سهم بالای ماشین‌آلات دست دوم در تولید

  • یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 08:55
  • منتشرشده در چاپ

 

مدیر شرکت اهورا برتر شگفت گفت:استفاده از ماشین‌آلات دستدوم با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن در بسیاری از چاپخانه‌ها موردتوجه و استقبال است.

مصطفی پورشب، مدیر شرکت اهورا برتر شگفت، با گلایه از سیاست‌های اتخاذشده در صنعت چاپ و عدم تفکیک مسئولیت محوله به سازمان‌های مربوط افزود: نامشخص بودن وظایف و مسئولیت دستگاههای اجرایی سبب شده تا گرفتن مجوز برای واردات ماشین‌آلات چاپ با مشکلات متعددی روبه‌رو شویم.

وی ادامه داد: سال ساخت ماشین‌آلات صنعتی و چاپی نباید از سوی دولت تعیین شود؛ تصمیم‌گیری در مورد خرید ماشین‌آلات قدیمی در سایر کشورهای توسعه‌یافته بر عهدهی خریدار گذاشته می‌شود زیرا هر فردی که این دستگاه‏ها را خریداری می‌کند با توجه به نیاز و میزان سرمایه‌ها اقدام کرده است و با توجه به رفع کم و کاستی‌های مجموعه خود از ماشین‌آلات دسته دوم و تاریخ قدیم استفادهی لازم را می‎برد.

پورشب بیان کرد: آمار دقیقی از تعداد ماشین‌آلات دسته دوم وجود ندارد اما با این ‌همه در کشورهایی مانند آلمان که خود بزرگ‌ترین تولیدکنندهی ماشین‌آلات چاپ هستند و برندهای هایدلبرگ رولند و تودا در خود جای ‌داده از ماشین‌آلات دستدوم استفاده می‌کنند. کار با این ماشین‌آلات در کنار ماشین‌آلات پیشرفته نیاز واحدهای تولیدی را برآورده می‌کند. تعداد واحدهایی که چنین روندی در را چاپخانه‌های خود در پیش‌گرفته‌اند قابل‌توجه است و عموماً واحدهای تولیدی توانمندی هستند. این چاپخانه‌ها برخی سفارش‌های خود را با توجه به نوع کار با ماشین‌آلات دستدوم انجام می‌دهند.

مدیر شرکت اهورا برتر شگفت اظهار کرد: ایران در واردات ماشین‌آلات دست‎دوم جایگاه خاصی در دنیا ندارد زیرا کشورهایی مانند چین، هندو آفریقا در رتبه‌های برتر قرار دارند و بیشترین خریدها از این نوع ماشین‌آلات را به خود اختصاص داده‌اند.

وی به میزان وابستگی صنعت چاپ اشاره کرد و گفت: چون 90 درصد کالاهای مورداستفاده در صنعت چاپ ایران کالاهای وارداتی هستند هرگونه تغییر در نوسانات نرخ ارز تأثیر مستقیمی بر این صنعت دارد. علاوه بر این تجربه نشان داده که نوسانات همواره رکودی ایجاد می‌کنند که نرخ بالای ارز توان ایجاد آن را ندارد.

پورشب ادامه داد: این نوسانات سبب می‌شوند تا واردکننده سردرگم شده و نداند که کالاها را با چه قیمتی به بازار عرضه کند، در چنین شرایطی پیش‌بینی رفتار بازار قابل‌ بررسی نیست و وارد کننده برای جلوگیری از صدمات احتمالی کالا را وارد چرخهی خریدوفروش نمی‎کند. نوسانات نرخ ارز به‌مراتب از افزایش نرخ ارز بدتر است و پیامدهای اقتصادی بدی را در بازار بر  جای می‌گذارد.

مدیر شرکت اهورا برتر شگفت ادامه داد: تولید ماشین‌آلات صنعتی در ایران بسیار محدود بوده زیرا تهیهی مواد اولیه برای تولید این دستگاه‌ها بسیار تخصصی است و تنها کشورهای معدودی هستند که می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند. کیفیت و قیمت دو موضوع مهم در زمینه‎ی تولید دستگاه‌های ماشین‌آلات چاپ محسوب می‌شوند، این در حالی است که ما هنوز نتوانسته‌ایم جایگاه خاصی را در تولیدات چاپی برای خود تعریف کنیم.

