دکتر محمدحسین ادیب در تبریز:

چاپ اسکناس وکاهش  دوباره ارزش پول ملی

  • شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 06:25
  • منتشرشده در چاپ

 

اقتصاددان برجسته کشورمان گفت: بانک مرکزی 30 هزار میلیارد تومان اسکناس چاپ کرد تا پول سپرده گذاران موسسات غیر مجاز را پرداخت کند. بخشی از تورم ناشی از همین است. با این وضعیت سیستم پولی و بانکی کشور نرخ 9 هزار تومان برای هر دلار نرخ واقعی است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از نصر، "دکترر محمدحسین ادیب" در گردهمایی فعالان صنعتی و اقتصادی آذربایجان شرقی در اتاق بازرگانی تبریز، گفت: در 10 سال گذشته در حالی که بانک ها باید 7 درصد به سپرده ها سود پرداخت می کردند، بیش از 20 درصد پرداخت کردند و باعث سقوط ارزش پول ملی شدند.

وی افزود: ارزش پول ملی در مقابل اختلاف میزان تورم با اقتصاد جهانی کاهش می یابد و سیاست های ابتساطی دولت های اخیر باعث افزایش تورم و سقوط ارزش پول ملی شد.

این  پژوهشگر ریسک بازار افزود: سیاست انبساطی دو نوع است دولت های احمدی نژاد و روحانی هر کدام با اجرای نوعی سیاست انبساطی موجب افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی شدند. یک نوع سیاست انبساطی چاپ پول توسط بانک مرکزی است که در دوره احمدی نژاد اتفاق افتاد و دیگری پرداخت سودسپرده بالا در بانک ها است که به همان نتیجه منتج می شود و در دولت فعلی اجرایی می شود.

ادیب افزود: پرداخت سودسپرده توسط بانک ها همان خلق پول و افزایش نقدینگی است که در سال های گذشته منجر به افطایش تورم و سقوط ارزش پول ملی شده است.

هیچ کجای جهان بانک ها چنین سودی به سپرده ها نمی دهند

وی با بیان اینکه هیچ کجای جهان بانک ها چنین سودی نمی دهند، گفت: سه برابر شدن نرخ ارز در سال 91 نتیجه این سیاست ها بود و تحرم نقش کمی در افزایش نرخ ارز داشت.

ادیب نقدینگی کشور در پایان سال 91 را رقم 500 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: نقدینگی کشور طی 6 سال سه برابر شده است و سقوط سه برابری ارزش پول ملی در سال 97 نتیجه همین سیاست های دولت است.

وی گفت: هنوز تحریمی به وجود نیامده است که ارتباطی با افزایش نرخ ارز به آن بدهیم، هنوز هم نفت ما فروش می رود و پول آن دریافت می شود و تا این لحظه مشکلی از بابت تزریق ارز به بازار به وجود نیامده است. سقوط ارزش پول ملی نتیجه آن سودهای 27 درصدی است که بانک ها به سپرده ها پرداخت کردند.

عضو بازنشسته هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان ادامه داد: در دهه اول انقلاب سود سپرده بانکی باید 0.5 درصد می بود که 7 درصد پرداخت شد و در نتیجه در سال 67 نرخ دلار به 140 تومان افزایش یافت، بعد از آن سود سپرده بانکی باید 1 درصد می بود که باز هم نرخ های بسیار بالاتری پرداخت شد تا اینکه نرخ ارز در سال 81 به 800 تومان رسید، بعد در سال 91 به 3600 تومان رسید و حالا به 8000 تومان رسیده است و ما یک اشتباه را 40 سال است تکرار می کنیم.

ادیب تاکید کرد: اولین دستور آقای روحانی باید این بود که نرخ سود سپرده بانکی 1 درصد شود، اما این دولت سودهای نجومی تری به سپرده ها داد.

ارزش پول ملی دوباره افت خواهد کرد

وی افزود: سیاست های انبساطی در کوتاه مدت رونق اقتصادی به دنبال دارند، اما اثراتش مخربش را بعداً عیان می کنند. من اعلام می کنم دوباره ارزش پول ملی با سیاست هایی که دولت در پیش گرفته است، افت خواهد داشت و این ربطی به تحریم ها ندارد. ثروت ما ناشی از تورم است که با کاهش ارزش پول ملی حباب آن می ترکد.

ادیب گفت: اگر ثروت شما امروز نصف شده است، مسئول آن بانک هایی هستند که سودهای نجومی برای سپرده ها پرداخت کردند. در واقع سودی که بابت سپرده پرداخت می شود، ناشی از تورم است و سود واقعی نیست و دیر یاز زود حباب آن خواهد ترکید.

40 درصد تسهیلات بانکی به 200 شرکت پرداخت شده است

وی در ادامه به ارائه آمارهایی از سیستم بانکی پرداخت و گفت: 85 درصد سودهای بانکی به 600 هزار نفر تعلق می گیرد و 40 درصد سپرده های بانکی متعلق به 50 هزار نفر است.

این اقتصاددان کشورمان گفت: به زبان ساده تورم باعث می شود پولدار، پولدارتر شود و بی پول، بی پول تر شود و وقتی این روند سال ها ادامه داشته باشد، خودبخود ثروت کشور در اختیار عده ای معدود متمرکز می شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)