بی‌اعتمادی ریشه در  بی کیفیتی دارد

  • دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 13:06
  • منتشرشده در چاپ

 

 

به چاپ و نشر به نقل از ایبنا، چاپخانه‌دار قزوینی می‌گوید: در شرایط بحرانی امروز چاپخانه‌ها به نظر من صدور مجوزهای جدید آن هم به صرف اینکه کسی توان مالی خرید دستگاه را داشته باشد بی‌انصافی در حق باقی فعالین این عرصه است.

 همجواری با پایتخت نقطه قوتی که به نفع چاپی‌ها نیست/ارزان قیمت‌های بی‌کیفیت مشتریان را بی‌اعتماد کرده‌اند

سید شجاع‌الدین مجابی فعال صنعت چاپ قزوین با اشاره به کیفیت بالای صنعت چاپ در قزوین گفت: صنعت چاپ قزوین از سوی بسیاری از صنایع جدی گرفته نمی‌شود و در حالی که قزوین ظرفیت‌های بالایی در این صنعت دارد بسیاری از سفارشات کار به خارج از استان ارجاع داده می‌شود.

او که امروز به عنوان یکی از فعالین و البته حرفه‌ای‌های عرصه چاپ در استان قزوین شناخته می‌شود و از سال‌های نوجوانی فعالیت خود را در این عرصه آغاز کرده است، درباره نحوه ورودش به این صنعت بیان کرد: پدر ما از چاپخانه‌داران قدیم قزوین است به همین سبب از سال‌های کودکی با چاپ آشنایی داشتم، بعد از این هم که وارد مدرسه شدم، به مرور علاقمندی من به هنر در ابعاد مختلف آن نمایان شد و همراهی چاپ و هنر برای من لذت بخش بود.

او ادامه داد: از سنین ۱۴-۱۵ سالگی به همراه پدر وارد کار شدم، حضور در چاپخانه باعث شده بود تا هر روز شکلی تازه و ابعادی جدید از این هنر با بیاموزم و آن عطش و علاقه خاصی که به هنر داشتم در ادغام با این صنعت به تکامل برسد. از سال ۱۳۹۲ بعد از تقریبا ۲۰ سال کار در صنعت چاپ و همراهی با پدر تصمیم گرفتم شکل تازه‌ای از کار چاپ را تجربه کنم و به همراه سید هومن مجابی پسر عمویم کار را آغاز کردیم.

این کارآفرین استان قزوین تصریح کرد: در ابتدای کار شرکت المهدی را تحویل گرفتیم و برای بازسازی و احیاء آن تلاش کردیم چراکه تقریبا راکد و تعطیل شده بود ولی با توکل به خداوند و استفاده از تجربه‌ای که در سال‌های قبل به دست آورده بودیم توانستیم کار را با تمام قوا از سر بگیریم و خوشبختانه امروز به اذعان بسیاری از صاحبان هنر و صنعت توانسته‌ایم جایگاه خوبی کسب کنیم.

او متذکر شد: برای این که افراد بتوانند در هر شغلی به خصوص صنعت چاپ به موفقیت برسند این که فقط نحوه کار کردن با دستگاه‌ها را بلد باشند کافی نیست، در شرایط امروز کشور که واقعا برای صنایع شرایط سختی است توان مدیریتی بیشتر از هر قابلیت دیگری باید در افراد وجود داشته باشد.

 

ارزان قیمت‌های بی‌کیفیت مشتریان را بی‌اعتماد کرده‌اند

مدیر شرکت المهدی همچنین در تشریح مسائل و مشکلاتی که صنعت چاپ با آن روبرو‌ست اظهار داشت: خیلی از افراد بدون این که تجربه کافی داشته باشند وارد کار می‌شوند و برای این که بتوانند گذران کنند، کارها را با کیفیت و قیمت پایین ارائه می‌دهند که بی‌اعتمادی مشتریان به ما را به دنبال دارد. وقتی با بسیاری از شرکت‌ها برای کار وارد مذاکره می‌شدیم و سپس کار را تحویل می‌دادیم به سختی باور می‌کردند که این کیفیت و این سطح از کار در استان قزوین تولید شده باشد، چرا که متاسفانه راه اندازی غیر اصولی چاپخانه‌ها در قزوین سبب شده خیلی ها در آستانه ورشکستگی باشند و برای جبران خسارت‌ها ناچار قیمت پایین و کار بدون کیفیت ارائه می‌کنند و باعث می‌شود تا مشتری به صنعت چاپ قزوین بی‌اعتماد شود.

وی افزود: خیلی از مشتریان ما هنوز هم شک دارند که این کیفیت ازکار در سطح استان انجام شده باشد، چرا که بارها کارهای بی‌کیفیت به دستشان رسیده و همین سبب شده تا امروز بخش قابل توجهی از سفارشات به چاپخانه‌های حتی درجه پایین تر درشهر تهران ارسال شود.

