صنعت چاپ درحصر کاغذ

  • دوشنبه, 09 مهر 1397 ساعت 07:49
  • منتشرشده در چاپ

 

 

انصاری‌پور با بیان اینکه مواد اولیه در حوزه صنعت چاپ مختص کاغذ نیست، تصریح کرد: تمامی مواد مصرفی از جمله مرکب و الکل وموارد و ملزومات دیگر صنعت چاپ، وارداتی هستند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان در مورد میزان خود‌کفایی در صنعت چاپ، اظهار کرد: در معدود کالاهایی مانند نوعی از مقوا،کاغذ‌های خاصی مانند روزنامه و مقداری مرکب امکان تولید در داخل کشور را داریم.

وی با اشاره به واردات مقواهای بسته‌بندی وگلاسه بیان داشت: بیشتر صنایع بسته‌بندی در صنایع نفیس، وابسته به مقواهای گلاسه است که متاسفانه امکان تولید آن در کشور نیست.

انصاری‌پور با بیان اینکه تولیدات مرکب در کشور، تامین‌کننده 20 درصد نیازهای بازار کشور است اظهار کرد:  80درصد نیاز کشور وابسته به واردات است.

وی در مورد تولید مقوا اضافه کرد:اگر تمام کارخانه‌جات تولید مقوا که در ایران فعالیت دارند با تمام ظرفیت تولید کنند،15تا 20 درصد نیاز بازار را تامین می‌کنند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران در مورد تعطیلی واحدهای تولیدی عنوان کرد: باید برای تامین مواد اولیه تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات جدی صورت گیرد؛در غیر اینصورت با توقف فعالیت‌های این واحد‌ها مواجه‌ خواهیم شد؛کما اینکه اکنون نیز شاهد تعطیلی بعضی واحدها هستیم.

وی در مورد پیش‌بینی افزایش قیمت کاغذ گفت: اخیرا با افزایش سه برابری قیمت کاغذ مواجه شده‌ایم.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان در مورد درمان صنعت چاپ تصریح کرد: باید دولتمردان به فکر تامین مواد اولیه باشند تا واردات نهاده‌های اولیه صورت گیرد تا از وضعیت به‌وجود آمده و بحران ‌های پیش‌رو جلوگیری کند.

دلار 4200تومانی برای واردات کاغذ در گرو تصمیم دولت

حسین علی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر ومیمه در مجلس شورای اسلامی نیز  با اشاره به اقدامات مجلس در خصوص واردات کاغذ اظهار کرد: کار مجلس قانون گزاری است در حالی که واردات کاغذ نیاز به تصویب قانون ندارد.

وی افزود: مجلس برای انجام نظارت با فشار بر دولت درخواست سامان بخشیدن به وضعیت کاغذ را دارد.

نماینده ی مردم شاهین شهر،برخوار و میمه با بیان اینکه نباید یارانه ی این چنینی به کالایی تعلق گیرد،عنوان کرد: این اعتبار باید به صورت مساوات و به حساب تمامی جامعه اختصاص داده شود تا هرکس بنا به ضرورت و نیاز خود،این منابع را مدیریت کند.

حاجی دلیگانی در مورد موضوع تخصیص دلار 4200تومانی به چاپخانه داران تصریح کرد:باید منتظر تصمیم گیری دولت باشیم.

صنعت چاپ نیز مانند دیگر صنایع این روزها متاثر از نوسان قیمت ارز، در شرایط نابسامانی قرار دارد و از آنجایی که سهم فراوانی از نهاده‌های اولیه از جمله کاغذ وارداتی است، اتخاذ تصمیم‌گیری‌های اساسی از سوی دولتمردان و مسئولان را می‌طلبد.

تامین میزان تقاضای کشور به کاغذ وسایر نهاده‌های اولیه وکاهش اعمال مالیات گمرکی می‌تواند در بهبود این صنعت تا حدودی اثر‌بخش باشد. 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)