گزارشی از ادامه‎ی دیدارهای غلامرضا شجاع با مسئولان عرصه‎ی فرهنگ و نشر

رایزنی‎هایی برای چاپ در جشن نشر

  • جمعه, 21 ارديبهشت 1397 ساعت 08:54
  • منتشرشده در چاپ

 

با نزدیک شدن نمایشگاه کتاب تهران به روزهای پایانی خود، تب و تاب شرکت در این رویداد فرهنگی هم به اوج خود می‎رسد و حجم وسیعی از دوستداران حوزه‎ی چاپ و نشر گرد هم جمع می‎شوند و به بحث و تبادل نظر می‎پردازند. به سیاق روزهای گذشته غلامرضا شجاع (مدير عامل شركت تعاوني ليتوگرافان ايران و همچنین نمايندهی تشكلهاي صنعت چاپ استانهاي كشور به جز تهران) همچنان از فرصت روزهای نمایشگاه بهره می‎برد و با علاقه‎مندان و دست‎اندرکاران حوزه‎ی چاپ و نشر به رایزنی و تبادل نظر مشغول است.

به گزارش چاپ و نشر در روز گذشته (بیستم اردیبهشت ماه) حمید قبادی (مشاور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور) در نمایشگاه کتاب تهران حضور پیدا کرد و مهمان دست‎اندرکاران برگزاری نمایشگاه بود.

عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی) نیز در روز گذشته برای بازدید از نمایشگاه کتاب تهران در مصلی حاضر شد. در جلسه‎ای  محسن جوادی (معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی و یکمین نمایشگاه کتاب) دلایل انتقال نمایشگاه را از شهر آفتاب به مصلی توضیح داد. داریوش رضواني (مدیر کمیته تشریفات نمایشگاه کتاب تهران) اطلاعات کلی راجع به غرفه‎های ناشران داخلی ارائه داد و امیر مسعود شهرام‎نیا (قائم‎مقام نمایشگاه کتاب تهران) به تشریح تعداد ناشران خارجی و کتب عرضه شده در نمایشگاه امسال پرداخت. همچنین در همین جلسه با طرح مسائل مربوط به صنعت چاپ و نشر،  عباس آخوندی پيشنهاد ایجاد مناطق تخصصي و شهرك هاي صنعتي چاپ در استان هاي نزديك به خليج فارس را داد و تصریح کرد اگر تقاضایی از سوی بخش خصوصی وجود داشته باشد، وزارت راه و شهرسازی آماده‎ی اختصاص دادن زمین برای ساخت شهرک‎های تخصصی چاپ است.

همچنین با حضور سردار پاسدار محمدحسین سپهر (رئیس سازمان بسیج مستضعفین) در نمایشگاه کتاب تهران جلسه‎ای برگزار شد و دست‎اندرکاران برگزاری به تشریح دستاوردهای سی‎ویکمین نمایشگاه کتاب تهران پرداختند. سردار سپهر با انتقاد از وضعیت ممیزی اذعان داشت بسیج آماده است جهت مميزي دو هزار نيرو در اختيار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دهد. محسن جوادی در پاسخ به این گفته‎ی سپهر اذعان داشت كتاب ها طبق قانون بررسي و رسيدگي ميشوند و موردي كه خلاف قانون باشد بسیار نادر است و فورا برخورد می‎شود.

همچنین در روز گذشته نمایشگاه کتاب تهران میزبان مهمانانی از کشور فرانسه بود. پروفسور رشدی راشد (استاد دانشگاه و ایران‎شناس فرانسوی) در نمایشگاه حضور پیدا کرد و با دست‎اندرکاران برگزاری نمایشگاه به بحث و تبادل نظر در حوزه‎ی کتاب و نشر پرداخت.

در روز گذشته مجتبی مطهری (فرزند شهید مطهری) نیز به دیدار نمایشگاه کتاب آمد و مورد استقبال مسئولان برگزاری نمایشگاه قرار گرفت و ساعتی به گفت‎وگو و تبادل نظر در باب حوزه‎ی چاپ و نشر کتب پرداختند.

علاوه بر این، سید محمد حسینی (وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی) برای چندمین بار در نمایشگاه کتاب حضور پیدا کرد و در جلسه‎ای با غلامرضا شجاع بیان کرد واگذاری نمایشگاه به تشکل‎های نشر در بخش خصوصی اقدامی پسندیده است.

در ادامه‎ی بازدیدهای روز گذشته، حسین سبحانی نیا (نماینده‎ی مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی) و علی حسینی (مدیرکل امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به مصلای تهران آمدند. در جلسه‎ای غلامرضا شجابا تاکید مجدد بر فشار روزافزون مالیات بر ارزش افزوده بر فعالین عرصه‎ی چاپ و نشر خواستار حمایت مجلس در لغو طرح مالیات بر ارزش افزوده شد.

همچنین سید محمد بهشتی (رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و عضو شورای سیاست‎گذاری سی‎ویکمین نمایشگاه بین‎المللی کتاب تهران) نیز در روز گذشته در دفتر تشریفات نمایشگاه حاضر شد و در باب کتابخوانی و صنعت چاپ و نشر با مسئولان به گفت‎گو نشست.

در پایان روز گذشته، با همکاری دفتر تشریفات یاد و خاطره‎ی سه تن از مدیران وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی با حضور خانواده‎هایشان گرامی داشته شد و به از زحماتشان تجلیل و قدردانی شد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)