گفت‌وگو با احمدرضا اعتماد مظاهری، مدیرعامل تعاونی چاپخانه‌داران تهران

معضل اصلی طبقه‌ی پنجم  

  • شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 11:16
  • منتشرشده در چاپ

 

 

تعاونی‌ها می توانند در بحران‌ها و نوسانات بازار نقش تعدیلی داشته باشند. آن‌ها با کمک یارانه‌ها و تمهیدات ملحوظ دیگر از بالا رفتن افسارگسیخته‌ی قیمت‌ها جلوگیری می‌کنند و از آن‌ها انتظار می‌رود که همواره کمک‌حال صنف خود بوده و در کنار آن چشمی هم به سودرسانی و منتفع کردن اعضایشان داشته باشند.

چاپ و نشر به سراغ مدیرعامل تعاونی چاپخانه‌داران رفت تا ضمن تبریک برای انتخابات جدیدی که داشتند (نشستی که در همین شماره به‌تفصیل از آن سخن رفته است)، در مورد عملکرد تعاونی در سال سختی که گذشت و ماه‌های بحرانی سال جاری، آگاه شده و اطلاع‌رسانی کند.

حرف‌ها چون همیشه حکایت از تلاش داشت، تلاشی که همواره در چرخ‌دنده‌های روزگار خرد و بی‌اثر می‌شود؛ سعی می‌کنی تا ارتقاء بیابی اما عواملی بیرونی و برنامه‌هایی ناخواسته پیش می‌آیند که حفظ وضع موجود را نیز به چالش می‌کشند، چه برسد به پیشرفت و ارتقاء. گله‌ها از ندیده شدن صنعت چاپ و مشکلات سازمانی ازجمله مقولات کلیشه شده‌ی این صنعت هستند که در هر گفت‌وگویی ابعاد مختلفی ازآن‌رو می‌شوند اما گفت‌وگوی این بار ما مسائل جدیدی هم در خود داشت که آن را با دیگر همتایانش متمایز می‌کند.

 

تعاون در روزهای سخت

تعاونی در سال گذشته طبق صورت‌های مالی که در خدمت تمامی اعضا گذاشته شد عملکرد خوبی داشت. بنا به گزارش هیئت‌مدیره که خدمت مجمع تقدیم شد ما برخلاف وضعیتی که در اقتصاد کل کشور جریان دارد، توانستیم به فروشی بالغ‌بر ۶۵۰ میلیون تومان بیشتر از سال گذشته برسیم. سود ما هم نسبت به سال قبل پنج برابر شده بود و هزینه‌ها هم با کنترلی که به انجام رسیده بود نسبت به دوره‌های اخیر کاهش چشمگیری داشت. تمامی اعداد ترازنامه ما شفاف و قابل‌پیگیری هستند و ما آن‌ها را برای اطلاع عموم اعضا منتشر کرده‌ایم تا بدانند که تعاونی در سالی که گذشت چه‌کار سختی را پیش رو داشته و چه قدر خوب عمل کرده است.البته لازم است که بگویم این مهم بدون همکاری و همدلی هیئت‌مدیره، بازرسان و همچنین حمایت افراد صنف امکان‌پذیر نبود.

آنچه آمار در سال جدید نشان می‌دهد بازهم نشان از موفقیت تعاونی در بازار دارد و این روند تا زمانی که بحران ملی پیش نیامده بود ادامه داشت. بنده می‌توانم به شما بگویم که تعاونی در همین شرایط بغرنج هم تاکنون موفق به فروشی بالغ‌بر دو میلیارد تومان شده اما متأسفانه در حال حاضر به یک موقعیت توقف و ایستایی رسیده است. برخی مشکلات ما از همان دست معضلات کلی است که این روزها همگان با آن روبرو هستند اما متأسفانه مشکلات عدیده‌ی داخلی هم به آن اضافه‌شده که فعلاً در برابر همت اعضای تعاونی ایستادگی کرده است. لازم به ذکر است که این مشکلات هیچ ربطی به اعضای هیئت‌مدیره تعاونی ندارد؛ خوشبختانه ما جمعی یکدل و همراه داریم و بنده به‌عنوان نماینده این اعضا و مدیر این هیئت، تمامی تلاش خود را به کار بسته‌ام تا همه‌ی کارها باهم اندیشی و توافق جمعی پیش برود.

