انجمن اسلامی صنف چاپخانه‌داران بیانیه ای در پی درگذشت حسن عباسی صادر کرد  

  • یکشنبه, 20 آبان 1397 ساعت 08:17
  • منتشرشده در چاپ

 

 

انجمن اسلامی صنف چاپخانه‌داران تهران در پی درگذشت زنده‌یاد حسن عباسی در بیانیه‌ای آورده است؛حاج حسن عباسی یکی از اعضای انجمن اسلامی صنف چاپ، بزرگمردی که در عرصه صنعت چاپ و فرهنگ زبانزد خاص و عام بود نیک دریافته بود که فرهنگ و دانش کشور به مجاهدت دیگری نیاز دارد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از(ایبنا)، در پی درگذشت حاج حسن عباسی؛ مدیر چاپ عباسی انجمن اسلامی صنف چاپخانه‌داران تهران بیانیه‌ای درباره ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری زند‌ه‌یاد عباسی صادر کرده است.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

امروز صنعت چاپ سوگوار یکی از فرزندان، یکی از یاران و یکی از بزرگمردان خود است. مردی که در عرصه ایثار و از خودگذشتگی در راه خدمت به خلق خدا که همانا خدمت در پیشگاه خدا بود از هیچ کمکی دریغ نداشت. شیفته و شیدا بود گویی کام از جام الست گرفته بود. اما نه! او خودش دُردی‌کش جام الست بود. دلش چون لعل یمانی صیقل خورده و چشم‌نواز.

مدهوش، در خانقاه راز به سماعی عارفانه مشغول شد و در عالم معنی به سیر و سلوکی پرداخت که زمینیان جز از اهل دل از آن خبر و نشانی نمی‌یافتند.

و در این زمانه چه کم هستند این عارفان به الله

مردانی از جنس عشق و محبت به خلق خدا

حاج حسن عباسی یکی از اعضای انجمن اسلامی صنف چاپ، بزرگمردی که در عرصه صنعت چاپ و فرهنگ زبانزد خاص و عام بود نیک دریافته بود، فرهنگ و دانش کشور، این میدان وسیع و گسترده، مجاهدت دیگری نیاز دارد و آن زدودن دامان کودکان این مرز و بوم از بلای بیسوادی‌ست. آفتی که در پی خود محرومیت‌های زیادی برای کودکان و نوجوانان به همراه خواهد داشت.

پیرو مصوبه انجمن اسلامی صنف چاپ که رسالتش را بر مبنای فرهنگی و خدمت به مردم قرار داده بود، آستین همت بالا زده با کمک دوستان و اغیار، نهضت مدرسه‌سازی صنعت چاپ را بنا نهادند که آن بزرگوار به عنوان مجری انجمن اسلامی صنف چاپ که با تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر، ثمره‌اش طی بیست‌و‌اندی سال، ساخت تعداد ۷۴ مدرسه در نقاط محروم کشور بود و شروع این نهضت دقیقا در اوج جنگ تحمیلی آعاز شده بود.

حاج حسن عباسی در کنار یاران انجمن اسلامی با تلاش‌های شبانه‌روزی اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی در پشت جبهه‌ها و ارسال آ‌ن‌ها به خطوط مقدم بود که در این جهاد فی سبیل‌الله، ارسال ۱۴ بار کمک‌های جنسی به جبهه‌ها، خرید ۶۰ دستگاه موتور سیکلت، ۵ دستگاه مینی‌بوس و ۱۴ دستگاه آمبولانس و از همه مهمتر چاپ و صحافی ۱۱۰ میلیون پاکت‌نامه مخصوص رزمندگان توسط تعداد زیادی از همکاران صنفی که به طور خلاقانه‌ای طراحی شده بود.

در طول مدت جنگ به عنوان عضوی از انجمن اسلامی‌، یک پای ایشان در جبهه‌های جنگ و پای دیگرشان در جبهه‌های مدرسه‌سازی به‌سر شد. اما این مرد مجاهد و خستگی‌ناپذیر هنوز در عطش خدمت بود، خدمت به بندگان خدا در کنار سایر دوستان و همکاران انجمن، کمک به تاسیس صندوق قرض‌الحسنه صنف چاپ برای احیای سنت حسنه قرض و کمک به همکاران صنفی اقدام نمودند.

بعد‌ها با وسعت دایره فعالیت صندوق به ۳ شعبه افراد خارج از صنف هم از خدمات آن بهره‌مند شدند. ولی افسوس که مجال نیافت خدمت این صندوق مسمتر باقی بماند .افسوس...

خیریه محبان الصادق(ع) برای حاج حسن عباسی و یاران دیرینه‌اش در انجمن اسلامی، آوردگاه دیگری بود که به جلای روح خود مشغول شوند. با تاسیس آن خیریه منشاء خدمات بی‌شماری بود که تعداد آن از شماره و اشاره خارج است.

سرانجام آن مرد بشاش، گشاده‌رو و بذله‌گو که عمر با برکتش را به مجاهدت در راه رضای خدا صرف کرده بود در روز ۱۷ آبانماه ۱۳۹۷ مصادف با شهادت امام رئوف حضرت رضا(ع) دعوت حق را لبیک گفته و با مشایعت یاران انجمن و عزیزانش به سوی معبود خویش شتافت.

انجمن اسلامی صنف چاپ نیک اذعان می‌دارد که یکی از بهترین یاران و همراهان خویش را از دست داده که وجودش جایگزینی نخواهد داشت و همواره قدردان محبت‌ها و زحمات آن پیر دیر خواهد بود.

انجمن وظیفه خود می‌داند از تمام کسانی که بذل محبت نموده در فضای مجازی با ارسال پیام ‌تسلیت اظهار لطف و محبت نموده تشکر و سپاس‌گزاری می‌نماید.

زنده‌یاد حسن عباسی، از فعالان صنعت چاپ کشور و پیشکسوتان این حوزه، عصر روز پنجشنبه 17 آبان پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری به رحمت ایزدی پیوست.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)