فناوری ساخت دارو به دست چاپگرهای سه بعدی

  • دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 07:52
  • منتشرشده در چاپ

 

محققان دانشگاه هاروارد به تکنولوژی چاپ مایعات با استفاده از امواج‌صوتی دست پیدا کردند.این تکنولوژی تحول بسیار زیادی در زمینه‌ داروسازی ایجاد خواهد کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه جوان، پرینت مواد دارویی، دستاورد تکنولوژی جدید چاپ مایعات به چاپ‌گرهای سه‌بعدی صنعت چاپ را فرسنگ‌ها جا به جا کردند. طراحان و دانشمندان با استفاده از این فناوری مواد جالبی را چاپ کردند، از وسایل خانه گرفته تا بافت پوست.اما همه‌ی این دستگاه‌ها مواد جامد را چاپ می‌کنند.اگر دستگاهی بتواند مایعات را چاپ کند صنعت تولید مواد بار دیگر متحول می‌شود.

چاپ مواد مایع با وجود جوهرافشان‌ها امکان‌پذیر است اما این روش زمان زیادی می‌برد و دقت پایینی دارد.اگر بخواهید یک ماده‌ی بیولوژیکی یا حتی یک قطره آهن مایع را چاپ کنید باید چکار کنید؟ با این چاپ‌گر جدید این امکان برای شما فراهم می‌شود.محققان دانشگاه هاروارد تکنینی ایجاد کرده‌اند که با استفاده از امواج صوتی آکوستیک، حتی می‌توان موادی را که از لحاظ ساختاری سازگار نیستند چاپ کرد. این روش از یک رزوناتور آکوستیک برای ایجاد میدان صوتی استفاده می‌کند. حتی برخی از چسبناک‌ترین مواد هم نمی‌توانند در برابر آن مقاومت کنند. شما می‌توانید اندازه قطره‌ها را با استفاده از دامنه امواج صوتی کنترل کنید و آن‌ها را هرجا که دوست دارید قرار دهید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)