ما در تعاونی برای شفافیت و عدم شبهه همیشه از حسابرسی مستقل و معتمد وزارت دارایی و امور مالیاتی استفاده کرده‌ایم تا همه‌چیز شفاف و روشن باشد. یکی از افتخارات تعاونی چاپخانه‌داران این است که همواره در گزارش بازرسان و حسابرسان با واژه " مطلوب" از این تشکل یادشده است. حسابرسی‌های ما کاملاً شفاف هستند و ما می‌توانیم آن‌ها را به هر مطالبه کننده‌ای نشان دهیم.

تعاونی در این ماه‌های اخیر هر کاری که از دستش برمی‌آمده انجام داده است. ما تا توانسته‌ایم ملزومات را باقیمت پایین خریده و باقیمت پایین هم عرضه کرده‌ایم و حتی وقتی کارخانه قیمت خود را بالا برد ما بهای کالاهای موجودمان را تغییر ندادیم و این عمل باعث شد که فروشگاه‌ها نیز قیمت کالاهای خود را کنترل‌شده‌تر عرضه کنند. در توزیع هم تلاش شد تا تمامی اعضا از تلاش‌های ما منتفع شوند و اگر شده به مقدار کم اما کالای با نرخ تعاونی بین همگی دوستان تقسیم شود. ما به هرکسی که مراجعه کرد در حد توانمان یاری رساندیم و سعی کردیم تا حداقل مرکب ایرانی را در اختیار او بگذاریم اما متأسفانه با اتمام موجودی، مجبور به شارژ انبار هستیم و باقیمت‌های جدیدی که کارخانه‌های تولید مرکب ایرانی گذاشته‌اند، ادامه این روند برای ما غیرممکن به نظر می‌رسد. امیدواریم به‌زودی مرکب‌های خارجی با ارز یارانه‌ای وارد شوند و تولیدکنندگان داخلی هم در قیمت‌گذاری‌های خود تجدیدنظری صورت بدهند تا صنعت چاپ این معضل را هم با موفقیت پشت سر بگذارد.

موقعیت خطرناک تعاونی

سال گذشته ما مشکلاتی را با اتحادیه در پیش داشتیم، اتحادیه‌ای که امروز تبدیل به حکومتی خودکامه و یک‌نفره شده است. من نمی‌خواهم وارد جزئیات بشوم و عمده دوستان هم خود از ماوقع مطلع هستند بنابراین فقط به بخشی که در کار تعاونی اخلال ایجاد کرده می‌پردازم.

همان‌طور که می‌دانید چند وقت پیش شهرداری از فعالیت اتحادیه در طبقات مسکونی تعاونی ایراد گرفته بود؛ امروز این مشکل جدی شده است و نیاز به رسیدگی سریع دارد. احساس من این است که برخی از خودی‌ها به خاطر سنگ اندازی در کار تعاونی، گزارشی منفی مبنی بر فعالیت اداری در واحدی مسکونی را به شهرداری ارجاع داده‌اند. شهرداری حضور اتحادیه و هر فعالیت اداری دیگری در طبقات چهارم و پنجم ساختمان تعاونی را مغایر با قانون اعلام کرده است. بازرسان شهرداری با دیدن این وضعیت حکم تغییر کاربری این طبقات را صادر کردند و پرونده را به کمیسیون ماده ۱۰۰ عودت دادند. اکنون تعاونی در شرایطی بسیار خطرناک قرار دارد و امکان دارد که با جرائمی میلیاردی توبیخ شود.

