نمایشگاه چاپ دستی بر روی ابریشم

  • شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 12:57
  • منتشرشده در چاپ

 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از  نصر، "علی نوری زاده" یکی از جوانان خوش ذوق تبریزی با طراحی و رنگرزی برروی پارچه ابریشم و تولید کننده روسری های چاپ‌ باتیک با بیان اینکه کیفیت برگزاری این دوره نمایشگاه صنایع دستی به مراتب سال های اخیر بهتر است، اظهار کرد: به نظر می رسد یکی از مهم ترین دلایل استقبال کم مردم از نمایشگاه بین المللی صنایع دستی ۲۰۱۸، تبلغات کم در سطح شهر است که چنین چهره خلوتی را به خود گرفته است.

وی در رابطه با کیفیت محصولات عرضه شده در این‌نمایشگاه خاطرنشان کرد: نمی توان کیفیت صنایع دستی استان ها را با یکدیگر مقایسه کرد چرا که هر صنعتی و هر هنرمند صنعتگری در حد توان خود و همچنین متناسب با موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی خود سعی در ابداع یک اثر هنری دارد و این توانایی چه بالا و چه پایین ارزشمند محسوب می شود.

نوری زاده با ادامه مطلب فوق اذعان کرد: اما به عنوان مثال می توان بین قلم کاری هنرمندی که سال ها با کسب تجربه یکی از فاخران در شهر خود شناخته شده با قلم کاری که تازا وارد عرصه کار شده است تمایز قائل شد و این تمایز را می توان در قیمت اجناس راحت تر لمس کرد.

این طراح افزود: بنده با اتمام دوره طراحی پارچه و لباس در ترکیه، به ایران آمده و به مدت ۱۶ سال در زمینه چاپ پارچه فعالیت دارم.

نوری زاده گفت: یکی از رشته هایی که مربوط به صنایع دستی است، چاپ باتیک است که نوعی چاپ دستی بر روی ابریشم است.

این هنرمند خوش ذوق تبریزی تصریح کرد: چاپ باتیک برعکس چاپ قلم کار است که مستقیما بر روی پارچه کشیده می شود ولی در چاپ باتیک با رزرو ماده ای، به مانند مهر تمام پارچه را رنگرزی میکنیم و صفرتا صد کار دستی است.

نوری زاده گفت: این کار یکی از کارهای پر زحمت است و برای اینکه از ارزش بالایی برخوردار شود بر روی پارچه ابریشمی کشیده می شود.

وی ادامه داد: دلیل علمی استفاده از پارچه ابریشم آن است که چون پارچه ها اغلب در دمای محیط رنگرزی می شوند، لازم است تا برای اثبات رنگ، دمای محیط را افزایش دهیم.

بهترین رنگ برای اینکه پارچه در دمای محیط رنگرزی و تثبیت شود، رنگ های ری اکتیو نوع سرد است.

این طراح پارچه اظهار کرد: رنگ های ری اکتیو نوع سرد الیاف پروتیینی لیف ابریشمی پیوند کووالانسی انجام‌می دهند و این پیوند منجر به تثبیت رنگ پارچه می شود‌.

وی تاکید کرد: سطح آگاهی مردم‌نسبت به صنایع دستی پایین تر به نظر می رسد ولی وظیفه من هنرمند است که با توضیح و تبلیغات و برگزاری نمایشگاه ها این سطح از آگاهی را افزایش دهم و فرق کار خود را با دیگر محصولات به بازدیدکنندگان ارائه دهم.

 نوری زاده در پایان با بیان اینکه درد ما هنرمندان یک‌درد فرهنگی است، خاطرنشان کرد: ما باید قدر داشته های خود را بدانیم چرا که بیشترین فروش ما به ایتالیا است این درحالی است که مردم ما فرهنگ استفاده از صنایع دستی را نمی دانند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)