 

همجواری با پایتخت نقطه قوتی که به نفع چاپی‌ها نیست

مدیر شرکت مهدی نوین کاسپین که همانند سایر هم‌صنفی‌های خود از سفارشات فراوان کار از قزوین به تهران شکایت دارد در این باره یادآور شد: نزدیک بودن قزوین به تهران با وجود این که می‌تواند یک نقطه قوت برای ما باشد امروز به یک تهدید تبدیل شده است، چرا که بسیاری از مردم گمان می‌کنند حالا که به تهران نزدیک هستیم پس می‌توانیم کار را در تهران با قیمت کمتر  و کیفیت بالاتر انجام دهیم درحالی که واقعا استان قزوین از ظرفیت‌های خوبی در عرصه چاپ برخوردار است.

مجابی ادامه داد: وقتی در شهر صنعتی فعالیت می‌کردیم و به صورت اتفاقی کار چاپ و بسته‌بندی یکی از کارخانجات مطرح را عهده‌دار شدیم مدیر کارخانه باور نمی‌کرد که در ۱۰ قدمی مجموعه او جایی برای ارائه کار باکیفیت وجود داشته باشد و سال‌ها بود که کارهای چاپی خود را با صرف هزینه و زمان در تهران انجام می‌داد.

این چاپخانه‌دار قزوینی همچنین با گلایه از شیوه نظارت دستگاه‌ها گله‌مند گفت: در حالی که آمارها خبر از وجود تعداد مشخصی چاپخانه در قزوین می‌دهد ولی با قدم زدن در شهر متوجه خواهید شد که امروز هر مغازه چند متری کوچکی ادعای چاپخانه بودن دارد و این را به راحتی می‌توان از بنرها و تابلوهای تبلیغاتی‌شان دریافت کرد. درحالیکه چاپ یک کار تخصصی است و امروز بدون هیچ نظارتی هر کسی به خود اجازه می‌دهد تمامی فعالیت‌های چاپی را انجام دهد و یا این که ادعای آن را داشته باشد.

این فعال عرصه صنعت اذعان داشت:  من امروز اتحادیه بودم نزدیک به ۷۰ چاپخانه مجوز داده شده است که صلاحیت گرفتن مجوز را نداشتند. در شرایط بحرانی امروز چاپخانه‌ها به نظر من صدور مجوزهای جدید آن هم به صرف اینکه کسی توان مالی خرید دستگاه را داشته باشد بی‌انصافی در حق باقی فعالین این عرصه است.

 

علاج این درد ورود دستگاه های میلیاردی نبود

مجابی سپس با اشاره به سیاست‌های حمایتی دولت از صنعت چاپ گفت: زمانی که چاپخانه پول کافی برای اداره امورات خود و سرمایه در گردش مناسب نداشته باشد واقعا نمی‌توان امیدی به حیات آن داشت. علاج این درد ورود دستگاه‌های میلیاردی نبود که دولت آن را انجام داد افزایش سرمایه در گردش تنها راه حل رفع این بحران برای صنایع چاپ است.

او تصریح کرد: تمام مشکلاتی که تا سال گذشته داشتیم یک طرف و تورمی که  امسال حاکم است یک‌ طرف. این وضعیت تا پایان امسال خیلی از چاپخانه‌ها را از بین می‌برد چرا که  سرمایه در گردشی که ما سال گذشته داشتیم باید ۵ برابر بشود و تامین این هزینه برای هیچ کس کار ساده‌ای نیست.

این فعال صنعت چاپ درباره موضوع مالیات چاپخانه‌ها نیز گفت: عدالت در اجرای معافیت‌‌های مالیاتی وجود ندارد چرا که امروز برای چاپخانه دیجیتال این معافیت انجام شده است ولی چاپخانه‌های افست هنوز از آن بی‌بهره هستند. این مسئله سبب شده است تا قیمت تمام‌شده کار در این چاپخانه‌ها پایین‌تر باشد از این رو اختلاف قیمتی نزدیک به ۱۰ درصدی حجم قابل توجهی از سفارشات را به سمت این چاپخانه‌ها هدایت کرده است.

او اضافه کرد: اگر قرار است معافیت مالیاتی برای حمایت از این قشر صورت گیرد باید همه ما را شامل شود که در این شرایط سخت اقتصادی فعالیت می‌کنیم.

 

اشتغال‌زایی غیرمستقیم برای ۱۰۰ نفر

مجابی گفت: زمانی که کارم را آغاز می‌کردم واقعا شرایط مالی خوبی نداشتم تنها دارایی‌ام که یک آپارتمان بود را فروختم و توانستم یک وام سنگین بگیرم که هنوز هم با گذشت ۴ سال از تاسیس اقساط سنگین آن را پرداخت می‌کنم ولی نترسیدم و به توان و پشتکارم تکیه کردم و کار را آغاز کردم. جوانان باید ریسک را بپذیرند ولی در جایی که تجربه و تخصص دارد و با دقت سرمایه‌گذاری کنند، تا هر روز در خیابان‌ها شاهد تغییر کسب و کارها نباشیم چرا که کاری که شتاب‌زده شروع شود عمر چندانی هم نخواهد داشت.

مدیر شرکت مهدی نوین کاسپین در پایان از فعالیت مستقیم ۱۰ نفر در شرکت و ۱۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم خبر داد و گفت: شکر خدا امروز سبب فعالیت و کار عده‌ای شده‌ایم و با وجود سختی‌های فراوانی که امسال با آن مواجه بودیم تلاش کردیم تا تعدیل نیرو نداشته باشیم و حقوق کارگرها به موقع پرداخت کنیم تا فشار به کارگران وارد نشود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)