وی اظهار کرد:  این امکان وجود دارد که در تولیدات مواد اولیه به توسعه دست‌یابیم و صادرات را تجربه کنیم اما به‌شرط آنکه کیفیت خوب را مدنظر قرار دهیم. این امر مستلزم وجود یک سری مواد اولیهی دیگر است که عموماً از کشورهای دیگر وارد می‌شوند، چنانچه بتوانیم از مواد اولیهی خوب در کالیا باکیفیت استفاده کنیم و از پیگمنتهای مناسب در تولید رنگ استفاده ببریم قطعاً به موفقیت دست می‌یابیم. کشورهایی مانند کره نیز مواد اولیه را خریداری کرده، دست به تولید مرکب‌های مرغوب می‌زنند و کالای تولیدی خود را به سایر کشورها صادر می‌کنند؛ رمز موفقیت آن‌ها تولید باکیفیت است که سبب رقابت سالم و سازنده می‌شود.

پور شب تاکید کرد: نباید  تولید مناسب نیازمند سرمایه‌گذاری و حمایت است اما چون در ایران حمایت مناسب از تولید چه در قالب مالی و چه در قالب معنوی انجام نمی‌شود درنتیجه تولید پا نمی‌گیرد.

مدیر شرکت اهورا برتر شگفت بیان کرد: طی سال‌ها تجربه، چاپخانه‌داران دریافته‌اند که اگر بخواهند تولید خوبی داشته باشند و بازارهای صادراتی را برای ارزآوری مدنظر قرار دهند نباید روی حمایت‌های دولتی هیچ‌گونه حسابی باز نکنند همین امر سبب می‌شود تولید تحت تأثیر قرار بگیرد. فراموش نکنیم در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته از اهرم حمایت برای تداوم تولید استفاده می‌شود.

وی گفت: حمایت دولت به توسعهی صنعت کمک می‌کند و این توسعه شکوفایی اقتصادی و اشتغال‌زایی را به دنبال دارد. اما در ایران نه‌تنها مشکلات تولید مرتفع نمی‌شوند بلکه چوب لای چرخ تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. اگر تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرند بدون شک در جهت تولید می‌توان از آن استفاده کرد هر چند دولت باید به نحوی بر مصرف تسهیلات نظارت کند تا همانند چند سال گذشته تسهیلات به‎جای مصرف در تولید وارد بازارهای موازی سرمایه‌گذاری نشوند و سر از بازار مسکن و بانک‌ها بیرون نیاورند.

پورشب ادامه می دهد: چاپخانه‌داران در حال حاضر با شرایط نامناسبی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. شرایط اقتصادی سبب شده هر آنچه درآمد دارند هزینه به‌حساب آید و نمی‌توانند سودی از این فعالیت کسب کنند، البته تسهیلات تنها به معنای پرداخت وام و مزایای نقدی نیست بلکه دولت می‌تواند حمایت‌های خود را در غالب بخشودگی مالیاتی و... اعمال کند. به‌هرحال تسهیلات برای صنعت چاپ بسیار مهم و تأثیرگذار است.

مدیر شرکت اهورا برتر شگفت تصریح می کند: 18 سال واردکنندهی دستگاه‌های دستدوم بودم و در طی این مدت حدود 250 ماشین وارد کرده‌ام بااین‌حال به خاطر ندارم که چاپخانه‌داران با کمک تسهیلات دولتی وارد بازار خرید شده باشند این صنف همیشه با کمک سرمایه‌های خود به خرید کالا اقدام کرده است.

وی اظهار کرد: طی سال‌های اخیر نه‌ تنها تسهیلات در اختیار چاپخانه‌داران قرار نگرفته بلکه سنگ‌های متعددی هم پیش پای تولیدکننده قرار گرفته است. نه ‎تنها تحریم‌ها مشکلات متعددی ایجاد کرده‎اند بلکه در بحث مالیات بر ارزش افزوده و حتی واردات و گشایش اعتبار دچار دشواری هستیم و کار به مراتب سخت‌تر شده است.

