تراژدی چاپ در کوران چالش های اقتصادی

تعطيلی چاپخانه ها، سر گردانی  روزنامه ها

  • شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 09:56
  • منتشرشده در چاپ

 

به گزارش چاپ ونشربه نقل از بهارنيوز، چاپخانه و شركت «بامشاد سبز» كه يكي از قديمي‌ترين چاپخانه‌هاي تهران محسوب مي‌شود به دليل ورشكستگي از فعالیت باز ایستاد.

 این چاپخانه که طی 30 سال عمر خود در امر چاپ كتب درسي و همچنين روزنامه‌هاي پرتيراژ ايران فعاليت مي‌نمود به مديران مسئول روزنامه‌هاي طرف قرارداد خود اعلام كرد به دليل ورشكستگي قادر به ادامه فعاليت نيست لذا اين روزنامه‌ها بايد به فكر پيدا كردن چاپخانه جديدي براي خود باشند. چند روزنامه كشور كه در اين شركت به چاپ مي رسيدند نيز در پي چاپخانه جايگزين هستند اما به دليل گراني‌هاي اخير و افزايش انواع مواد چاپ و كاغذ، وضعيت ديگر چاپخانه‌هاي كشور نيز مناسب نيست و اغلب نيز تمايل چنداني به توسعه فعاليت خود نداشته و صراحتا مي‌گويند در صورت تداوم اين وضعيت اقتصادي، تا پايان امسال تعطيل و اعلام ورشكستگي خواهند كرد.

اين چاپخانه داراي 4 دستگاه بزرگ رول و 2 دستگاه ورقي مي‌باشد و برادران استادميرزايي مالكيت و مديريت آن را برعهده دارند. برادران استادميرزايي در سال 1370 چاپخانه «شرکت بامشاد سبز» را تاسیس کرده و به چاپ کتاب‌های درسی و روزنامه‌ها و نشریات مشغول بوده و تا امروز نیز این چاپخانه را اداره می‌کنند. پدر  استادميرزايي‌ها نيز از فعالان عرصه صنعت چاپ در ايران محسوب مي‌شد و مالك چاپخانه «قدس»، در بازار بین‌الحرمین تهران بود. تصميم بر اعلام ورشكستگي كه زمزمه آن طي چند هفته اخير و همزمان با افزايش نرخ ارز و تورم و همچنين كاهش شديد تيراژ نشريات به گوش مي‌رسيد ديروز در جلسه‌اي با حضور كاركنان آن، رسما اعلام شد و باالغ بر 50 باقيمانده نيروي شاغل در اين شركت جهت دريافت حقوق بيكاري به سازمان تامين اجتماعي معرفي شده‌اند. اين شركت تا سال گذشته بالغ بر 110 نيروي شاغل داشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 08:45
  • اندازه قلم