امضای طلایی بازار را اکسید می‌کند

  • دوشنبه, 09 مهر 1397 ساعت 13:58
  • منتشرشده در چاپ

 تحولات ارزی و افزایش قیمت‌ها باهم رابطه معناداری پیدا کرده‏اند بیشتر تولیدکنندگان نبود معیاری مشخص برای تخصیص ارز رسمی به کالاهای وارداتی و مبهم بودن گروه‌‌بندی‌های کالاهای وارداتی را ازجمله چالش موجود در این مسیر می‌دانند درعین‌حال مشکل تأمین مواد اولیه برای تولیدات داخلی و روند‌های پیچیده بوروکراتیک بر مشکلات این حوزه افزود. همچنین عدم ترخیص بسیاری از کالاها از گمرک بعد از سیاست‌های اخیر ارزی نقش مؤثری را در دامن زدن به چالش بازار داشته است.

 

محمد حسینی گوگانی، مدیرعامل شرکت تولیدی بردارشیب طی مصاحبه ای با نشریه چاپ ونشرگفت: روند بروکراسی اداری مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سد پیشروی واردات محسوب می‌شود در حقیقت این همان سدی است که خودمان ایجاد کرده‌ایم و ربطی به تحریم‌ها ندارد.

 وی ضمن اشاره به روند طولانی‌مدت بروکراسی اداری به‌منظور گرفتن مجوز ادامه داد: برای گرفتن مجوز واردات قبل ثبت سفارش یک تا دو هفته زمان از بین می‌رود. گرفتن مجوز حداقل یک ماه زمان می‌برد. بانک مرکزی نیز برای تائید فیش نیازمند حداقل دو هفته زمان است.

گوگانی بیان کرد: ازآنجاکه بیشتر محصولات وارداتی ما در گروه ۲ قرار دارد لذا ارز موردنظر که از طریق پتروشیمی‏ ها ارائه می‏ شود حدود و برای تأمین این ارز ۱۰ روز زمان نیاز است در همین اثنا برخی صرافی‏ ها اعلام می‌کنند که پتروشیمی‏ ها حدود ۱۰ روز است که هیچ‌گونه ارزی بابت واردات به آن‌ها نداده‏ اند این مهم سبب سردرگمی واردکنندگان و از بین رفتن زمان آنان می‌شود.

مدیرعامل شرکت تولیدی بردار شیب به مشکلات پیش روی واردکنندگان اشارهکرد و افزود: برای گرفتن سفارش از کشورهای تولیدکننده خارجی دچار مشکل هستیم این چالش در حوزه حمل‌ونقل مواد اولیه نیز وجود دارد زیرا بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی حاضر به همکاری با ایران نیستند و برخی نیز تا ۳ برابر قیمت مجاز هزینه می‌خواهند درعین‌حال برای حمل یک کالا یک تا دو ماه باید در نوبت بمانیم.

وی اظهار کرد: افزایش قیمت حمل‌ونقل، زمان‌بر بودن این نقل و انتقالات به‌اضافه‌ی خواب سرمایه همگی هزینه‌های سرباری را برای واردکنندگان به همراه دارد.

گوگانی ضمن برشمردن مشکلات به مراحل واردات اشاره کرد و افزود: زمانی که جنس به گمرک می‌رسد و از همان ابتدایی که اظهارنامه ارائه می‌شود مراحل از طریق سیستم شناسه ارزی روند پرفرازونشیبی را طی می‌کند این روند، زمان‏گیر مشکلات بسیاری را برای واردکنندگان به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت تولیدی بردارشیب ضمن اشاره به مشکلات سیستم شناسه ارزی گفت: سیستم نتوانسته خود را با شرایط روز هماهنگ کند ‌ بااین‌حال به مرحله اجرا گذاشته‌شده است طی ۳۰ سال سابقه فعالیت در حوزه واردات، کالاها و مواد اولیه هیچ‌گاه چنین مشکلاتی برنخورده‌ام ولی این روند علاوه بر زمان‌بر بودن هزینه‌های گزافی را نیز بر روی دست واردکنندگان می‌گذارد.

وی ادامه داد: گمرک دموراژهای سنگینی را برای کالاهای انبارشده در نظر گرفته است که این عمل باعث شده است تا مواد اولیه قیمت بیشتری پیدا کند. آنچه مسئله را بغرنج‌تر می‌کند تغییر هرروز قوانین و مقررات و بخشنامه‌های است که ابلاغ می‏ شود.

گوگانی عدم همکاری برخی کشورهای صادرکننده مواد اولیه اشاره کرد و گفت: قراردادهای که با برخی از کشورها مانند کره منعقدشده به علت تحریم‏ ها منتفی شد. این کشورها عمدتاً کشورهایی بودند که تولیدکننده، کاغذهای پشت برچسب‏دار و مواد اولیه برای ساخت لیبل بوده‌اند. عدم همکاری این کشورها برای صادرات کالاهایی مانند کاغذ قبل از اجرایی شدن برجام بعد دیگر دشواری‏های پیش روی واردکنندگان است.

