ادغام اتحادیه های موازی همچنان در دستور کار است

  • سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 06:13
  • منتشرشده در چاپ

 

وجود اتحادیه‌های همگن همواره باعث بروز اختلاف‌های صنفی، فعالیت‌های موازی یا متضاد و تداخل صنفی شده است. از این رو چند سالی است که اتاق اصناف ایران ادغام اتحادیه‌های موازی را دنبال می‌کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تجارت، گاهی اتحادیه‌های کم‌عضو از این ادغام‌ها اظهار نگرانی می‌کنند. آنها معتقدند رئیس جدید اتحادیه که به‌احتمال زیاد با رای اعضای اتحادیه‌ای دیگر انتخاب شده، در حق آنها اجحاف می‌کند و این‌گونه رسیدگی تخصصی به امور مربوط به صنفی که در آن فعالیت می‌کنند، به فراموشی سپرده می‌شود. در حوزه چاپ نیز تهران چندین اتحادیه صنفی همگن از جمله اتحادیه «سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین»، «چاپخانه‌داران» و «صحاف» دارد. این اتحادیه‌ها با توجه به مشکلاتی که دارند تصمیم گرفته‌اند با هم همراهی و همکاری کنند؛ همکاری که ممکن است روزی به ادغام آنها نیز بینجامد. تعیین چند هدف مشترک، گام نخست در این همکاری‌ها به‌شمار می‌رود که چند روزی است برداشته شده است.

نشست اصناف همگن حوزه چاپ(سه‌شنبه) با حضور علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران، حسین درودیان عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف تهران، ایرج استادعلینقی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران، جلیل غفاری‌رهبر رئیس اتحادیه صحاف و به میزبانی احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین تهران برگزار شد. همچنین در این نشست، سیدحسین میرباقری‌مهرآبادی رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان چاپ، احمد مظاهری مدیرعامل تعاونی چاپخانه‌داران حضور یافتند.

تلاش برای افزایش تعامل‌های صنفی

عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف تهران درباره جزییات این نشست گفت: این نشست به بهانه گرامیداشت روز ملی اصناف در یکی از حوزه‌های صنفی برگزار شد.حسین درودیان اظهار کرد: اتحادیه‌های همگن حوزه چاپ در نظر دارند که وفاق و همدلی بین خود را افزایش دهند.

وی ادامه داد: دو اتحادیه «سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین» و «چاپخانه‌داران» بیشترین تداخل صنفی را در حوزه چاپ با هم دارند که اگر اتفاق نظر میان اعضای این دو اتحادیه افزایش یابد، بخشی از مشکلات صنفی آنها برطرف می‌شود.

مالیات‌ها منصفانه نیست

دبیر اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین تهران درباره اهداف و نتایج این نشست گفت: همگرایی و همدلی فعالان چند اتحادیه همگن فعال در حوزه چاپ هدف اصلی این نشست بود.

بیژن بهادری در گفت‌وگو با خبرنگار «گسترش‌تجارت» اظهار کرد: شرایط اقتصادی ارتباط تنگاتنگ بین این۳اتحادیه همگن را ضروری کرده است. اگر این ارتباط میان اتحادیه‌های همگن ایجاد شود به‌طور حتم برخی مشکلات فعالان این صنوف رفع خواهد شد.

وی ادامه داد: ساماندهی افرادی که به‌طور غیرمجاز در سطح تهران فعالیت می‌کنند یکی از موضوع‌های مطرح شده در این نشست بود. این افراد باید نخست شناسایی شده و در مرحله بعد ارتباط‌شان با اتحادیه‌ها برقرار شود تا قانونمند شوند. درباره این موضوع، قول همکاری‌های لازم را از رئیس اتاق اصناف ایران گرفتیم تا با ما همکاری کند.

بهادری گفت: علاوه بر این، قرار بر این شد که با همکاری اتحادیه‌ها، کارگروه‌های اقتصادی و فنی، کارگروهی در حوزه مالیات داشته باشیم تا مشکلات‌مان را تا حدی حل کنیم. مالیات یکی از بزرگترین مشکلاتی است که اعضای این ۳صنف با آن روبه‌رو هستند.