ما صادقانه آمدیم و این مشکل را مطرح کردیم اما طبق روال همیشگی، شعارها، تنش‌ها، فرافکنی‌ها، شلوغی‌ها و به هم زدگی‌هایی پیش آمد و این شایعه را راه انداختند که تعاونی می‌خواهد ما را بیرون کند و ما را دشمن خود خواندند. وضعیت بغرنجی بود اما ما بازهم توضیح دادیم و دلایل مستدل خود را نیز اعلام کردیم. بنده عضو هیئت‌مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران هستم و این در حالی است که رأی اول اتحادیه از آن من بود و این مقامی بود که شخصاً آن را تقدیم کردم تا کسی بیاید که کمک‌حال ما باشد و هرکدام با تمرکز بیشتری به کار بپردازیم. متأسفانه کسی که ما انتظار کمک از او را داشتیم امروز خود تبدیل به اصلی‌ترین و مشکل‌سازترین مسئله شده است و تمامی کارشکنی‌های ممکن از آن ناحیه متوجه اتحادیه و تعاونی است. در مورد پیشبرد اهداف اتحادیه که چیزی نگوئیم بهتر است.

باور کنید امروز مسئله به نقطه خطرناکی رسیده است و باید هرچه زودتر فکری به حال آن کرد. ما در موج اتهامات و شلوغ‌کاری‌ها با استدلال و منطق معضل را مطرح کردیم و درنهایت قول همکاری گرفتیم. بنابراین شد که اتحادیه از طریق اتاق اصناف مجوزهای لازم برای حضور در مکان فعلی را اخذ کند و در اختیار کمیسیون ماده ۱۰۰ قرار بدهد تا مشکل رفع شود اما متأسفانه تاکنون هیچ اقدام مؤثری دراین‌باره صورت نگرفته است. ما مجبور به گفتن و توضیح این مطالب هستیم چراکه عدم توجه به مسائل قانونی اعضای ما را متضرر خواهد کرد. تعاونی هرگز به دنبال حاشیه‌سازی نیست و فقط این مطلب را باهم صنفیان خود در میان می‌گذارد تا ضمن اطلاع‌رسانی از آن‌ها درخواست یاری کند.

اتحادیه چاپخانه‌داران مکانی دارد که بلااستفاده مانده است. یک واحد ۱۲۰ متری که در حال خاک خوردن است و طی این سال‌ها رو به ویرانی می‌رود. ما در سه سال اخیر اصرار کردیم که به وضعیت این مکان رسیدگی شود و بنا شد دو نفر از اعضای هیئت‌مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران برای سروسامان دادن به این محل مأمور شوند.

برخی امروز از این مکان به‌عنوان انبار استفاده می‌کنند و این مکان بدون مواظبت و توجه مانده است؛ کلیه شیرآلات آن معدوم و دیگر امکانات ساختمان نیز تخریب‌شده‌اند. دارایی اتحادیه بی‌مصرف مانده و هرچند وقت یک‌بار دیگرانی باید بیایند و خبرهای جدیدی از بلایایی که بر سر آن می‌آید را به ما بدهند.