پورشب افزود: اگر این سنگ‌ها و دست‌اندازها از پیش پای صنعتگر و تولیدکننده برداشته شوند خودشان همچون گذشته میسر را طی می‎کنند. لازم به ذکر است که گمرک نیز مسائل خاص خود را ایجاد کرده و مشکلات پیش روی چاپخانه‌ها دو چندان شده است.

مدیر شرکت اهورا برتر شگفت، تصریح کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت با برنامه‌ها و سیستم خدمات‌دهی به صنعتگران چاپ در این وزارتخانه آشنا نیست. سیستم ثبت سفارش‌ها به‌اصطلاح به‎روز رسانی و سیستماتیک نیست و توان پاسخ به درخواست ها و نیازهای صنعتگران چاپ را ندارد و به شکل حرفه‌ای تعریف نشده است.

وی ادامه داد: در این میان قوانین دست‌وپا گیر نیز مشکلاتی را برای صنعت چاپ ایجاد کرده است، برای مثال چاپخانه‌دارانی که بخواهند مواد اولیهی لازم را وارد کنند خود مستقیماً باید وارد عمل شوند و کارت بازرگانی دریافت کنند. این شرایط برای چاپخانه‌دارانی که افرادی باتجربه هستند ولی تحصیلات لازم و اطلاعات کافی در زمینه‎ی تجارت ندارد چالش‌برانگیز است. دنیای تجارت و دنیای چاپخانه‌ها تفاوت فراوانی با هم دارند و تنها کسانی که در حوزهی تجارت و واردات فعالیت کرده‌اند و به قوانین و مکاتبات آن آشنایی دارند می‌توانند نیاز خود را از بازار واردات به‌راحتی برآورده کنند.

پورشب گفت:ایجاد شرکت‌های بارزگانی به‌منظور سهولت و انجام درست مراحل واردات صورت گرفته است. آنان از فضای تجارت آگاهی داشته و می‌توانند زمینهی واردات و صادرات را در سطح جامعهی بین‌المللی فراهم کنند. هر چند قوانینی که به‌تازگی انتشاریافته برخلاف این مسئله است و به چاپخانه‌دار اجازه می‎دهد تا مستقیم وارد تجارت شود. اگر یک چاپخانه‌دار می‌تواند بازرگان باشد پس بازرگانی معنایی ندارد. این امر به معنای سنگ‌اندازی در کار تجارت است.

مدیر شرکت اهورا برتر شگفت تصریح کرد: البته تولیدکنندگان ما 90 درصد مواد اولیهی خود را وارد می‌کنند بنابراین نیاز به بازرگانی غیرقابل انکار است، واردات و صادرات یک کار تخصصی است. عدم اطلاع از قوانین بین‌المللی سبب شده تا چنین واحدهایی که احاطهی کامل به قوانین و راه‌های تجارت ندارند در این مسیر قدم بگذارند. واردات دستگاه‌ها دشوار است و مشکلات خاص خود را دارد در این امر با توجه به قوانین بهینیاب و سامانهی جامع تجارت برای پشت سر گذاشتن هر خوان تا خوان بعدی با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستیم.

وی با ابراز تاسف از برنامه و سیاست‌گذاری‌هایی انجام شده افزود:  بدون هیچ آزمون‌ و خطایی وارد مرحلهی اجرایی می‌شوند و در طول اجرا اشکالاتشان مشخص می‌شوند اما تدوین‌کنندگان برنامه‌ها برای مشکلاتی که ارائه می‌شوند راه‌حلی ندارند. این نابهسامانیها صدمات بسیاری به تولیدکننده و واردکننده می‌زند. چنین رویه‌ای در سایر کشورهای توسعه‌یافته دیده نمی‌شود.

پورشب در پایان پیش بینی کرد    با توجه به این شرایط نمی‌توان آیندهی خوبی را برای بازار صنعت چاپ پیش‌بینی کرد و شاهد این هستیم دانش‌آموختگان جوانی که با امیدهای فراوان پا به این عرصه می‌گذارند کم‌کم دلسرد می‌شوند .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 11:25
  • اندازه قلم