تولید در گرداب

  • یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 12:52
  • منتشرشده در چاپ

نوسانات ارزی و عدم برنامه های مناسب تاثیر بسیاری را بر سیستم برنامه‌ریزی صنعتگران تأثیر می‌گذارد. صنعتگران در چنین شرایطی امکان برنامه‌ریزی هدفمند در جهت مبادلات خود در بلند‌مدت را ندارند.

آشفتگی و بی‌ثباتی بازار موجب می‌شود صنعتگر تصمیم به هر برنامه‌ریزی‌ای که داشته باشد به‌گونه‌ای دچار مشکل شود. از سویی نه امکان برنامه‌ریزی در راستای نوسازی را دارد و نه امکان قیمت‌گذاری بر اساس اصول اولیه را این موضوع حتی خرید مواد اولیه را نیز برای صنعتگر دچار مشکل می‌کند.  

علی‌اصغر صلواتی مدیرعامل شرکت مرکب ایران اشاره مستقیمی به بحران کاهش مواد اولیه و مشکلات پیش روی تولید در کشور دارد و گفت: مشکلات موجود بر سر راه تولید مسائلی ‌هستند که برای تمام تولیدکنندگان به جریانی یکسان تبدیل‌شده است و چالش‌های  خاص خود را به همراه دارد.

وی ادامه داد: کمبود مرکب در بازار و افزایش قیمت آن وابستگی مستقیمی به چالش‌های اقتصادی موجود دارد .

‌صلواتی عمده مشکلات موجود بر سر راه تولید را اپیدمی شایع بین تمام صنایع می‌داند و گفت: تغییر نرخ ارز از ۳۸۰۰ در ابتدای سال جاری ‌به نرخ ١٢٠٠0تومان در تیر۹۷ همچنین پروسه طولانی تخصیص ارز و ثبت سفارش بستر را برای مشکلات بعدی فراهم کرد در این زمینه ترخیص کالا از گمرک نیز ‌بر وخامت اوضاع افزوده و شرایط را برای تولید سخت و دشوارتر کرد.

 صلواتی افزود: افزایش شدید قیمت مواد اولیه و ملزومات داخلی همچنین افزایش قیمت پتروشیمی‌ها زمینه را برای عرضه کالا(‌رنگ) در بازار تولید با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است.

 مدیرعامل شرکت مرکب ایران‌ عدم تخصیص ارز و طولانی شدن پروسه ترخیص کالا از گمرک را امری ناگوار می‌خواند و اظهار کرد: حواله‌های ارزی و حمل‌ونقل کالا هزینهها را چند برابر افزایش داده است.

 از سوی دیگر کاهش نقدینگی کاهش قدرت خرید مواد اولیه را به دنبال داشته است ‌همین امر زنجیره تأمین کالا در بازار را با مشکل مواجه کرده است.

 وی تأکید کرد: تأثیرات و نوسانات اقتصادی همه‌ی بنگاه‌های تولیدی را در کشور تحت تأثیر قرار داده و طبیعتاً حوزه تولید مرکب را نیز در برگرفته است.

 مدیرعامل شرکت مرکب ایران بیانکرد: هم‌اکنون چاپخانه‌ها ‌تنها برای تأمین مرکب با مشکل مواجه نیستند بلکه کالاهای دیگری همچون زینک و کاغذ نیز ازجمله مشکلات این بنگاه‌ها به‌حساب می‌آید که خود بیان‌گر ابعاد چالش‌های اقتصادی است.

وی ادامه داد: اگر در سال گذشته توانایی خرید ۱۰ شوینده را داشته‌اید امسال با توجه به تحولات و نوسانات اقتصادی تنها سه عدد از این کالا را می‌توانید خریداری کنید ‌این رویداد بیانگر کاهش قدرت خرید است و شامل همه کالاهای موجود در کشور می‌شود. بنابراین تنها نمی‌توان انگشت اتهام را به‌سوی شرکت و یا بنگاه تولیدکننده اقتصادی خاصی نشانه رفت.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 13:13
  • اندازه قلم