دو ماه از توافق کمیسیون فرعی دولت در خصوص صنعت چاپ گذشت

توافق بر سر دوراهی

  • سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 09:43
  • منتشرشده در چاپ

در حالی که دو ماه از موافقت کمیسیون فرعی دولت برای اصلاح بند ۱۶ ماده ۲ قانون اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتقال صنعت چاپ می‌گذرد‌، هنوز خبری از بررسی این موضوع در کمیسوین فرهنگی دولت نیست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ یکی از اقدامات قابل توجه و موثر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهارسال گذشته امضای توافق‌نامه با وزارت صنعت معدن و تجارت برای ورود این وزارتخانه به حیطه تولی‌گری بخش صنعتی چاپ بوده است،‌ تفاهم‌نامه‌ای 11 بهمن ماه سال 95 به امضا رسید و مقرر شد،‌ کلیه امور مربوط به تأسیس، واردات و صادرات محصولات و صدور مجوزهای ورود دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ از وزارت ارشاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شود و وظیفه نظارت بر چاپخانه‌ها همچنان در حیطه وزارت ارشاد باقی بماند.

هر چند که قرار بود این تفاهم‌نامه تا پایان همان سال به صورت لایحه در دولت به تصویب رسد و از ابتدای سال 96 نیز اجرایی شود‌، اما با گذشت یکسال و 5 ماه از امضای قرارداد خبری از اجرایی شدن آن نیست. البته از چندی پیش زمزمه‌هایی وجود دارد که برای انجام رسمی این انتقال باید قانون اهداف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر کند،‌ اتفاقی که تا امروز در بروکراسی اداری گیر کرده است.

مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره به تسنیم می‌گوید:‌ در حوزه چاپ مهمترین اقدامی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام داده است،‌ پیشنهاد وزارت ارشاد به کمسیون فرعی فرهنگی دولت برای اصلاح بند 16 ماده 2 قانون اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که این پیشنهاد در این کمیسیون فرعی فرهنگی دولت مقبول واقع شد. به زودی این پیشنهاد به کمیسیون فرهنگی دولت می‌رود تا بررسی شود، در صورت تصویب در هیات دولت نیز مطرح و در قالب لایحه تقدیم مجلس خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ در صورت تصویب در مجلس شورای نگهبان نیز طرح را بررسی کرده و در صورت تصویب آن را ابلاغ خواهد کرد‌، در این صورت است که می‌توان گفت،‌ انتقال بخشی از بدنه صنعت چاپ به وزارت صنعت انجام پذیر می‌شود و تنها ارشاد در حوزه سیاست‌گذاری دخالت خواهد داشت.

دانش درباره طولانی شدن روند این انتقال نیز گفت: به نظر می‌رسد تا یکی دو ماه آینده این موضوع نهایی شود،‌ البته روندی که تاکنون نیز طی شده است،‌ روندی منطقی بوده است. تفاهم نامه در بهمن 95 انجام شد، سپس  در تابستان 96 جلسات مستمر ادامه یافت، در پاییز 96 بحث با انتقال ماشین آلات ادامه پیدا کرد، قرار شد،‌ ورود ماشین‌‌آلات و تاسیسات گمرکی به وزرات صنعت واگذار شود، بعد مذاکراتی را درباره بند 16 ماده 2 شروع کردیم، این مرحله به مرحله پیش رفتن طبیعی بود و تعجیل و تاخیر غیر منطقی در آن نبود.

این صحبت‌های دانش در حالی است که پیش از این غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های چاپ در سراسر کشور فروردین ماه سال جاری از این تاخیر گلایه کرده و گفته بود:‌ بلاتکلیفی دو ساله برای انتقال این صنعت،‌ موجب شد تا ما از کمیسیون صنابع بخواهیم بادعوت کردن از دو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر صنعت‌، معدن و تجارت این موضوع را تعیین تکلیف کند.در این راستا در دیداری که در ایام عید با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم،‌ از وقفه پیش آمده در این زمینه گلایه کردیم که شخص وزیر نیز قول داد،‌ موضوع به زودی تمام شود. قرار بود تا پایان سال 95 این انتقال انجام شود،‌ اما تاکنون ادامه یافته است.

شجاع با اشاره به جلسه برگزار شده در کمیسیون صنایع مجلس که به دستور لاریجانی انجام شد،‌ گفت: در آن جلسه مقرر شد که نامه مشترکی از دو وزیر با مضمون واگذاری چاپ به وزارت صنعت به کمیسیون صنایع برود که هنوز وزیر ارشاد این نامه را ننوشته است. البته آقای صالحی وعده دادند که این نامه به زودی ارسال خواهد شد.هم‌چنین مقرر شده بود که دو وزارتخانه لایحه‌ای برای اصلاح بند 16 ماده 2 تنظیم کنند که از طریق دولت به مجلس برود و این ماده اصلاح شود،‌ اما هنوز چنین عملی انجام نشده است.

وی اظهار امیدواری کرد تا هرچه سریعتر انتقال صنعت چاپ نهایی شود و گفت: به نظر می‌رسد آن جنب و جوش اولیه در دو وزراتخانه برای انتقال صنعت چاپ وجود ندارد‌،  شاید همین امر موجب شده تا این بلاتکلیفی ادامه پیدا کند. باید تمهیدی اندیشید که هر چه سریعتر این تصمیم عملیاتی شود چرا که واحدهای کوچک و متوسط  در حال صدمه دیدن هستند.

اگرچه مهرزاد دانش امیدوار است که مطرح شدن اصلاح قانون اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلاخمی در کمیسیون فرهنگی دولت و طی شدن مسیر قانونی آن از ارائه لایجه به مجلس تا تصویب و ابلاغ پس از تایید شورای نگهبان ظرف یکی دو ماه آینده به انجام برسد‌، اما ظواهر امر نشان می‌دهد که این مساله چندان برای مسئولان حائز اهمیت نیست که بتوان نسبت به اجرایی شدن این انتقال حالاحالاها امیدوار بود مگر اینکه وزاری مربوطه و مجلس در این زمینه اقدام کرده و مسیر را با سرعت بیشتری پیش ببرند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 09:50
  • اندازه قلم