قصه پر غصه چاپخانه داران خراسان

  • سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 11:10
  • منتشرشده در چاپ

 

صنعت چاپ در خراسان‌رضوی این روزها با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند و حمایت بخش دولتی از این صنعت قدیمی باید بیشتر شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم از مشهدمقدس، صنعت چاپ به عنوان یک فرآیند انبوه صنعتی یکی از مهم‌ترین محورهای تولید به شمار می‌رود که در شرایط کنونی به دلیل نوسانات قیمت ارز، با مشکلات اساسی و مهمی از جمله تهیه و واردات مواد اولیه مصرفی و ماشین آلات و صادرات محصولات به کشورهای منطقه مواجه است.

در استان خراسان رضوی نیز در سال‌های اخیر صنعت چاپ جایگاه خاصی داشته اما مشکلات اخیر اقتصادی دامنگیر این صنعت حیاتی در استان نیز شده و سبب شده تا بسیاری از صنایع استان با ظرفیتی کمتر از آنچه توان واقعی آنها است فعالیت خود را ادامه دهند.

گلایه چاپخانه‌داران خراسان رضوی

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی در این رابطه اظهار داشت: مواد اولیه مصرفی تمامی کارخانجات با صنعت چاپ مرتبط است اما دولت فقط ارز 4200 تومانی را به کاغذ اختصاص داده در حالی که عمده  مواد اولیه برای تولید در چاپخانه به مقوا و کاغذ گلاسه مربوط می‌شود.

علی مغانی افزود: مقوای بسته‌بندی دارو از کیلویی 4 هزار تومان به کیلویی 18 هزار و 500 تومان، مقوای بسته‌بندی کیک و شیرینی از کیلویی 3800 تومان به کیلویی 11 هزار تومان، کاغذ گلاسه از کیلویی 4200 تومان به 13 هزار تومان، کاغذ از بندی 70 هزار تومان به 170 هزار تومان و مرکب از کیلویی 25 هزار تومان به 75 هزار تومان رسیده است.

مغانی در رابطه با حمایت دولت در صادرات کالاهای چاپی گفت: دولت اعلام کرده که با ثبت نام در سامانه سنا محصولات و کالاها را با ارز 9 هزار تومانی خریداری می‌کند اما کشورهای خریدار کالا‌ها را با دلار 14 هزار و 500 خریداری می‌کنند و دولت از این بابت متضرر می‌شود. در این شرایط بهتر است دولت صادرات نداشته باشد و برای مدیریت هرچه بهتر کار از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و بخش خصوصی استفاده کند و تمام کارها را به تنهایی انجام ندهد.

هم افزایی برای بهبود صنعت چاپ وجود ندارد

وی افزود: هیچ یک از نهادهای متولی همکاری و حمایت لازم را در شرایط فعلی برای بهبود وضعیت چاپ ندارند.

مغانی ادامه داد: ما نمی‌توانیم برای برای ادامه فعالیتمان تا 6 ماه آینده برنامه ریزی کنیم و به دلیل عدم ثبات، به صورت روزانه کار می‌کنیم و برای پرداخت حقوق کارگرها و بستن قرارداد دچار مشکل شده‌ایم.

هزینه بالای بسته‌بندی

مغانی گفت: ما در حوزه مواد اولیه بسته بندی مواد غذایی نیازمند حمایت هستیم چرا که کارخانجات علاوه بر هزینه‌های تولید، هزینه بالایی را به بسته بندی محصولات خود اختصاص می‌دهد و موادغذایی با قیمت‌های بالا به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

یکی از چاپخانه‌دارهای استان خراسان رضوی نیز درباره وضعیت صنعت چاپ در استان می‌گوید: تمام مواد مصرفی صنعت چاپ در استان و در چاپخانه‌ها وارداتی است و نیاز به ارز دارد.

وی ادامه می‌دهد: کسانی هم که می‌توانند حمایت کنند با هراس نوسان قیمت دلار حمایت نمی‌کنند. قرار بود مرکب تهیه شود و وعده‌هایی نیز در این زمینه ارائه شد اما هنوز برنامه مشخص نیست.

با توجه به مباحث ارائه شده به نظر می‌رسد صنعت چاپ استان به تبع وضعیت کشوری آن حال و روز خوشی ندارد و باید توجه بیشتری از سوی بخش دولتی به این صنعت صورت بگیرد زیرا در حال حاضر عمده چاپخانه‌داران در بخش خصوصی فعال هستند و شاید در این اوضاع تنها حمایت دولتی باشد که بتواند این صنعت را به روزهای آینده امیدوار کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 28 شهریور 1397 ساعت 07:55
  • اندازه قلم