مصوب شد که جناب آقای پورمند و بنده به این کار رسیدگی کنیم اما هرگز هیچ همکاری با ما صورت نگرفت. اکنون‌که من با شما صحبت می‌کنم نُه سال است که اتحادیه چاپخانه‌داران هیچ نوع اجاره‌ای را به تعاونی پرداخت نکرده است. ما وظیفه خود دانستیم که این امر را به اطلاع عموم برسانیم تا همگان از واقعیت خبردار باشند. این نکته به نفع صنف است که اتحادیه و تعاونی آن در یک مکان مستقر باشند اما این در صورتی است که هیچ‌کدام متضرر نشوند. این ملک ۱۲۰ متر مساحت دارد و در لاله‌زار نو واقع‌شده است و اتحادیه به‌راحتی می‌توانست آن را کرایه بدهد و لااقل همان مبلغ را به‌عنوان اجاره‌بها به تعاونی پرداخت کند. اما همان‌طور که گفتم در این کار هم کوتاهی کرده و با نمایندگان انتخابی خود هم هیچ‌گونه همکاری به عمل نیاورده است. هرروز ما می‌شنویم که رئیس اتحادیه قول این ساختمان را به عده‌ای داده است و حل ‌و فصل و رد ادعاها و سودجویی‌ها تبدیل به یکی از کارهای هیئت‌مدیره اتحادیه شده است. ما همگی پاسوز یک مدیریت خودکامه و کارشکن شده‌ایم. این پسندیده نیست که ما به‌حکم قانونی رجوع کنیم و منتظر اجراییه بمانیم اما راه دیگری هم به نظر ما نمی‌رسد و از همین رو بهتر دیدیم که این مشکل را با صنف و خانواده چاپ مطرح کنیم.

اعضای محترم تعاونی متشکل از سهامدارانی است که به ما اعتماد کرده و رسیدگی به امور این تشکل را به عهده‌ی نمایندگان خود گذاشته‌اند، درواقع ساختمان تعاونی ملکی اشتراکی متعلق به ۴۶۲ نفر است و به‌صورت امانت به ما سپرده‌شده و هیئت‌مدیره هم خود را موظف به گزارش دهی و حسن امانت‌داری نسبت به آن می‌داند. ما دچار مشکل شده‌ایم و به تجربه خدمتتان عرض می‌کنم که به‌هیچ‌عنوان امکان ندارد که مسائل ما با شکل مدیریت فعلی، با تعامل و بحث و گفتگو حل بشود و اگر کار به دعوا هم بکشد همواره این شبهه پیش می‌آید که روسا سر مسائل مادی مرافعه می‌کنند و کارهای صنفی خود را زمین گذاشته‌اند. این است که ما برای اولین بار راه را در بیان معضل با صنف دیدیم تا شاید از همفکری و همکاری جمعی گره‌گشایی حاصل شود.

ما مشکلات بیرونی زیادی داریم، از مالیات و دارایی گرفته تا تأمین اجتماعی و شهرداری اما من مشکل اصلی را در طبقه پنجم ساختمان خودمان می‌بینم؛ ما اعتماد کردیم و مزد تلخی عایدمان شد. عملکردها گاه ما را به تعجب وا‌می‌دارند، در همین مجمع اخیر تعاونی، نماینده‌ای از طرف رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران فرستاده‌شده بود که تمام سعی و همت خود را به خرج داد تا با دلایل واهی انتخابات تعاونی را به هم بزند! ایشان به‌وضوح خود را نماینده «پیشرو چاپ» به مدیریت آقای علینقی معرفی کردند! این‌ها مشکلاتی بوده‌اند که ما با آن‌ها مواجه بوده‌ایم و از سال گذشته به این‌طرف هم‌شدت و حدت گرفته است و راهی به‌جز فریاد و دادخواهی برای ما باقی نگذاشته است.

