شهرام اصفهانی مدیر انتشارات رایانه شهر درباره وضعیت تولید سررسید:

دولت مقصر اصلی وضعیت فعلی است

  • جمعه, 21 ارديبهشت 1397 ساعت 07:17
  • منتشرشده در چاپ

تولید سررسید به رونق بازار وابسته است و با وضعیتی که برای اقتصاد کشور رقم خورده و افزایش تصاعدی نرخ دلار، یقینا قیمت کاغذ و مقوا نیز بیش از پیش افزایش یافته و متعاقب آن سررسید نیز گرانتر خواهد شد.

شهرام اصفهانی مدیر انتشارات رایانه شهر درباره وضعیت تولید سررسید مجموعهی خود در سالی که گذشت گفت: در سال 96 اکثر تولیدکنندگان به علل مختلف از جمله عدم ثبات قیمت کاغذ و تاخیر در تقویم مناسبتها، چاپ سالنامه و سررسید را عقب انداختند و ما نیز از این موضوع تبعیت کردیم و تنها جلدهای چرمی، گالینگور و سلفون که قابل تولید در تمام فصول است را آماده کردیم و سپس منتظر ماندیم و شرایط اقتصادی را مورد ارزیابی قرار دادیم.

وی افزود: به دلیل وضعیت اقتصادی که بر جامعه حاکم شد و با اوج‌گیری قیمت کاغذ، این محصول در بازار مدتی معامله نشد و تمام موارد ذکر شده دست به دست هم دادند تا تولید سررسید به تعویق بیافتد و کل تولید اصلی ما؛ در واقع حدود یک ماه، از 25 بهمن ماه تا آخر سال بود. این در صورتی است که سال های گذشته از آذرماه اقدام به فروش سررسید می کردیم ولی سال 96 تقاضای تولید سررسید با سیر نزولی رو به رو شد.

اصفهانی با اظهار تاسف به نداشتن مدیریت زمان در مردم ایران اشاره کرد و در ادامه اظهار داشت: همهی مردم ایران دقیقهی نود تازه یادشان می افتد که قصد انجام کاری را دارند. سال 96 این مسئله برای ما نیز رخ داد و در انتهای سال با هجوم تقاضای تولید سررسید مواجه و با کسر موجودی رو به رو شدیم، در نتیجه فروش سال96 ما نسبت به سال 95 افت پیدا کرد.

مدیر انتشارات رایانه شهر درباره‎ی وضعیت تولید سالنامه و سررسید در سال 97 گفت: شغل ما به رونق بازار وابسته است و با وضعیتی که برای اقتصاد کشور رقم خورده و افزایش تصاعدی نرخ دلار، یقینا قیمت کاغذ و مقوا نیز بیش از پیش میشود و متعاقب آن سررسید گرانتر خواهد شد و این امور سبب کاهش تقاضا و یا افت تیراژ کارها خواهد شد و شرکت هایی که با تیراژ پایین اقدام به تهیهی سررسید میکردند نیز از چاپ سررسید منصرف می شوند.

اصفهانی مسائل پیش آمده برای دلار و کاغذ را خارج از دست تولیدکنندگان دانست و در ادامه تصریح کرد: مقصر اصلی پیشامدهایی که در کشور و صنف ما رخ داده، دولت است. ما تولیدکنندگان سالنامه و سررسید تنها کاری که از دستمان بر می آید این است که جلدها و پایه های تقویم رو میزی را زودتر آماده کنیم تا گرانی و تورم کمترین تاثیر را بر آنها داشته باشد، اینکار باعث می شود در زمان ضعف بازار بتوانیم محصولاتمان را با قیمت کمتر عرضه کنیم. باید دانست که یک تولیدکننده بعد از گذشت 20 سال سابقه و تجربهی کافی از راهکارهای فروش و ادامه ی کار مطلع است.

وی افزود: شغل ما ریسک پذیر است و برای به حداقل رساندن آن ما مجبوریم محصولاتمان را در انبار دپو کنیم و منتظر باشیم تا به فروش برود. باید توجه داشت که اگر تنها هزار عدد آن باقی بماند کار کردن با نکردن فرقی نداشته و سود کار منتفی می شود.

مدیر انتشارات رایانه شهر با تاکید بر رقابت ناسالم حاکم بر استانهای همجوار بر سر تولید سررسید مانند قم گفت: شرکت های وابسته به حوزهی علمیه‏ که توانایی خرید مقوای ارزان قیمت را دارند به صورت امانی محصولاتشان را در اختیار مشتریان قرار می دهند تا در مواقعی که به فروش نرفتند بتوانند مرجوع کنند و برگشت پول برایشان مهم نیست و این خود باعث افت بازار برای دیگر تولیدکنندگان می شود.

وی تاکید کرد: ما در مجموعه علاوه بر تولید سررسید، فروش و توزیع محصولات همکاران را نیز به عهده داریم. مطلعم که چند تولیدکنندهی همکار سال گذشته از تولید سررسید و سالنامه خودداری کردند و آن را با وضعیت موجود به صرفه ندانستند.

اصفهانی در پایان تصریح کرد: درگذشته در کنار چاپ سررسید کارهای متفرقه ی دیگر هم انجام میدادیم. بعد از اینکه تولید سررسید و سالنامه را توسعه دادیم و آنها را در تیراژ بالا چاپ کردیم، دیگر نیاز به کارهای متفرقه مرتفع شد و ما سود سرمایه ی کسب شده را مجدد به کار می بستیم. ولی با وضع کنونی باید به فکر کارهای دیگری در حاشیهی تولید سررسید باشیم چرا که وضعیت مردم روز به روز بدتر میشود و شرکتها و کارخانهها در حال ورشکستگی هستند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)