مدیرعامل شرکت تولیدی بردارشیب گفت: نقدینگی دانش فنی و ... سایر مشکلات این بخش هستند درعین‌حال خرید مواد اولیه برای واردکنندگان از زمانی که پروفرم گرفته می‏شود تا ترخیص از گمرک چیزی حدود ۶ ماه به طول می‏انجامد. این در حالی است که هزینه‌های جانبی گوناگونی پیشروی واردکنندگان قرار دارد از دموراژ گمرک تا حمل‌ونقل این کالا به ایران که هزینه‌های گزافی را میطلبد.

وی اظهار کرد: تعرفه گمرک در این میان بیشترین چالش را فراهم کرده به‌غیراز ارزش‌افزوده ۱۵ درصدی هزینه‌تراشی‌های فراوانی برای واردکنندگان وجود دارد همه این عوامل مشکلاتی است که بر سر راه کاغذ و مواد اولیه به‌منظور تهیه‌ی کاغذ پشت برچسب دار وجود دارد.

گوگانی بیان کرد: نکته قابل‌توجه این است که بهترین سورس ازنظر قیمت و کیفیت برای عربستان است و ما مجبوریم مواد اولیه را باواسطه و گران‌تر از کشور چین وارد کنیم.

 وی با اشاره به برنامه‏ های آینده این شرکت گفت: تلاش کردیم تا برنامه‌های جدید و مدونی برای توسعه شرکت داشته باشیم بدین منظور سعی شد تا موجودی مواد اولیه را بالا ببریم تا بتوانیم خدمات بیشتر و متنوع‌تری را برای مشتریان ارائه کنیم اما ادامه‌ی این روند سبب شد تا نتوانیم انبارها را طبق برنامه پرکنیم. هم‌اکنون نیز نگرانی این نکته هستیم که چگونه می‌توانیم مواد لازم را تأمین کنیم.

مدیرعامل شرکت تولیدی بردارشیب تصریح کرد: تحریم‌های داخلی و قوانین دست و پاگیر همچنین مقررات بانک مرکزی کار را برای واردکنندگان و تولیدکنندگان بسیار دشوار کرده است. هم‌اکنون ٩٠ درصد کارخانه‌ها دارویی غذایی حتی خودرویی اکثر مواد اولیه خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند.

وی افزود: برنامه‏ های دست و پاگیر بوروکراتیک و زمان‌بر بودن ثبت سفارشات در شرایط فعلی نسبت به سال‌های گذشته ده برابر افزایش داشته است درگذشته این مراحل طی ۳ تا ۴ روز و حداقل تا یک هفته انجام می‌شد و کالا به‌سرعت ترخیص می‌شد. هزینه‌ها نیز به این میزان نبود.

گوگانی گفت: سیاست‏هایی که دولت طی سال‏های گذشته اعمال کرده نتوانسته راهگشا باشد و به مشکلات اضافه کرده است تغییر هرروز قوانین و مقررات قرار گرفتن مواد اولیه در گروه‏های یک یا دو همچنین قانون مابه‌التفاوت همگی برنامه‌های هستند که دست و پای واردکننده را بسته‏اند.

مدیرعامل شرکت تولیدی بردارشیب ادامه داد: یکسان‌سازی نرخ ارز برنامه بسیار خوبی و ارزشمند است اما در شرایط فعلی امکان اجرای آن وجود ندارد زیرا ارز کافی موجود نیست.

وی افزود: فعالان عرصه تولید،‌ چالش‌های اقتصادی را با تمام وجود لمس می‌کنند و با مشکلات آشنا بوده و آن‌ها با سختی و پیچیدگی‏های واردات آشنا هستند و مشکلات را با گوشت و پوست احساس کردند.

گوگانی پیش‌بینی کرد: ادامه این روند در آینده تعدیل بیشتر نیروهای فعال در واحدهای صنعتی و بنگاه‌های تولیدی را در پی خواهد داشت این روند ضربه سختی بر پیکره جامعه وارد خواهد کرد دولت نیز با برنامه‌های مناسب می‌تواند سرمایه‌های سرگردان را به‌سوی حوزه تولید بازگرداند و به‌عنوان مشوقی خوب بستر فعالیت تولیدی را برای سرمایه‏های سرگردان در بازار فراهم کند.

مدیرعامل شرکت تولیدی بردارشیب اظهار کرد: قوانین نیازمند بازنگری هستند تا بتوانند شرایط را برای گسترش تولید و توسعه فراهم کنند حمایت از تولید باید به‌عنوان اولویت شناخته شود همچنین خاتمه دادن به برنامه‌های موازی و ایجاد ارز تک‌نرخ ی رویکرد مناسب خواهد بود هم‌اکنون نرخ ارز مصوب با دو رقم ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز ۸ هزارتومانی عرضه می‏شود و گاهی با امضاهای طلایی مسیری متفاوت را طی کرده و سرنوشت تولید را با رانت گره می‏زند.

وی افزود: ارز تک‌نرخی باید با اولویت کالاهای تولیدی و تحت نظارت ارائه شود. نباید فراموش کنیم که همه مشکلات نتیجه‌ی بی‌تدبیری خود ماست قوانین یک‌شبه هم بسیاری از معاملات اقتصادی را برهم زد./انسیه بغدادی

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 12:35
  • اندازه قلم