پرو فرم‌هایی که رد شدند

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دستور مستقیم آقای وزیر برای رسیدگی به مشکلات کمبود مواد اولیه، جلسه‌ای را با مسئولان تشکل‌های صنفی چاپ برگزار کرد. نماینده تعاونی هم در آن جلسه حضور داشت و مشکلات صنعتی و تولیدی خود را مطرح نموده و گزارش دادیم. ما توضیح دادیم که اکنون چاپ دارد بدترین وضعیت برای تهیه مواد اولیه و ملزومات را تجربه می‌کند و اگر فکری نشود بسیاری از چاپخانه‌ها که قبل از این مسائل وضعیت بدی داشتند اکنون به ورشکستگی خواهند رسید و حتی مکان چاپخانه‌شان هم باید هزینه‌ی بدهکاری‌ها کند. ما آمارهایی ارائه دادیم و مثلاً گفتیم که مرکب ایرانی بیش از ۱۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است و جناب وزیر هم به ما قول همکاری دادند. ما توضیح دادیم که برای انجام عملیات چاپ فقط به کاغذ نیاز نیست و صنعت چاپ ملزومات دیگری هم می‌خواهد که چه‌بسا از کاغذ هم مهم‌تر هستند. یک چاپ شاید اصلاً روی کاغذ به انجام نرسد اما حتماً به مرکب، داروی آب و الکل نیاز دارد. ما توضیحات مبسوطی را خدمت وزیر عرض کردیم و با این روشنگری‌ها توانستیم موافقت ایشان را جلب کنیم که یارانه‌ها باید متوجه مرکب، زینک و دیگر اقلام وارداتی هم بشوند.

جلسه تشکیل شد و در رأس آن خود وزیر جای داشت و معاون صنعتی وزارت صمت و نمایندگانی از ناشران، مطبوعات و حوزه چاپ هم در آن حضورداشته‌اند. در آن جلسه قرار شد برای رسیدگی به مشکلات کارگروهی تشکیل شود و ما هم مأمور شدیم پرو فرم‌هایی (پیش‌فاکتورهایی) در مورد کاغذ تهیه کنیم که به‌سرعت بررسی‌ها انجام شد و ما پرو فرم‌هایی برای دریافت دو هزار تن کاغذ را تحویل کارگروه دادیم. همچنین مواد دیگری را نیز پرو فرم کردیم و بعد از توضیحات، خود جناب وزیر هم تصدیق کردند که در کنار ناشران و مطبوعات، صنعت چاپ هم مطرح است و علاوه برکاغذ، ملزومات دیگری هم نیاز دارد.

جناب صالحی به ما قول مساعدت دادند و ما همان‌جا و در حضور نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت هم اذعان کردیم که خواسته‌هایمان را کماکان از وزارت ارشاد داریم چراکه تاکنون از وزارت صمت کمکی را مشاهده نکرده‌ایم و این وزارتخانه تنها برای ما حکم کنترل و بروکراسی بیشتر را دارد. در آن جلسه مطرح شد که چیزی حدود ۲۵۰ میلیون دلار ارز تخصیصی برای کاغذ در هیئت دولت به تصویب رسیده تا مشکل کاغذ حل ‌و فصل شود. ما پرو فرم‌های موردنظر را در اختیار کارگروه گذاشتیم و همان‌طور که اشاره شد در مورد دیگر ملزومات هم چانه‌زنی کردیم و قول‌های مساعدت گرفتیم.

طبق قرار بنا شد که کارگروهی با ریاست آقای حسین انتظامی برای بررسی سفارش‌ها و تخصیص ارز در جلسه بعدی تشکیل شود که در آن ناشران، مطبوعات، وزارت صمت و وزارت ارشاد هرکدام دو نماینده داشته باشند و از صنعت چاپ هم یک نفر نماینده دفاع از حقوق چاپ شود.

انتخاب یک نماینده برای حضور در کارگروه مذکور به اتحادیه چاپخانه‌داران اعلام شد که طبق عادت عجیب همیشگی، رئیس اتحادیه از این کار استنکاف کرده و کسی را به این کارگروه معرفی نکردند! باخبر شدیم که در روزهای اخیر این کارگروه بدون نماینده‌ای از صنعت چاپ تشکیل‌شده و پرو فرم‌های ما به‌خصوص دو هزار تن کاغذ ضروری صنعت، همگی رد شده‌اند! این درد را به که بگوئیم؟ شنیده ها حاکیست که در کارگروه کاغذ تعاونیها از انجام واردات کاغذ حذف و صرفاً بازرگانان را مجاز به انجام این کار نموده اند. نمیدانیم دلیل کارگروه در این تصمیم گیری چه بوده است و چه توجیهی میتواند داشته باشد.

