صنعت معدن نیز جلساتی در همین راستا برگزار شده و پیشنهادات لازم بررسی و جمع آوری شده است. 

دانش اظهار کرد: هر وزارتخانه‏ پیشنهادات و برنامه‏های خود را برای ارائه به دولت معین کرده و مقرر شده است در قالب یک جلسه پیشنهادات از طریق وزا اعلام و در دولت مورد بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شود. 

این روند در طول سال گذشته در پیش گرفته شده و همچنان ادامه دارد. لذا تلاش همهی ما بر تعیینتکلیف در کوتاه‏ترین زمان ممکن است. این در حالی است که فعالان عرصهی  چاپ نیز بر اجرای سریعتر این برنامه تاکید دارند. 

وی وجود خلأ زمانی در انتقال را امری طبیعی دانست و افزود: انتقال صنعت چاپ همانند سایر تغییر و تحولات نیازمند زیر ساخت‌ها و فضاسازی‌های مناسب و ضروری است. بدین ترتیب دور از انتظار نخواهد بود که این تحول با خلأهای زمانی نیز روبه‌رو شود با این همه تلاش ما کاهش زمان خلأ است. 

شکل گیری فضای مطلوب در وزارتخانهی صنعت نیز نیازمند ساختارهای ویژه‌ای است که به زودی مشخص خواهد شد و امیداریم در سال جاری شاهد این انتقال به صورت کامل باشیم. 

وی پیشبینی کرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهادات و برنامه‌های خود را تا سه ماه آینده به صورت کامل ارائه ‌کند اما در خصوص برنامه‌های دولت و مجلس هیچگونه پیشبینی را نمی‌توان انجام داد زیرا این بررسی‌ها زمان ادرای خود را دارند. 

تصمیم نهایی بر عهدهی وزارت صنعت است. زیرا این وزارتخانه ساختارهای خاص خود را دارد و میتواند بخش خاصی را به این حوزه اختصاص و یا در کنار سایر صنایع مورد رسیدگی قرار دهد. 

برای تحول بهتر در حوزه‏ی صنعت چاپ، صنف می‌تواند پیشنهادات خود را با  وزیران مطرح کند و پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام دهد. 

تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور معتقدند که در خصوص حوزهی تولید مشکلاتی داشتند، همواره از بروکراسی پیچیدهی اداری، مالیات کمرشکن، تسهیلات بابهرهی بالا و همچنین چالش‌های تأمین مواد اولیه در برخی از تولیدات و... در این حوزه گله‌مند بودند و تقریباً دولت کار قابلتوجهی برای رفع یا کاهش این مشکلات انجام نداده است. 

بلاتکلیفی صنف چاپ 

سید عباس مشیری، مدیر چاپخانهی «امیر سمنان» می‌گوید: بلاتکلیفی صنف چاپ ضربهی بزرگی به این صنعت وارد می‌کند. 

وی ادامه می‏دهد: پیشبینی می‌شد که دید فرهنگی صرف نسبت به حوزهی صنعت چاپ باعث وارد شدن لطمه‌ها و آسیب‌های فراوان به این حوزه بشود، لذا ورود به زیر مجموعهی وزارت صنعت مدنظر قرار گرفت اما این انتقال در نیمهی راه متوقف شد. 

وی می‏فزاید: شاید هفت درصد گردش مالی صنعت چاپ مربوط به کتاب باشد، ولی بیش از نود درصد گردش مالی این حوزه مربوط به سایر صنایع از جمله صنایع صنعتی، تجاری وتبلیغاتی است. 

وی تصریح می‏کند: گردش و قدرت مالی صنعت چاپ در خیلی از کشورهای جهان جایگاه چهارم و پنجم را دارد و در تمام دنیا به عنوان حوزهای ارزآور و اشتغالزا شناخته میشود. 

یک بام و دو هوا 

وعده‌های بسیاری برای تعیین تکلیف صنعت چاپ به فعالان این صنف داده شده اما هنور تغییری در این مسیر رخ نداده است. هم اکنون بخشی از مسئولیتهای صنعت چاپ برعهدهی وزارت صنعت و بخش دیگر با وزارت ارشاد اسلامی است. این یک بام و دو هوایی سبب شده تا اهالی صنف چاپ با دغدغههای متعددی روبهرو شوند. 

نوسانات ارزی از یک سو و ایجاد مشکلاتی همچون ورود دستگاههای چاپ موانعی پیش روی تولید قرار داده است. پیشنهاداتی در غالب یک تفاهم‌نامه‌ ارائه شده بود تا طبق آن کلیهی امور مربوط به تأسیس، واردات و صادرات محصولات و صدور مجوزهای ورود دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ از وزارت ارشاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شود و وظیفهی نظارت بر چاپخانه‌ها همچنان در حیطهی وزارت ارشاد باقی بماند، اما هیچ کدام به سر انجام نرسید و در این میان تنها صنف چاپ  دچار ضرر شد. /انسیه بغدادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 10:06
  • اندازه قلم