دبیر اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین تهران، اظهار کرد: این اتحادیه ۱۳رسته گوناگون دارد. دفاتر تبلیغاتی، گرافیست‌ها، لیتوگراف‌ها، مهر و پلاک، چاپ روی پارچه و اشیا و... از این جمله هستند. واحدهای صنفی مهر و پلاک‌ها در قالب مغازه و دفاتر تبلیغاتی و لیتوگرافی‌ها در قالب دفتر و شرکت کار می‌کنند و مالیات‌های این واحدهای صنفی عادلانه تعیین نمی‌شوند. در این راستا متخصصان و کارشناسانی را دعوت کرده‌ایم که در حوزه مالیات اطلاعات لازم را در اختیارمان بگذارند.

وی افزود: اگرچه میزان مالیات عملکرد سال۹۶ نسبت به عملکرد ۹۵ در گروه سوم از صنوف فقط ۵درصد افزایش یافت اما بخش زیادی از فعالان صنوف حوزه چاپ در گروه یک و دو قرار دارند و به این ترتیب، مالیات سال۹۶ آنها همان ۸درصد افزایش را تجربه کرده است.

بهادری به مشکل مشترک دیگری بین این اتحادیه‌ها اشاره کرده و گفت: به موجب گرانی مواد اولیه و کاغذ اعضای صنف ما شرایط سختی را دنبال می‌کنند و بسیاری از کارگران این صنف تعدیل شده‌اند. در این راستا باید افراد متخلف که باعث گرانی شده‌اند را شناسایی کنیم، با آنها ارتباط برقرار کرده و در صورت نیاز به تعزیرات معرفی‌شان کنیم.

وی درباره یک مورد از تداخل‌های صنفی بیان کرد: تداخلی صنفی یکی از موضوع‌هایی است که با اتحادیه‌های همگن داریم. به‌عنوان نمونه هرچه که بخواهد روی کاغذ چاپ شود، باید در گام نخست لیتوگرافی شود. از نظر قانونی هیچ چاپخانه‌ای مجاز به استفاده از دستگاه‌های لیتوگرافی نیست مگر اینکه برای بخش لیتوگرافی بخش جداگانه‌ای ایجاد کرده و مجوز مجزایی تهیه کند. لیتوگرافی صنف مستقلی از چاپخانه است اما در چند سال گذشته شاهد تداخل صنفی بوده‌ایم به‌طوری که برخی چاپخانه‌های بزرگ از دستگاه لیتوگرافی استفاده می‌کنند. البته این مشکل را با چاپخانه‌های کوچک نداریم. اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین تهران حدود هزار عضو دارد و از این تعداد و ۴۰۰واحد لیتوگرافی در سطح شهر فعال هستند.

دبیر اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ‌اسکرین تهران، بیان کرد: قرار شد این نشست‌ها با حضور رئیس اتاق اصناف ایران و اتحادیه‌ها تا رسیدن به اهداف تعیین شده تکرار شود. همچنین مقرر شد در این نشست‌ها از عملکرد ۳اتحادیه گزارشی ارائه شود و موضوع‌های جدیدی که در حوزه این صنوف مطرح می‌شود به بحث گذاشته شود.

سخن پایانی

براساس این گزارش در پایان این آیین هدایایی به رسم یادبود و به مناسبت روز اصناف به علی فاضلی و حسین درودیان اهدا شد. گفتنی است اتحادیه‌ها برای حضور رسانه‌ها در این نشست اطلاع‌رسانی دقیقی نداشتند و از این رو این گزارش پس از نشست تهیه شد. همچنین برای به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر در چند روز گذشته با رئیسان دو اتحادیه چاپخانه‌داران و صحاف تماس گرفته شد اما گوشی همراه خود را پاسخگو نبودند. با وجود این، آنچه از این نشست بر می‌آید تلاش صنوف همگن به رفع مشکلات درون‌گروهی و در خانواده اصناف است. روشی مناسب که می‌تواند به‌عنوان الگویی برای سایر صنوف همگن، معرفی شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)