این نتیجه اهمال‌کاری‌هایی است که از مشکلات شخصی نشأت می‌گیرند. تعاونی دارد به اتحادیه جا و مکان و سرویس می‌دهد و رئیس اتحادیه در مورد چنین مسئله‌ی حساس و مهمی، بدون هیچ مشورتی با اعضای هیئت‌مدیره، تصمیم فردی می‌گیرد که به ضرر کل صنعت تمام می‌شود. صنفی که نام خانواده را به دنبال خود یدک می‌کشد، به خاطر تنگ‌نظری‌ها از داشتن حقش محروم می‌شود.

این غم‌انگیز است که صنعت چاپ در کارگروهی به این مهمی یک نماینده برای دفاع از حقوق خود نداشته باشد. تعاونی چاپخانه‌داران بیش از 45 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و از قدیمی‌ترین تعاونی‌ها در میان تشکل‌های هم‌ردیف محسوب می‌شود و علی‌رغم حضور در جلسات و بیان مشکلات و انجام تمامی کارهای لازم فقط به خاطر یک کوتاهی شخصی از داشتن نماینده محروم می‌شود. امروز بحران دامن‌گیر کل صنایع است و صنعت چاپ هم از این قاعده مستثنا نیست، ما امیدوار بودیم که بتوانیم لااقل این دو هزار تن کاغذ را آورده و بین صنف توزیع کنیم تاکمی از بار مشکلات کاسته شود که متأسفانه با حکومت یک‌نفره و کارشکنی روبرو شدیم. به‌هرحال تعاونی از ابتدا با برنامه پیش رفت و اکنون هم قرار گذاشته‌ایم تا این مشکل را از طریق وزیر محترم ارشاد پیگیری کنیم چراکه متأسفانه وزارت صنعت ما را به رسمیت نمی‌شناسد و به‌عنوان یک واحد تجاری تلقی می‌کند، حال اینکه اگر قرار است کمکی به صنعت چاپ کشور بشود باید از کانال تشکل‌هایی چون تعاونی‌ها صورت بگیرد. به‌طورکلی در وظایف صنفی اتحادیه چنین مسائلی دیده نشده است و طبق قانون حق فعالیت‌های تجاری ندارند و اگر قرار به کمک است باید این مهم از طریق تشکل‌هایی چون تعاونی به انجام برسد که طبق آیین‌نامه‌ها باید متولی این کار باشد و سازوکار آن را دارا است. ما حتماً گله‌مندی خود را از این کارگروه به خاطر نادیده گرفتن حق صنعت چاپ خدمت وزیر عرض خواهیم کرد و پیگیر مطالبات خود هستیم و نمی‌گذاریم خودکامگی و مسائل شخصی، یک صنف را از حق خودش محروم کند.

خوشبختانه پیرو تلاش‌های انجام‌شده و نامه‌نگاری‌های متوالی توانسته‌ایم مرکب چاپ را هم جزو گروهی قرار دهیم که با شرایط مناسب وارد شود. ما امیدواریم که در وهله‌ی اول وضعیت کلی کشور در ابعاد ملی بهبود یابد و سپس مشکلات عدیده چاپ هم از پیش روی این صنعت معظم برداشته شود. خواهش ما از همکاران این است که بیایند برای عبور از بحران و حل معضلات همدلی و همکاری کنند تا اتحادی شکل بگیرد و لااقل دیگر ما از داخل صنف به خود ضربه نزنیم.

 

صنعت معظم کمتر دیده‌شده

 مشکلات بیان شد اما واقعاً باید کمی هم از دست وزارت دارایی و سازمان امور مالیاتی شاکی بود. این سازمان در سال گذشته به‌یک‌باره آمد و ما را به خاطر ارزش‌افزوده از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ حسابرسی کرد و این طبیعی است که بعد از ۱۰ سال جمع‌آوری مدارک و اقناع‌سازی در رابطه با عملکرد، کار مشکلی می‌شود. این هم یکی از چالش‌های تعاونی است که انرژی بسیاری را از ما گرفته اما به‌صورت مجدانه در حال پیگیری و رفع این مشکل هستیم.

