خبری در راه است

فاز دوم سامانه جامع چاپ راه اندازی می شود

  • جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 06:24
  • منتشرشده در چاپ

   اداره کل چاپ و نشر از سال ١٣٩٦ بهره‌برداری از فاز نخست سامانه جامع چاپ را آغاز کرده است. فاز دوم این سامانه از نیمه دوم سال جاری با همراهی سامانه تجارت ایرانیان و سامانه E.P.L (گمرک) به بهره برداری می رسد.

به گزارش چاپ و نشر، در راستای تحقق دولت الکترونیک، سامانه جامع چاپ علاوه بر افزایش سرعت ارائه خدمات، از  حجم حضور و تردد ارباب رجوع به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می کاهد. ارائه آمار دقیق و به روز از صنعت چاپ و شفاف ‌سازی روال ‌های اداری از ویژگی های مثبت  این سامانه است.

مسئول سامانه جامع چاپ با بیان این که در سال ١٣٩٣ کارگروهی برای راه اندازی سامانه تشکیل شد، اظهار کرد: این کارگروه ابتدا روال‌ها را استخراج و آماده ی پیاده سازی کرد. گام دوم برنامه‌نویسی این سامانه بود که با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و بخش خصوصی آغاز شد. در اسفند ١٣٩٤ پس از آماده شدن نسخه ی اولیه سامانه، این طرح در استان البرز و به شکل آزمایشی راه‌اندازی شد. پس از شش ماه مشکلات سامانه برطرف شد و سامانه جامع چاپ به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.

ابراهیم خدادوست افزود: فاز نخست این سامانه، شامل ٣٤ روال راه اندازی شده و فاز دوم شامل ٣ روال و اتصال از طریق وب سرویس به سامانه‌های ثبت سفارش (سامانه جامع تجارت ایرانیان) و گمرک (E.P.L) در حال انجام است.

وی در خصوص نحوه ی آموزش استفاده از سامانه گفت: علاوه به تهیه فایل‌ های راهنما، تاکنون ٢٦٠٤ نفر ساعت آموزش برای کارشناسان شهرستان‌ ها و استان‌ ها برگزار شده است. این دوره‌ ها به شکل متمرکز در استان‌های مُعین و با حضور کارشناسان استان‌های مجاور انجام شده است. علاوه برآن، بعد از ماه مبارک رمضانِ امسال، در پنج استان مازندران، فارس، سیستان و بلوچستان، مرکزی و خوزستان نیز دوره‌ های آموزشی  برای کارشناسان شهرستان های مرتبط برگزار می شود. همچنین فیلم‌های راهنما، برای سهولت دسترسی مراجعه کنندگان و دست‌اندرکاران این سامانه در حال تولید است که با تولید هر قسمت در سامانه قرار می گیرد.

وی در خصوص مواد آموزشی در استان ها افزود: در دوره ‌های آموزشی علاوه بر آموزش سامانه، درخصوص قوانین مربوط به حوزه های مرتبط، آشنایی با دولت الکترونیک، آموزش روال ‌های تفویض شده به استان‌ها و آموزش نرم‌افزارهای مرتبط نیز توضیحاتی ارائه می‌شود.

خدادوست در خاتمه اظهار کرد: این سامانه علاوه بر تسریع امور و شفافیت روال‌ های اداری، باعث ثبت و ضبط دقیق آمار و اطلاعات حوزه صنعت چاپ می شود. این اطلاعات دست‌ اندرکاران این حوزه را برای سیاست‌ گذاری و برنامه‌ ریزی یاری خواهد کرد.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 06:48
  • اندازه قلم