سازمان تأمین اجتماعی هم از نهادهای دیگری است که در این وضعیت به دنبال منافع خود می‌گردد و چون دیگر سازمان‌ها به‌صورت جزیره‌ای و بدون توجه به وضعیت موجود دست به عمل می‌زند. آن‌ها هم آمده‌اند و حساب‌وکتاب خودشان را کرده‌اند و رقم‌های سنگینی را متوجه فعالیت‌های تعاونی نموده‌اند که ما را مجبور به معدود سازی پرسنل تعاونی کرده و با توجه به حجم بالای کار معضلی را برای ما به وجود آورده است.

مسئله اشتغال و فعالیت‌های صنفی برای ادامه‌ی وجود در چنین وضعیتی، نکته‌ای است که به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از سازمان‌های مذکور توجهی به آن نکرده و هرکدام مصرانه و مجدانه پیگیر مطالبات خود هستند. آن‌ها فشار زیادی را به شرکت‌ها می‌آورند و اخیراً دیده‌ایم که باعث تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی شده‌اند. من درک نمی‌کنم که تعطیلی یک واحد اقتصادی که اشتغال‌زایی کرده و تولید ارزش می‌کند، چه سودی به حال این سازمان‌ها دارد؟! دولت اکنون با افزایش بی‌سابقه نرخ ارز به‌راحتی توان پوشش هزینه‌های خود را دارد اما باز سازمان مالیاتی به سمت بازار خصوصی هجوم می‌آورد و تیر خلاص را بویژه بنگاههای تولیدی در حال سقوط کشور می‌زند.

مالیات مگر برای رفاه حال مردم نیست؟ این کار نه‌تنها رفاهی به بار نمی‌آورد بلکه مردم را از کار بیکار کرده و مشکلی بر مشکلات دیگر آن‌ها اضافه می‌کند. در کنار بالا رفتن قیمت ارز، کمبود سفارش، نبود مواد اولیه، تورم و عدم ثبات بازار عرضه و تقاضا، مسائل مالیاتی هم یکی از معضلات مضاعفی است که دست و پاگیر تولید در عرصه صنعت چاپ‌شده و به‌طورجدی صنف را تحت شعاع قرار داده و به آن لطمه زده است. صنعت چاپ یک صنعت کوچک و بی‌تأثیر نیست و علاوه بر نقش پررنگ فرهنگی که کماکان ما در آن دچار معضل هستیم (و چاپ به‌عنوان اساس انتشار کتب و مطبوعات نقش تأثیرگذاری در آن دارد) باید نقش بی‌بدیل بسته‌بندی و صنعت چاپ هم در کنار صادرات که امروز موردتوجه واقع‌شده، دیده شود. لذا ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دست‌اندرکاران تصمیم‌گیری کشور خواهش داریم که با رسیدگی سریع و به‌موقع از افول این صنعت بزرگ جلوگیری کنند.

البته صنف همواره از وزارت ارشاد کمال تشکر را دارد که ما را در جلسات تصمیم‌گیری خود دخیل دانستند. همین نکته نشان می‌دهد آن‌ها به لزوم اهمیت این صنعت واقف هستند اما متأسفانه همان‌طور که گفته شد هنوز خروجی مؤثری (از جنبه‌های وارداتی و تأمین مواد اولیه) از این جلسات ندیدیم و کماکان همه‌ی حمایت‌ها از مطبوعات و نشر به عمل می‌رسد که امیدواریم با پیگیری‌های مستمر بالاخره این خواسته‌های به‌حق هم موردتوجه قرار بگیرند و صنعت معظم چاپ هم به جایگاهی که مستحق آن هست برسد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)